Dünyayı Değiştirecek 7 Teknoloji
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Dünyayı Değiştirecek 7 Teknoloji

0

Teknoloji dünyada en hızlı gelişim gösteren konulardan biri olmaya devam ediyor. Sağlık, eğitim, ekonomi ve daha binlerce konuda teknoloji olmazsa olmazlarımız arasına girdi. İşletmeler ve önemli projeler için de teknolojinin payı büyük önem arz ediyor, bu nedenle ayakta kalabilmeniz ve işletmenizi geleceğe taşıyabilmek adına teknolojik gelişmeleri doğru takip edebilmek büyük önem arz ediyor.

Peki gelecekte bizleri teknolojik anlamda neler bekliyor? İşte dünyayı yakın tarihte değiştirecek 7 teknoloji:

1. NESNELERİN İNTERNETİ (loT)

lot

IPv6 IP adreslemesinin başarılı bir şekilde kurgulanması sonrasında yeni bağlantı sayılarında inanılmaz artış var. Artık küçük bir oyuncak araba bile internete bağlı bir şekilde çalışabiliyor. Bu da yakın gelecekte loT yani Nesnelerin İnterneti’nin daha da gelişmesinin önünü açıyor. Yakın gelecekte insanlar direkt olarak bağlı bulunduğu her şeye internet üzerinden bağlı olacak. Fırınlar, kilimalar, arabalar hatta evde köpeğinize yemek verecek robotlar. Bu nedenle loT kesinlikle heyecan verici bir gelişim olacak.

2. KAN BİYOPSİSİ

Laboratuvar

Yirmi birinci yüzyılın en öldürücü hastalığı şüphesiz kanserdir. Kanser tedavilerinde en önemli konu ise erken teşhis olarak dile getiriliyor. Bu sorun için teknoloji uzun bir süredir devreye girmiş durumda. Ancak konunun tam olarak ele alınabilmesi adına özelikle Johns Hopkins Üniversitesi ve Hong Kong Çin Üniversitesi’ndeki labaratuvarlarda kan biyopsisi için çalışmalar başlatıldı. Tamamen teknoloji sayesinde yapılabilen bu araştırmaların başarılı olması durumda, ne zaman kansere yakalanabileceğiniz veya hangi kanser konusunda büyük risk taşıdığınız ortaya çıkacak. Bu yalnızca kanser için değil birçok hastalık için tıp dünyasını değiştirecek.

3. BÜYÜK VERİLERİN YÖNETİMİ

veri

İnsanlık bugün yılda yaklaşık olarak 3 Zettabayt veri üretiyor. Bu bir cümleye sığdırılabilen korkunç bir rakam olarak dikkat çekiyor. Yakın gelecekte bu veri üretimi onlarca kat artmış olacak. Bu da verinin depolanması konusunda yeni teknolojik çözümlere ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. Yakın gelecekte verilerin yönetimi ve oluşturulması konusunda önemli teknolojik gelişmeler yaşanacak. Bu süreçte henüz ele alınabilir bir çalışmaya ise değinmek zor.

4. PROJECT LOON

İnternet artık biz insanlık için vazgeçilmez bir konu. Ancak özellikle üçüncü Dünya ülkelerinde yaşayan insanların internete erişimi gerçekten düşük. Bu konuyu düzeltebilmek adına çalışma başlatan dünya devi Google, Project Loon adlı çalışma ile yeni bir sistem oluşturdu. Bu sistem aracılığıyla özel olarak tasarlanan balonlar stratosfere salınacak ve bu balondaki ileticiler aracılığıyla geniş bir alana internet verilecek. Projenin özetini ise Google açıklıyor, “Dünya nüfusunun yarısından fazlası İnternet erişimi bulunmamaktadır. Proje Loon, dünya çapında kırsal alanlarda ve uzak bölgelerdeki insanlara İnternet bağlantısını genişletmek için tasarlanmış, uzayın kenarında seyahat eden bir balon ağıdır.”

5. BULUT TEKNOLOJİSİ

bulut-teknolojisi

Şuanda bile hayatımızın her alanında bizlerle olan bir teknoloji olan Bulut Teknolojisi’nin önümüzdeki yıllarda çok daha fazla hayatımıza dokunması bekleniyor. 2020 yılına kadar tüm verilerimizin yarısından fazlasının Bulut Teknolojisi aracılığıyla saklanması bekleniyor. Yatırım yapmak için kesinlikle mükemmel bir alan.

6. ARAÇLAR ARASINDAKİ İLETİŞİM (V2V)

v2v

Nesnelerin interneti (IoT) sayesinde araçlar arasındaki iletişim konusunda da önemli bir yol katedildi. Vehicle to Vehicle (V2V) olarak adlandırılan bu teknoloji sayesinde, sürücüsüz otomobillerden bahsetmek mümkün olabiliyor. Bu sistem aracılığıyla sürücüsüz otomobillerin karayollarında daha güvenli olarak hareket sağlayabilmesinin önü açılacak. V2V sayesinde önümüzdeki yıllarda bütün araç kavramımız değişiklik gösterebilir.

7. İÇİLEBİLİR DENİZ SUYU

Deniz Suyu

Şuanda bile suya erişim konusunda sıkıntı yaşanan birçok bölgede deniz suyu içme suyuna dönüştürülebiliyor. Ancak çok zahmetli ve maliyetli olan bu konu için teknoloji dünyası önemli çalışmalarını sürdürüyor. Gelecekte dünya üzerinin yüzde 75’ini kaplayan geniş okyanuslardan rahatlıkla içme suyu olarak faydalanabileceğiz. Özellikle İsrail’de bu konuda çok ciddi çalışmalar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Patlayacak İş Fikirleri

İlginizi Çekebilir