Bir Restoran Nasıl Tanıtılır
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Bir Restoran Nasıl Tanıtılır

0

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de restoran sektörü önemli bir iş fikridir. Doğru yapıldığı zaman eşsiz bir büyüme fırsatı sağlayan restoran sektöründe bir işletmeniz varsa ve bu işletmeniz için pazarlama yapmayı planlıyorsanız, sizler için önemli birçok fikrimiz var.

Değişen trendlere ayak uydurmayı planlıyorsanız ve işletmenizin iş hacmini artırmak istiyorsanız mutlak suretle pazarlama çalışmalarına yoğunlaşmayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Peki bir restoran nasıl tanıtılır? İşte önerilerimiz…

1. SADAKAT PROGRAMI

Bugün dünyada eski müşterileri yeniden işletmeye geri getirebilmenin en etkili yolu sadakat programı hazırlamaktır. Bu kapsamda bir sadakat programı hazırlayabilirsiniz. Her alışverişi için müşteriye ek bir çek, ödül veya promosyon sistemi hazırlayabilirsiniz.

Eğer sadakat programı için çok maliyet oluşturmayı istemiyorsanız, sadece önceki bir faturayı getirmesini isteyebilirsiniz.

2. WEB SİTESİ

Sadece bir restoran için değil, bütün işletmeler için en düşük maliyetli pazarlama yöntemi güncel ve ilgi çekici bir web sitesi hazırlamaktır. Ancak sık sık işletmeler bir web sitesini kurduktan sonra bu sitede yer alan bilgileri güncellememektedir. Sık sık güncellemenizi, işletmenize ait son bilgileri aktarmanızı öneririz. İlgili: 25 Dakikada Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur

3. REZERVASYON PLATFORMLARI

Bugün internet üzerinden yemek siparişi yapılabilecek birçok platform vardır. Bu platformların bazılarında günlük yüz binlerce sipariş verilmektedir. Elbette ek maliyet oluşturacaktır ancak işletmenizin iş hacmini ciddi düzeyde artıracaktır. Bu nedenle tüm rezervasyon platformlarında yer edinmeniz önemlidir.

4. MENÜYÜ GÜNCELLEYİN

Bir restoranda insanlar sürekli olarak aynı menüyü görmekten hoşlanmaz. Tasarım bile olsa sık sık menüyü güncellemeniz, müşteriye “yenilikçi” bir algıya sahip olmanızı sağlayacaktır. İnsanlar “yeni bir şeyler var mı?” diye bile restoranınıza uğrayacaktır.

5. SOSYAL MEDYA

Sosyal Medya Pazarlama ve Bilmeniz Gereken İstatistikler rehberinde de görebileceğiniz üzere çok etkili bir pazarlama yöntemidir. Web sitesi ile birlikte en düşük maliyetli pazarlama yöntemleri arasında yer almaktadır. Instagram, Facebook, Twitter’da hesaplar açın ve mutlaka günlük olarak güncelleyin. İnsanların yorumlarına yanıtlar verin, bazen işletme dışınızda eğlenceli bir şeyler de paylaşın.

6. ÖDÜLLER

Sık sık kampanyalar yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle öğrenciler için yapılan tüm kampanyalar işletmenizin iş hacmini ciddi düzeyde artıracaktır.

Kuponlar, indirimler, teklifler hatta çekler üzerine zaman ayırın ve işletmenizin karlılığını ciddi düzeyde etkilemeyecek olan promosyon fikirlerini hayata geçirin.

7. REKLAMLAR

Yerel düzeydeki birçok reklam genellikle çok ciddi maliyetler oluşturmaz. Örneğin yerel gazete, tv ve radyolara reklamlar vermek birçok zaman çok küçük tutarlar ile mümkündür. Özellikle Anadolu’daki bir çok şehirde bu reklam çeşitleri 200 liranın bile altında mümkün. Bu nedenle bu reklam türlerine de zaman zaman bütçe ayırın.

İlginizi Çekebilir