Kapat

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

PARAMI EN DOĞRU NASIL DEĞERLENDİRİRİM DİYE DÜŞÜNME!

KISA SÜREDE NE KADAR KAR EDEBİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

(Ayrıntılı bilgi için hemen tıklayın!)


İnternet sitemizde yer alan iş fikirleriyle ilgileniyor ancak bu iş fikirleri arasında sermaye isteyen işleri yapmak istiyor ancak sermayeniz bulunmuyorsa kredi çekmeniz gerekiyor. Kredi çekmek içinde kredi notu puanınız yetiyor olması gerekiyor. Ancak kredi çekmek için öncelikle kredi notunuzu öğrenme servislerini kullanarak Kredi Notu Sorgulama yapmanız lazım. Bu servisler ücretlidir ancak ücretsiz kredi notu öğrenme ve sorgulama servisleri de bulunmaktadır.

Ücretsiz kredi notu sorgulama işlemleri Türkiye’de bir çok farklı kurum tarafından yapılmaktadır. Öncelikle kredi notunun ne olduğu konusunda sizlere önemli birkaç bilgi vermek istiyoruz.

Türkiye sınırları içerisinde kredi veren onlarca banka bulunmaktadır. Bu bankalar size kredi verip vermemeyi kredi puanınıza göre şekillendirmektedir. Kredi puanı ise kısaca sizin finans kurumları ile ilişkinizi belirler. Yani aranız finans kuruluşları ile iyi ise kredi puanınız yüksektir ama daha önce finans kuruluşları ile çalışmadıysanız yada çalışıp borcunuzu ödemediyseniz kredi puanınız düşüktür.

Kredi puanı hesaplama sisteminde sizin daha önce bankalarda kullandığınız hesapların ve kredi kartlarının geçmişi ele alınır. Örneğin 10 yıldır 2 banka ile çalıştığınızı ve borçlarınızı düzenli olarak ödediğinizi düşünürsek kredi puanınız yüksektir ve kredi çekebilirsiniz. Ancak ara sıra borçlarınızı geçiktiriyor ve bazen asgari ödemeyi dahi ödemiyorsanız kredi puanınız tehlikede anlamına gelir.

KREDİ NOTUNUZUN HESAPLAMASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

  1. Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları: Bu madde kısaca borçlarınızı düzenli olarak ödeyip ödemediğinizi ele alır. Kredi puanınızın yüzde 35’i bu madde üzerinden hesaplanır.
  2. Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Mevcut banka hesaplarınızda ne kadar borç olduğunu ve hesaplarınızda ne kadar para olduğuna bakar. Bu madde kredi puanınızın yüzde 35’ini oluşturur.
  3. Yeni Kredili Ürün Açılışları: Kısaca sizin yakın tarihte kredi çekip çekmediğinize bakar, eğer yakın tarihte çekmediyseniz daha az risklisiniz demektir. Bu madde kredi puanınızın yüzde 11’ini oluşturur.
  4. Kredi Kullanım Yoğunluğu: Çok sık kredi çekip çekmediğinizi inceler. Bu madde kredi puanınızın yüzde 10’unu oluşturmaktadır.
  5. Diğer Unsurlar: Bu hesaplama için bir çok banka ek bilgi vermemektedir ve gizli tutulmaktadır. Geriye kalan yüzde 9 için bu madde incelenir. Bir çok kuruluş bu maddede özellikle ailenizdeki kişilerin bilgilerine bakıldığını iddia eder ancak net bir bilgi yoktur.

 

KREDİ NOTUNUZU NEDEN ÖĞRENMELİSİNİZ?

Kredi notunuzu öğrenmek size iş fikirlerine göz atarken rahatlık sağlayacaktır. Çünkü kredi notunuzun yüksek olması sizin yüksek sermaye isteyen iş fikirlerini de daha detaylı inceleme fırsatı tanır. Kredi notunuzu öğrenmek ayrıca bankalar ile ilişkilerinizi de öğrenmenizi sağlar.

KREDİ NOTU PUANI DEĞERLERİ NEDİR?

Kredi notu puanı değerleri 1 ila 1900 arasında değişmektedir. 1 puan demek çok kötü anlamına gelirken, 1900 puan kredi puanınızın en yüksek olduğunu gösterir ve bankalardan rahatlıkla kredi alabilmenizi sağlar. Aşağıdaki tabloda yer alan değerlere göz atarak kredi puanınızın ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

[table id=3 /]

Kredi puanı 1 ila 1099 arasında olanların kredi alması gerçekten çok zordur. Ve genellikle bankaların bir çok sistemi bu kredi notuna sahip müşterilerin kredi taleplerini otomatik olarak reddetmektedir. Bir çok banka ise 1100 ila 1499 arası kredi puanına sahip müşterilerin genellikle düşük kredi taleplerini karşılamaktadır. Ancak kredi puanınız 1500 ve üzerindeyse dilediğiniz bankadan kredi çekebilir ve bu krediler için otomatik sistemlerde dahi yanıt alabilirsiniz.

Ancak kredi puanınız 1099‘un altındaysa dahi bankalara kefil göstererek kredi alabilmek için başvuruda bulunabileceğinizi unutmayın.

ÜCRETSİZ KREDİ NOTU SORGULAMA ve ÖĞRENME

Türkiye’de kredi notunu bankalardan veyahut Findeks’ten öğrenebilirsiniz. Müşterisi olduğunuz banka aracılığıyla kredi notunuzu öğrenirken para ödemezsiniz. Ancak Findeks aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmek için 4 TL artı KDV ödemeniz gerekiyor. Findeks sitemi ile kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız faturalı bir cep telefonuyla dahi ödeme yapabilirsiniz.

Hemen hemen bir çok banka Findeks altyapısını kullanarak kredi notunuzu hesaplar. Findeks bu konuda Türkiye’nin en iyi çalışan şirketidir ve not sistemi çok kapsamlıdır. Kredi notunuzu hesaplatmak için yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve cep telefonunuzu sisteme vermeniz yeterlidir.

ADIM ADIM ÜCRETSİZ KREDİ NOTUNUZU ÖĞRENMEK

1- Ücretsiz kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle Findeks.com ‘a girin.

ADIM 1

ADIM 1

2- Aşağıda gösterilen kısımda TC Kimlik Numaranızı ve Cep Telefonu Numaranızı girip, DEVAM’a tıklatın.

ADIM 2

ADIM 2

3- Ardından 5 dakika içerisinde cep telefonunuza gelecek SMS’i açın ve kredi notunuzu mesajda bulabilirsiniz.

ADIM 3

ADIM 3

VİDEO OLARAK FİNDEKS KREDİ NOTUNUZU ÖĞRENMEK

Findeks notunuzu öğrenmek için aşağıdaki adımları yapmanız yeterli, videoyu izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir