1. Anasayfa
  2. KOSGEB Kredi ve Hibe

İş & İşyeri Kurma ve Açma Kredisi Veren Bankalar

İş & İşyeri Kurma ve Açma Kredisi Veren Bankalar
0

İş veya işyeri kurmak için Türkiye’de birçok bankadan kredi almak mümkün. Bu krediler aracılığıyla hayal ettiğiniz iş fikrini daha kolay kurabilir ve ilk etaptaki nakit sermayenizi olası riskler için banka hesabınızda bekletebilirsiniz.

Birçok girişimci ve yatırımcı sık sık yeni  iş kurmak istediğini ancak bunu kurabilmek için gerekli finansmanı sağlayamadığını ifade ediyor. Bu durumda girişimcilere ve yatırımcılar en önemli tavsiyemiz ise iş kurma kredisi almaları. Türkiye’de birçok banka iş kurma kredisi sağlıyor ve bu kredi aracılığıyla işletmeler daha hızlı bir şekilde kurulabiliyor.

İş kurmak istiyor ancak finansman bulamıyorsanız eğer direkt olarak kredi seçeneklerini düşünmenizi elbette önermiyoruz. İş kurma kredisi almadan önce birkaç farklı yol deneyerek para bulmaya çalışmanız daha mantıklı olacak. Çünkü kredilerde haliyle faiz bulunur ve daha işinizi kurmadan zarar etmiş oluyorsunuz. Bu nedenle iş kurma kredisi almadan önce bu 3 adımı mutlaka kullanın. Daha sonra ise iş kurma kredisi veren bankalara göz atabilirsiniz.

1- BORÇ İSTEYİN

İster iş ister ihtiyaç veya başka bir kredi almadan önce mutlaka arkadaşlarınızdan, çevrenizden, akrabalarınızdan, ailenizden borç isteyin. Örneğin 20 bin lira paraya ihtiyacınız varsa tüm 20 bin lirayı tek kişiden istemek yerine bunu 2 bin liraya bölerek 10 kişiden bile isteyebilirsiniz. Bu tür borç alımlarında daha esnek davranma şansınız olur ve ayrıca faiz yükü altına girmemiş olursunuz. Eğer bu kadar borç alamayacağınıza inanıyorsanız, kredi çekeceğiniz tutarı ne kadar düşük tutarsanız o kadar az faiz ödeyeceğiniz için alabildiğiniz kadar borç alın, geri kalan kısmı yine kredi çekersiniz.

2- KOSGEB’E GİDİN

Türkiye’de özellikle ilk işini kurmak isteyen girişimcilere 50 bin lira hibe veriliyor. Tabii bu işlem hemen başvur parayı al şeklinde yaşanmıyor. Bu süreç en az 3 ay sürüyor ve kesinlikle alacağınızın garantisi yok. Ancak, her 2-3 ayda Türkiye’nin farklı bölgelerinde binlerce kişi KOSGEB desteklerinden faydalanarak BEDELSİZ olarak işyeri sahibi oluyor. KOSGEB’in bu adımları hakkında tüm bilgiler için güzel bir rehber hazırlamıştık, söz konusu rehbere Kosgeb Girişimcilik Kursu  sayfasına mutlaka göz atın.

3- BORSA VE ODALARA GİDİN

Bu 3 adım arasında en az tercih edilen ama sürpriz sonuçlar verebilen bir adım. Her şehirde yüzlerce borsa ve oda bulunur. Bu borsa ve odalara giderek yeni iş kurmak istediğinizi ama iş kurabilmek için finansman bulamadığınızı ifade edin. Bu tür borsa ve odaların çeşitli destek programları bulunmaktadır. Evet bu tür destekleri almak çok zordur ancak her yıl binlerce kişi bu destekler sayesinde iş kuruyor. Mutlaka şansınızı değerlendirin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En İyi 5 KOBİ Kredisi Seçenekleri

HİÇBİRİ İŞE YARAMADI MI? 

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Eğer bu 3 adımdan para bulamadıysanız veya bir miktar bulabildiyseniz işinizin aksamasını ve sürecin daha fazla uzamasını istemiyorsanız, işte iş kurma kredisi veren bankalar.

TEB

TEB, İş kurmak isteyen girişimcilere kredi veriyor. Küçük İşletme Girişimcileri İçin adlı bölümde TEB tarafından verilen bilgilere göre, kafe, lokanta, atölye, imalathane, mağaza açmak isteyen girişimcilere iş kurma sürecinde kredi veriliyor. TEB tarafından verilen bu kredinin 50 bin liraya kadar olan kısmı için teminat istenmiyor, 50 bin liradan yüksek ihtiyaçlar için teminat talep ediliyor. Ayrıca bu kredi için 3-6-9-12 ay geri ödemesiz seçeneklerinden faydalanabiliyorsunuz. Kredinin vade süresi ise 36 ay.

HALKBANK

Türkiye’nin önemli bankaları arasında yer alan Halkbank’ta girişimcilere iş kurma kredisi veriyor. Halkbank, başvuru tarihi itibariyle, 1 yılı aşmamak üzere ticari faaliyette bulunan veya herhangi bir faaliyeti ya da kendine ait bir işyeri olmayıp kendi işini kurmak isteyen girişimcilere bu krediyi sağlıyor. Toplam 50 bin liraya kadar sağlanan bu kredi için teminat istenmiyor.

Halkbank ayrıca girişimciler için de Genç Girişimci Kredisi, Cesur Girişimci Kredisi, Usta Girişimci Kredisi ve Mucit Girişimci Kredisi sağlamaktadır.

AKBANK

Özel bankalar arasında en büyüklerden biri olan Akbank da iş kurma kredisi sağlıyor. Banka tarafından “Girişimci Destek Paketi” adı altında verilen bu kredinin özellikleri işletmelere göre tamamen değişiyor. Finansman üst limiti yok.

İŞBANK

KOBİ’ler için harika krediler sunan bankalar arasında yer alan İŞBANK’ta onlarca farklı iş kurma kredisi bulunuyor. Bu süreçte mutlaka uğramanız gereken bankalar arasında yer alıyor.

ZİRAAT BANKASI

Türkiye’nin girişimciliği ve yatırımları en çok destekleyen bankası Ziraat Bankası’da iş ve işyeri açma kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. Ziraat Bankası’nın ‘Bireysel İş Yeri Kredisi’ adı altında verdiği kredi ile 120 aya kadar vade seçenekleri ile kredi alabilmeniz mümkün. Ziraat Bankası’nın kredilerindeki faizin de diğer birçok bankaya göre daha uygun seçeneklere sahip olduğunu belirtmekte yarar var.

VAKIFBANK

Kamu bankaları arasında iş yeri kredisi veren bankalar arasında yer alan Vakıfbank da ‘Bireysel İşyeri Kredisi’ vermektedir. İşyeri, büro, muayenehane ve dükkan gibi bir işyeri açmayı planlıyorsanız, esnek koşullar ile Vakıfbank’tan kredi çekme şansınız var. Ancak Vakıfbank, verdiği Bireysel İşyeri Kredisi için ticari paket sigortası yapmaktadır.

QNB FİNANSBANK

Türkiye’nin en yenilikçi bankaları arasında yer alan QNB Finansbank da iş yeri kredisi vermektedir. 120 aya kadar vade seçenekleri sunan Finansbank, yeni işyeri satın almak isteyen ve vergi levhası olan tüm ticari işletmeler için kredi vermektedir. En yakın QNB Finansbank şubesine giderek krediye başvurabilirsiniz.

ŞEKERBANK

Ofis, büro, dükkân, mağaza, muayenehane vb. açmak veya kurmak istiyorsanız kredi alabileceğiniz bir diğer banka da Şekerbank’tır. Banka 120 aya kadar vade seçenekleri ve uygun faiz koşulları ile girişim ve girişimcileri destekliyor.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir