Apple’a Türkiye Darbesi

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple’ye 2018 yılında gelişmekte olan ülkeler resmen darbe vurdu. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Hindistan, Rusya ve Brezilya’da yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle şirket 2018 yılındaki hedeflerine ulaşamayacaklarını açıkladı.

2018 yılı gelişmekte olan ülkeler için kabus gibi geçti. Dolar kurundaki genel yükseliş nedeniyle birçok ülkede büyüme tahminleri düştü, enflasyon yükseldi. Türkiye’de de özellikle yılın ikinci yarısında yaşanan döviz krizi ile ithal ürünler 2-3 katına yükseldi.

Apple’nin bu yılki satış rakamları öncesinde borsayı kötü rakamlara hazırlamak üzere açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, “Gelişmekte olan ülkelerde sıkıntılar var. Türkiye, Hindistan, Rusya ve Brezilya’da satış rakamları beklenenin çok altında kaldı. Bu nedenle 2018 yılı hedeflerimize ulaşamayacağız” ifadelerini kullandı.

Apple, söz konusu sıkıntılar nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede kar marjını azaltmaya da başlamıştı. Ancak dolar kurundaki yükseliş nedeniyle ürün fiyatlarında yükselişlerin yaşanması kaçınılmaz oldu.

HEDEFLER TUTMAYACAK

2018 yılının son çeyreğinde Apple’nin 90 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Daha önceki tahmin ise 95 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu.

Apple’nin şu anda piyasa değeri 1.07 trilyon dolar.

Yorum yapın