1. Anasayfa
 2. KOSGEB Kredi ve Hibe

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama
0

Karlı İş Fikirleri platformunda yer alan iş fikirlerinden biri için başlangıç seçeneklerini değerlendiriyor ancak yeterli sermayeniz bulunmadığı için süreci ertelemek yerine kredi çekmek istiyorsanız; öncelikli olarak kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Ülkemizdeki bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi sağlamamaktadır.

Kredi notunuzu yükseltmek için elbette öncelikli olarak kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir. Bunun ücretli ve ücretsiz birçok seçeneği bulunmaktadır. Ücretsiz kredi notu sorgulama işlemleri Türkiye’de bir çok farklı kurum tarafından yapılıyor. Öncelikle kredi notunun ne olduğunu öğrenmek gerekir;

KREDİ NOTU NEDİR?

kredi notu

Türkiye sınırları içerisinde kredi veren onlarca banka bulunmakta. Bu bankalar size kredi verip vermemeyi kredi puanınıza göre şekillendirmekte. Kredi notunuzu belirleyen birçok faktör bulunuyor.

Ülkemizde 18 yaşını geçmiş ve bankalarda herhangi bir hesabı bulunan her kişinin kredi notu vardır. Kredi notunuzu belirleyen faktörler ve bu faktörlerin kredi notunuza yönelik puanlaması şöyle;

KREDİ NOTUNUZUN HESAPLAMASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 1. Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları: Bu madde kısaca borçlarınızı düzenli olarak ödeyip ödemediğinizi ele alır. Kredi puanınızın yüzde 35’i bu madde üzerinden hesaplanır. Kredi kartı borçlarınız da bu hesaplamaya dahildir.
 2. Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Mevcut banka hesaplarınızda ne kadar borç olduğunu ve hesaplarınızda ne kadar para olduğuna bakar. Bu madde kredi puanınızın yüzde 35’ini oluşturur.
 3. Yeni Kredili Ürün Açılışları: Kısaca sizin yakın tarihte kredi çekip çekmediğinize bakar, eğer yakın tarihte çekmediyseniz daha az risklisiniz demektir. Bu madde kredi puanınızın yüzde 11’ini oluşturur.
 4. Kredi Kullanım Yoğunluğu: Çok sık kredi çekip çekmediğinizi inceler. Bu madde kredi puanınızın yüzde 10’unu oluşturmaktadır.
 5. Diğer Unsurlar: Bu hesaplama için bir çok banka ek bilgi vermemektedir ve gizli tutulmaktadır. Geriye kalan yüzde 9 için bu madde incelenir. Bir çok kuruluş bu maddede özellikle ailenizdeki kişilerin bilgilerine bakıldığını iddia eder ancak net bir bilgi yoktur.

KREDİ NOTUNUZU NEDEN ÖĞRENMELİSİNİZ?

Kredi notunuzu öğrenmek size iş fikirlerine göz atarken rahatlık sağlayacaktır. Çünkü kredi notunuzun yüksek olması sizin yüksek sermaye isteyen iş fikirlerini de daha detaylı inceleme fırsatı tanır. Ayrıca kredi notunuz düşükse, bunun nedenlerini de öğrenme şansınız olacak. Böylelikle kredi notunuzu yükseltmek için daha hızlı bir şekilde harekete geçebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: e-Devlet’ten Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu düzeltmek istediğiniz vakit bunu çok kısa bir sürede yapamazsınız. Ortalama olarak tüm borçlarınızı düzenli ödemeye başladıktan 6-7 ay sonra kredi notunu yükselişe geçecektir. Bu nedenle ne kadar hızlı olursanız, o kadar avantajlı olursunuz.

KREDİ NOTU PUANI DEĞERLERİ NEDİR?

kredi

Kredi notu puanı değerleri 1 ila 1900 arasında değişmektedir. 1 puan demek çok kötü anlamına gelirken, 1900 puan kredi puanınızın en yüksek olduğunu gösterir ve bankalardan rahatlıkla kredi alabilmenizi sağlar. Aşağıdaki tabloda yer alan değerlere göz atarak kredi puanınızın ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

 • 0-699 En Riskli
 • 700-1099 Orta Riskli
 • 1100-1499 Az Riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi

Kredi puanı 1 ila 1099 arasında olanların kredi alması gerçekten zordur. Ve genellikle bankaların bir çok sistemi bu kredi notuna sahip müşterilerin kredi taleplerini otomatik olarak reddetmektedir. Birçok banka ise 1100 ila 1499 arası kredi puanına sahip müşterilerin genellikle düşük kredi taleplerini karşılamaktadır. Ancak kredi puanınız 1500 ve üzerindeyse dilediğiniz bankadan kredi çekebilir ve bu krediler için otomatik sistemlerde dahi yanıt alabilirsiniz.

Not: Kredi notunuz 1099 puanın altında bulunuyorsa, yeni kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzun yükselmesini beklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü, olumsuz kredi başvuruları da kredi notunuzu düşürmektedir.

ÜCRETSİZ KREDİ NOTU SORGULAMA ve ÖĞRENME

Türkiye’de kredi notunu bankalardan veyahut Findeks’ten öğrenebilirsiniz. Müşterisi olduğunuz banka aracılığıyla kredi notunuzu öğrenirken para ödemezsiniz. Ancak Findeks aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmek için 4 TL artı KDV ödemeniz gerekiyor. Findeks sitemi ile kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız faturalı bir cep telefonuyla dahi ödeme yapabilirsiniz.

Hemen hemen bir çok banka Findeks altyapısını kullanarak kredi notunuzu hesaplar. Findeks bu konuda Türkiye’nin en iyi çalışan şirketidir ve not sistemi çok kapsamlıdır. Kredi notunuzu hesaplatmak için yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve cep telefonunuzu sisteme girmeniz yeterli olacak.

DÜŞÜK KREDİ NOTUNA KREDİ VEREN BANKALAR

krediler

Ülkemizdeki her bankanın krediler için aldığı risk farklıdır. Daha fazla müşteri edinmek için yoğun çalışma gösteren birçok banka, diğer özel bankalara göre koşullarını daha fazla esnek tutmaktadır. Bu nedenle bazı bankalardan düşük kredi notuyla da kredi çekme olasılığınız daha yüksektir.

Ülkemizde düşük kredi notlarına daha fazla kredi veren bankalar ise Alternatifbank, Cepteteb, Enpara, Fibabanka‘dır. Bu bankalardan herhangi birinin şubesine giderek kredi başvurusu yapmanızı öneririz. Online ve cep telefonu ile yapacağınız başvurulardan çok daha iyi cevaplar alma şansınız olacak.

ADIM ADIM KREDİ NOTUNUZU ÖĞRENMEK

1- Kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle Findeks.com ‘a girin.

ADIM 1
ADIM 1

2- Aşağıda gösterilen kısımda TC Kimlik Numaranızı ve Cep Telefonu Numaranızı girip, DEVAM’a tıklatın.

ADIM 2
ADIM 2

3- Ardından 5 dakika içerisinde cep telefonunuza gelecek SMS’i açın ve kredi notunuzu mesajda bulabilirsiniz.

ADIM 3
ADIM 3

VİDEO OLARAK FİNDEKS KREDİ NOTUNUZU ÖĞRENMEK

Findeks notunuzu öğrenmek için aşağıdaki adımları yapmanız yeterli, videoyu izleyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir