Kapat

Yılda 2 milyon lira kazanmaya başladı

Anasayfa Başarı Hikayeleri Yılda 2 milyon lira kazanmaya başladı
sivas

Sivas’ta 15 yıldır çiftçilik ile uğraşan ama ciddi bir gelir elde edemeyen Ali Çetin, genellikle Marmara bölgesinde tarımı yapılan ayçiçeği ekimini yapmak istedi. Etrafındaki herkesin “başaramazsın, Sivas’ta ayçiçeği yetişmez” sözlerine aldırış etmeyen Çetin, şimdi yılda 2 milyon lira kazanmaya başladı.

Çiftçiliğin baba mesleği olduğunu ifade eden Çetin, uzun yıllar çiftçilikte gelir elde edememesi üzerine farklı arayışlara yöneldiğini belirtti. Bunun üzerine özellikle Marmara bölgesinde ekilen ayçiçeği işine girmek istediğini belirten Ali Çetin, bu kararı sonrasında herkesin “Sivas’ta ayçiçeği yetişmez” dediğini ancak kendisinin yılmadığını ifade etti. Bunun üzerine bin 500 dönümlüm arazide ayçiçeği ekimi yaptığını belirten Çetin, şimdi yılda 2 milyon lira kazanıyor.

Toprağının ayçiçeğine çok uygun olduğunu belirten Çetin, “İnsanlar verim alamayacağımı söyleyerek beni vazgeçirmeye çalıştı ancak yılmadım. Buradan çıkan çekirdekler çok lezzetli. Yıllık yaklaşık 400 ton çekirdek almaya başladık. Bu çekirdeklerin kilogramını 5 liradan satıyoruz. Yani yaklaşık olarak yıllık 2 milyon lira kazanç sağlamaya başladık.” dedi.

sivas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir