1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Organizasyon Şirketi & Firması Kurmak

Organizasyon Şirketi & Firması Kurmak
3

Organizasyon şirketi / firması kısa vadede düşük sermaye ile ciddi başarılar elde edebileceğiniz bir iş fikridir.

Hayatımızın önemli bir parçasında çeşitli organizasyonlar yer alıyor. Gerek bireysel, gerek kurumsal gerekse de politika amaçlı çok sık organizasyonlar yapılmaktadır. Türkiye’de de bu süreç hızla ilerliyor ve Türkiye’de insanların ve kurumların organizasyonlar için harcadıkları para gittikçe artıyor. Bu kapsamda düşük sermaye bedelleri ile kurulan bir organizasyon şirketi & firması karlı bir iş olarak dikkat çekmektedir.

Organizasyon firması açmayı planlıyorsanız eğer ilk olarak bu işi yapıp yapamayacağınız yönelik iyice düşünmeli ve bir iş planı hazırlamalısınız. Organizasyon süreçleri zahmetli ve binlerce isteğin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gereken önemli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde firma patronu olsanız bile gün boyunca küçük bir sorun için çaba göstermeniz gerekiyor. Her ne kadar şık bir ofisten yürütülen bir iş gibi görünse bile, ofiste geçireceğiniz zaman çok az olacaktır.

Organizasyonun onlarca farklı tür vardır, hangi tür veya türler için hizmet vereceğinizi öncelikle belirlemek mantıklı olacaktır. Bu kapsamda organizasyon çeşitlerine göz atmak için Organizasyon Çeşitleri adlı rehberimize göz atın. Hangi konuda destek vereceğinizi iyice belirleyin ve firma kurulumunu bu çeşitlere göre düzenleyin. Örneğin düğün organizasyonu için hizmet verecekseniz eğer konferans organizeleri için gerekli malzemelere ihtiyacınız olmayacaktır ve özellikle reklam çalışmalarınızı tek bir alana göre yapmak hem maliyet hemde odak noktası açısından değerlidir.

ORGANİZASYON FİRMASI KURMAK

parti

– Firma kurulumu basit bir şekilde gerçekleştiriliyor. Mevzuatta bu konuda çok ayrıntılı konular yer alıyor. Hemen bir muhasebeciye giderek yaklaşık 4 bin lira masraf ile şirket kurulumu gerçekleştiriliyor. Burada ofis konumu da belirtilmeli ve belediyeden ilgili ruhsat alınmalı. Ofisinizin kirasının çok yüksek olmasına gerek yok, ancak şık bir konum size değer katacaktır.

– Organizasyon firmalarının ofislerinin ilgi çekici ve iç dekorasyon konusunda dikkat çekmesi önemlidir. Bu konuda da çalışmalar yapmanızı öneriyoruz. Burası sizin vitrininiz olacaktır ve sizden hizmet almak isteyen müşteriler için değerli bir konudur. Organizasyon hizmetini satın almak isteyen müşteriler genellikle her şeyin eksiksiz olmasını ister, bu nedenle onlara güven aşılamalısınız. Bu kapsamda müşteri ile görüşecek personel veya firma sahibinin müşteri ilişkilerinin maksimum seviyede bulunması gerekiyor. Ayrıca insan ilişkileri konusunda da kendini kanıtlayan personeller ile çalışmak değerlidir.

– Organizasyon firması kurulumu için çok ciddi bir sermaye gerekmez. Bu tür ortamlarda ortalama üstü bir ofis kurulumunun ardından masraflar iş alım sürecinde gerçekleşecektir. Örneğin bir düğün organizasyon hizmeti için iş aldığınız zaman tüm ödemeyi iş başında almazsınız. Örnek olması açısından bir düğün organizesi ortalama 20 bin lira masraf oluşturacaksa eğer, iş başında maksimum 2-3 bin liralık ödeme alırsınız. Ve bu ödemenin ardından kalan ödemeyi iş sonunda alabilirsiniz. Bu kapsamda organizasyonu 2-3 bin lira ile yapamayacaksınız ve ortalama 10 bin lira ek sermayeye ihtiyacınız olacak. Kısaca şirket kurulumunun ardından mutlaka şirket hesabınızda 20-30 bin liralık bir nakit paranın bulunması önemlidir. Eğer profesyonel bir şirket kurulumu gerçekleştirecekseniz bu rakam 100 bin liraya kadar çıkarılmalı. Zira ilk aylarda alınabilecek 5-10 organizasyon için nakit sıkıntısı yaşamamanız önemlidir.

konser-organize

– Organizasyon süreçleri ilk zamanlarınızda büyük sıkıntılar doğurabilecektir. Ancak bir süreden sonra deneyim elde edecekseniz ve 1-2 haftada yapabildiğiniz bir işi, 2-3 günde halletmeye başlayacaksınız. Bu kapsamda sürekli olarak personel değişikliliği yapmayın. Deneyimli personel önemlidir ve şirketinize hem zaman hemde para kazandıracaktır.

– Organizasyon firmasında iş bulabilmek için ise, reklam olanaklarının tamamını kullanmanızı öneriyoruz. Şehrinize yönelik yerel gazeteler, radyolar, tv kanalları ve özellikle sosyal medya platformlarında mutlaka reklam verin. Sosyal medya platformlarının tamamında bulunun ve daha önce yaptığınız organizasyon işlerine yönelik içerikler paylaşın. Her aldığınız iş de size referans işler olarak geri dönüş sağlayacaktır.

– Organizasyon şirketleri karlı bir iş koludur ve değerlendirmeye almanızı öneriyoruz. Özellikle büyük şehirlerde bu tür firmalar ciddi cirolar elde etmektedir. Büyüme konusunda en önemli noktalar yüksek profesyonellik ve deneyimli personel dışında bir şey değildir.

6N KURALI

Dünyanın en büyük organizasyon firmalarının en çok dikkat ettiği konu ise 6N kuralıdır. 6N kuralı uzun yıllardır sektördeki bütün firmaların başlangıç rehberidir. Bir organizasyon firmasında başarıya ulaşabilmek için bu kurallara tam anlamıyla özen göstermeniz gerekir. Bir organizasyon şirketi kurmak sizi direkt olarak başarıya ulaştırmaz, her işe yüksek önem göstermelisiniz.

İşte başlangıç rehberi edineceğiniz 6N kuralları:

 1. Neden bu organizasyon düzenleniyor?
 2. Neden bu organizasyonu biz düzenlemeliyiz?
 3. Nasıl bu organizasyon daha iyi bir hale getirilebilir?
 4. Niçin insanlar bizi tercih etmeye devam etmeli?
 5. Nerede bu organizasyon düzenlenecek?
 6. Ne zaman bu organizasyon yapılacak?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 16 Eylül 2020

  Mersin ve İzmirde hem organizasyon hem de tekne kiralama adına teknebudur firmasından hizmet aldım. Evlilik teklifi sonuçta hayatta bir kere oluyor. Bu ileri profesyonelden almanızı tavsiye ederim

 2. Ben her türlü doğum günü organizasyonumda les Etoiles Organizasyon ile çalışmıştım. Çok profesyonel ve ummadığım aklıma dahi gelmeyen sürprizlerle karşılaştım. İnsanlar profesyonel destek almak istiyorlarsa profesyonellerle çalışmalı. Yoksa hüsran en özel gününüz rezalete dönebilir

 3. çok teşekkürler bizim için çok aydınlatıcı oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir