1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Apple’a Türkiye Darbesi

Apple’a Türkiye Darbesi
0

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple’ye 2018 yılında gelişmekte olan ülkeler resmen darbe vurdu. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Hindistan, Rusya ve Brezilya’da yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle şirket 2018 yılındaki hedeflerine ulaşamayacaklarını açıkladı.

2018 yılı gelişmekte olan ülkeler için kabus gibi geçti. Dolar kurundaki genel yükseliş nedeniyle birçok ülkede büyüme tahminleri düştü, enflasyon yükseldi. Türkiye’de de özellikle yılın ikinci yarısında yaşanan döviz krizi ile ithal ürünler 2-3 katına yükseldi.

Apple’nin bu yılki satış rakamları öncesinde borsayı kötü rakamlara hazırlamak üzere açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, “Gelişmekte olan ülkelerde sıkıntılar var. Türkiye, Hindistan, Rusya ve Brezilya’da satış rakamları beklenenin çok altında kaldı. Bu nedenle 2018 yılı hedeflerimize ulaşamayacağız” ifadelerini kullandı.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Apple, söz konusu sıkıntılar nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede kar marjını azaltmaya da başlamıştı. Ancak dolar kurundaki yükseliş nedeniyle ürün fiyatlarında yükselişlerin yaşanması kaçınılmaz oldu.

HEDEFLER TUTMAYACAK

2018 yılının son çeyreğinde Apple’nin 90 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Daha önceki tahmin ise 95 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu.

Apple’nin şu anda piyasa değeri 1.07 trilyon dolar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İkinci El Otomobil Piyasası Durgun
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap