Kapat

Bill Gates, Jack Ma ve Elon Musk’un Uyguladığı 5 Saat Kuralı

musk

Microsoft‘un kurucusu Bill Gates, Alibaba‘nın Kurucusu Jack Ma ve SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından Elon Musk‘un uyguladığı haftalık 5 saat kuralı ile daha başarılı bir insan olabilirsiniz. Üstelik birçok konuya göre çok daha kolay bir yöntem.

Ünlü yazar Thomas Corley, 200’den fazla milyonere yönelik yaptığı araştırmaya göre, milyonerlerin yüzde 67’si neredeyse hiç televizyon izlemiyor, geri kalanı ise 1 saati aşmıyor. Üstelik milyonerlerin birçoğu sabah işe giderken sesli kitap dinliyor.

Verimlilik uzmanı Choncé Maddox ise bir değerlendirmesinde, “kitap okumak başarılı insanların bir sırrı değildir. Ortalama olarak milyonerler ayda 1 veya 2 kitap okuyor” diyerek insanların kitaplar ile daha fazla içli dışlı olması gerektiğini ifade ediyor.

Peki milyonerler okumak için bu kadar vakti nasıl buluyor? Cevap 5 saat kuralında.

5 SAAT KURALI

5 saat kuralı Empact‘ın kurucusu Michael Simmons tarafından hazırlandı. Günümüzde dünyanın en önemli milyonerleri hatta milyarderleri tarafından uygulanan kural temelde çok basit. Kural genel olarak, “Ne kadar meşgul olursanız olun, hafta içi mesai günlerinde kariyer veya öğrenme odaklı olarak 1 saat kitap okuyun” temeline dayanıyor.

Her gün bir saat kitap okuyamıyorsanız bile ilk etapta 20-30 dakika ile başlayın. Her zaman yanınızda bir kitap bulundurun. Bir doktorun ofisi önünde beklerken, toplantının başlamasını beklerken veya akıllı telefonda zaman harcamak yerine kitap okuyabilirsiniz. Ayrıca kitap okuma fırsatının bulunmadığı egzersiz, yürüyüş gibi anlarda ise sesli kitapları dinleyebilirsiniz.

Her gün bir saat ya da daha fazla okuma yapamıyor olsanız bile, 20 ila 30 dakika ile başlayın. Her zaman yanımda bir kitap var, bu yüzden bir doktorun ofisinin bekleme odasında ya da bekleme salonunda bir toplantı için beklediğimde, akıllı telefonumda zaman kaybı yerine okuyabiliyorum. Günlük işe giderken veya egzersiz yaparken sesli kitapları da deneyebilirsiniz.

Jack Ma, öğrendiğiniz bilgiyi gerçek hayatta da uygulamanızı tavsiye ediyor. Örneğin, işbirliği ve ekip çalışmasıyla ilgili bir kitap okuduktan sonra, bu bilgiyi kullanmak için yeni gönüllü çalışmalara katılabilirsiniz.

Öğrenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde , hayatta daha başarılı ve üretken olacaksınız. Bir okuma alışkanlığına vakit ayırarak, her gün kendinizin ve şirketinizin büyümesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir