Hem İş Öğrenin Hem de Aylık 2 Bin Lira Kazanın
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Hem İş Öğrenin Hem de Aylık 2 Bin Lira Kazanın

0

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hazırlanan yeni proje ile 18 ila 29 yaş aralığındaki gençler hem geleceğin meslekleri konusunda eğitim alacak, hem de bu süreçte harçlık kazanacak.

İŞKUR’un bağlı olduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının başındaki isim Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan proje kapsamında, 18 ila 29 yaş aralığında bulunan gençler geleceğin meslekleri olarak gösterilen siber güvenlik, kodlama, bulut teknolojisi gibi meslekler için iş başı eğitim programlarına katılabilecek. Program kapsamında gençlere aylık bin 950 liraya kadar da ödeme yapılacak.

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada, “Dijital dönüşüme yönelik nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi maksadıyla bulut bilişim uzmanı, endüstriyel robot programcısı, endüstriyel tasarım mühendisi, mikroişlem tasarımcısı, veri tabanı analisti, mobil yazılım geliştirme uzmanı gibi mesleklerde işbaşı eğitim programları düzenliyoruz. İŞKUR, belirlediği mesleklerde uygulanacak işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş aralığındaki gençlere günlük 75 lira cep harçlığı veriyor. 9 aya kadar sürecek programlara katılacak gençler için bu rakam aylık bin 950 liraya ulaşabiliyor. Ayrıca, program süresince katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri, İŞKUR tarafından karşılanarak, katılımcıların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacak. Projeden yararlanmak isteyen gençler, Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüklerine veya Hizmet Merkezlerine başvurabilecek.” denildi.

İŞKUR’un düzenlediği iş başı eğitim programlarından başarılı bir şekilde sertifika aldıktan sonra istihdam edilen gençler için iş verenlere de ayrıca 6 ay boyunca destek verilecek.

İlginizi Çekebilir