1. Ana Sayfa
 2. Yatırım

NFT Gelecekte Ne Olacak

NFT Gelecekte Ne Olacak
0

NFT teknolojisi kripto para birimlerinin çoğalmasıyla birlikte ortaya çıkmış proje türüdür peki nft gelecekte ne olacak. İçerisinde metaverse ve blok zinciri teknolojisi bulundurmaktadır. Sanat dünyasından, oyun dünyasına kadar birçok alanda etki göstermiştir. Özellikle pandemi döneminde insanların evde kalmasından dolayı ilgisi artmıştır. 

Ancak yaşanan dönem sonrasında ekonomik durumlardan sonra gerileme yaşanmaktadır. Ünlü NFT sitelerinde birçok yüksek gelirler sağlamaktadır. Peki bu zaman göre değerlendirdiğimizde gelecek bulunduruyor mu? Detaylarıyla birlikte NFT alanının durumunu sizler için paylaştık.

NFT Nedir?

NFT ilgili olarak açılımı bilmeyenler için Non Fungible Token adıyla kısaltılmaktadır. Türkçe karşılığı olarak da değiştirilemez token veya değiştirilmesi mümkün olmayan para anlamına gelen açılımdır. NFT içerisinde dijital oyun, müzik ve sanat gibi birçok öğe barındıran dijital ögelerden oluşulması sağlanmıştır. 

NFT aslında kripto gibi değerlendirilme altına alınabilir. Ancak tek farkı kendi değerini oluşturan dijital öğe türüdür. Kişiler NFT dijital öğesi sağladığında istediği fiyatı belirlemektedir. Bu fiyatlandırmaları Pazar alanlarında belirlenen kripto para göre sağlamaktadır. Genellikle NFT satış yerleri blok zinciri kullanarak merkezi olmayan yer olarak projeler sağlanmaktadır. 

Nft gelecekte ne olacak, nft nedir, nft geleceği ne durumda, nft avantajlar ve dezavantajlar, nft satış yerleri.

NFT Geleceği Ne Durumda

NFT Geleceği metaverse projelerinin sıklaşmasıyla meydana gelebilir. Çoğu firma bu yönde yatırımlara devam etmektedir. Ender dijital kartlar oluşturmak ve bunu değerlendirmek isteyenler küçük yatırımlarla girebilir. Ancak sektörün parlama zamanı tahmin etmek zor durumdur. Piyasa genellikle en bilindik kriptolar olan Bitcoin, Ethereum sektörüne göre değerlenmeler yaşanabilir. Kişilerin yatırım arayacağı yerler için vazgeçilmez bir nokta olacaktır. 

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Ek gelir olarak kazanabileceğiniz ve hobi olarak uğraşmanız daha iyi olacaktır. Büyük yatırımlarla bilinçsiz bir şekilde sektöre girmek büyük zarar getirecektir. Adım adım deneyimleyerek ve sosyal medya üzerinden araştırmalar yaparak işlemler sağlayabilirsiniz.

NFT Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir

NFT dijital varlıklarının avantajları olarak;

 • Dijital varlık satın aldığınızda sadece size özel koleksiyona sahip olursunuz. Sevilen ve araştırılan bir varlığa sahip olduğunuzda ilerleyen zamanlarda değerlenerek satışını sağlayabilirsiniz.
 • Farklı yapıda NFT sağlamak çoğu kişinin ilgisini çekebilir. Ek gelir kaynağı olarak yerini sağlayabilirsiniz.
 • NFT Pazar yerlerinde satışa çıkarılacak ürünleri gruplandırarak hareket ederler. Güvenli satış platformu olarak yerini alırlar. Sahtecilik üzerinden hareket sağlanamaz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  GCM Yatırım Nedir?

NFT Sahip Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

NFT dezavantajları sıralaması olarak;

 • NFT değerlenme süresi belirli dönemlerde gerçekleşebilir. Her zaman kazandıracak boyutu bulunmamaktadır. Anlık fiyatların yükselmesi gerçekleşebilir ancak uzun süre dip fiyatlarda kalabilir.
 • NFT dijital varlıklarınızı satabilmek için Pazar yerlerine belirli komisyon ödemek zorundasınız. Belirlediğiniz fiyattan daha az fiyatlarda satış sağlayabilirsiniz. Piyasa durumuna göre hareket ederek fiyat belirleyebilirsiniz.
 • NFT dijital ortamında veri korsanlarına dikkat etmelisiniz. Bazı kişiler haksız yere hak talebinde bulunabilir. Bu yüzden güvenilir ortamları tercih etmeniz gerekecektir.

Güvenilir NFT Satış Yerleri Nelerdir?

NFT alım satım konusunda Pazar yerleri bulunmaktadır. Aynı bir ürün satın alırken güvenilir Pazar yerlerinden satın alıyorsak NFT içerisinde de bu durum geçerlidir. Her Pazar yerinin kendine özel kuralları ve komisyon ücretleri yer almaktadır. Güvenilir olarak internette yer alan ve sürekli iş yapılan yerler şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Rarible
 2. OpenSea
 3. Axie Infinity Market Place
 4. Superrare
 5. Mintable
 6. Nifty Gateway
 7. Foundation
 8. Bakery Swap internet ortamında en güvenilir yerlerden oluşmaktadır.
Nft gelecekte ne olacak, nft nedir, nft geleceği ne durumda, nft avantajlar ve dezavantajlar, nft satış yerleri.

NFT Yeni Başlayanlar İçin Hangi Pazar Yerine Girmelidir?

NFT satmak ve satın almak için en popüler alanı OpenSea’dir. OpenSea içerisinde kripto para birimi Ethereum üzerinden işlemler sağlanmaktadır. Kendinizde herhangi NFT yoksa bunu sadece satın alma işlemi sağlayarak ve daha sonra satış yaparak yatırımlar sağlayabilirsiniz. Satın alma işlemleri için cüzdanlardan halledebilirsiniz.

OpenSea NFT Satın Almak: Siteye kaydolup giriş yaptıktan sonra Explore kısmına giriş yaparak NFT araştırmaları sağlayabilirsiniz. Beğendiğiniz NFT’yi satın al butonuna basmanızla birlikte dijital cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. OpenSea içerisinde birçok dijital cüzdan desteklenmektedir. Bu dijital cüzdanlar Coinbase Wallet, Metamask, Trust Wallet üzerinden işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Herhangi bir cüzdanınız yoksa sıfırdan oluşturma sağlayarak işlem sağlayabilirsiniz.

OpenSea NFT Satış Yapmak: Dijital eserlerinizi satmak istiyorsanız web sitesinde yer alan Create alanından erişime açabilirsiniz. Gerekli dijital varlıkları yerleştirdikten sonra cüzdan hesabı oluşturarak satın alınması halinde cüzdanınızı aktarılması sağlanacaktır. NFT dijital ürününüzün ücreti, açıklamasını, gibi gerekli bilgileri girdikten satışa sunabilirsiniz. Yapılan işlemler Ethereum üzerinden hesaplanarak sunulacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap