Kapat

İşletmenize İsim Vermek İçin için 6 İpucu

şirket

Yeni bir işletme kurma aşamasında bulunuyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de işletmenize dikkat çekici ve yaratıcı bir isim vermektir. Doğru ismi seçmek size oyunda 1-0 önde başlama şansı sağlayabilir.

Standart hatalara düşmemek için işletmenize isim vermek üzere bu 6 ipucuna dikkat etmenizi mutlaka öneririz.

1. Yazılması zor isimlerden kaçının

Potansiyel müşterilerin işletmenizi internette nasıl bulacakları konusunda kafalarının karışmasını istemezsiniz. Adınızın yanlış yazılmış halini sürekli olarak düzeltmek zorunda kalmak istemiyorsanız, yazılması zor isimlerden mutlaka kaçının. Basit olmak, karmaşadan sıyrılmanızı sağlayacak.

2. İşletmeniz büyüdükçe sınırlayıcı olabilecek bir ad seçmeyin

Çok dar bir isim seçmek, ileride sorunlara neden olabilir. Jeff Bezos‘un “Amazon” yerine “OnlineBooks” adını seçip seçmediğini düşünün. İşletmenizi belirli bir ürünle veya belirli bir şehirle sınırlamayın. Bu sayede büyüdükçe, isminizin size engel olması ile karşı karşıya kalmamış olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜZEL FİRMA VE ŞİRKET İSİMLERİ

3. Kapsamlı bir internet araştırması yapın

Beğendiğiniz bir adı belirledikten sonra bir web araması yaparak belirlediğiniz ismi araştırın. Çoğu zaman, başka birinin bu işletme adını zaten kullandığını göreceksiniz. Eğer durum çok iç açıcı görünmüyorsa farklı bir isim kullanmanızı öneririz. Ancak dünyanın farklı bir lokasyonunda küçük bir işletmede kullanılıyorsa bu sizi durdurmasın.

4. .com alan adını alın

Seçtiğiniz dükkan, mağaza, şirket, işletme veya firma adının doğrudan .com uzantılı web alan adını alıp alamadığınızı mutlaka kontrol edin. Dünyada en popüler uzantı .Com’dur ve bu alan adını almak sizin online planlarınıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Örneğin, pisicik.com adı her halükarda pisicik.net’ten daha akılda kalıcıdır.

Çok güzel bir isim buldunuz ancak bunun .Com uzantısı doluysa, söz konusu uzantıyı satın alıp alamayacağınızı da düşünebilirsiniz. Bu amaç ile domain sahibine bir mail atabilirsiniz.

Ayrıca Facebook, Twitter ve Pinterest gibi popüler sosyal medya sitelerinde istediğiniz işletme adını “kullanıcı adı” olarak alabildiğinizdan emin olun.

5. Bir ticari marka araştırması yapın

İsim için bir ticari marka veya hizmet markası alıp alamayacağınız konusunda bir fikir edinmek için mutlaka araştırma yapmanız gerekir. Kullandığınız ismin bir ticari lisans hakkı olabilir. Araştırmayı yapmak için Ticaret Sicil Gazetesi‘ni kullanabilirsiniz.

6. Adın akılda kalıcı olup olmadığını değerlendirin

Bir işletme adının en önemli özelliklerinden biri de akılda kalıcı olmasıdır. Seçtiğiniz adı birkaç arkadaşınıza sohbet arasında söyledikten birkaç gün sonra kendilerini yeniden arayıp söylediğiniz ismi hatırlayıp hatırlamadıklarını sorun. Bu ismin akılda kalıcı olup olmadığını belirlemenin en basit yollarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir