Ağaç Diplerinden Topluyorlar: Kilogramı 100 Lira

Karlı İşler, Tarım - Hayvancılık, Yeni İş Fırsatları > Ağaç Diplerinden Topluyorlar: Kilogramı 100 Lira

Başarı hikayelerinde bugün…

Antalya Akseki’de doğal bir şekilde sedir ve ladin ağaçlarının diplerinde yetişen kuzugöbeği mantarının kilogramı piyasada 100 liradan alıcı buluyor. İlçe halkı bölgedeki ağaçların diplerini teker teker gezerek mantarları toplamaya başladı.

Her yılın Nisan ve Mayıs aylarında Antalya’nın Akseki ilçesinde bulunan sedir ve ladin ağaçlarının köklerinde doğal bir şekilde kendiliğinden yetişen kuzugöbeği mantarları ilçe halkı tarafından toplanarak satışa sunuluyor. Pazarda 100 liradan alıcı bulan kuzugöbeği mantarı ilçe halkı için önemli bir gelir kaynağına dönüştü.

Mantarları pazarlarda satan ilçe sakinleri, bu işten önemli bir gelir kaynağı elde etmeye başladı.

KUZUGÖBEĞİ MANTARI

kuzu-göbeği-mantarı

En pahalı mantarlar arasında yer alan kuzugöbeği mantarının yaşının kilogramı 100 ile 200 TL arasında bulunuyorken, kurutulmuş kuzugöbeği mantarının fiyatı 1.300 TL arasına kadar alıcı buluyor. 100 gram halinde paketlenerek satışa sunulan mantarın fiyatı ise 150 TL civarında.

Toroslardan, Doğu Anadolu dağlarına kadar ormanlarda teker teker toplanarak elde edilen Kuzugöbeği Mantarı, birçok çiftçinin yetiştiriciliği için de yoğun çaba gösterdiği bir mantar türüdür. İlk verimi Şubat ayında elde edilen bu mantar türünü taze olarak Haziran ayına kadar bulabilmek mümkün.

Besin değeri oldukça yüksek olan Kuzugöbeği Mantarı, Türkiye’den aralarında İsviçre, Fransa, İtalya, Almanya, Belçika’nın da bulunduğu dünyanın birçok ülkesine de ihraç edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Ağaç Diplerinden Topluyorlar: Kilogramı 100 Lira hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Ağaç Diplerinden Topluyorlar: Kilogramı 100 Lira” üzerine bir yorum

  1. Muğla/seydikemer için iş fikirlerinizi öğrenebilir miyim? Ortalama bir bütçeyle iş kurmak istiyorum ama düşük bütçeli iş önerilerinizide merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın