1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Düşük Maliyetli Yatırım Fırsatı: Salça Fiyatları Yükseliyor

Düşük Maliyetli Yatırım Fırsatı: Salça Fiyatları Yükseliyor
0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan istatistiklere göre, geçtiğimiz Ağustos ayında fiyatı en çok yükselen ürün grubu Salça oldu. Salça fiyatlarının yükselişi ise bir aylık değil, düzenli olarak yükseliş sürüyor. Bu yükseliş ile birlikte önemli düzeyde yatırım fırsatı ortaya çıktı, zira salça için maliyetlerde belirgin bir yükseliş yok.

2017 yılında 5 kilogram salça fiyatı 9 ila 11 TL arasında satılıyordu, ancak Ağustos ayı itibarıyla salça fiyatı 5 katına çıkmış durumda. Market raflarında 5 kilogramlık salçanın fiyatı 52 TL’nin üzerine çıktı. Piyasada arz-talep dengesinin bozulmasıyla birlikte salça için yatırımcılara karlı bir iş fikri doğmuş oldu.

Salça fiyatlarındaki yükselişin en büyük nedeni ise domates fiyatlarında yaşanan yükseliş. Domates fiyatı ise salçanın yükselişine paralel bir artış göstermedi, geçtiğimiz yıl sebze ve meyve hallerinde satılan salçalık domatesin fiyatı 25 ila 30 kuruş arasındaydı, bugün ise fiyat 50 kuruş civarında.

DÜŞÜK MALİYETLİ YATIRIM FIRSATI

Evde tek bir kişi ile bile salça üretmek mümkün, üstelik çok ciddi bir yatırım sermayesine ihtiyaç duyulmuyor. Son dönemde evde yapılan salçalara ise ilgi çok daha fazla artmış durumda. Aşağıda yer alan video ile salça yapımını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Salça üreterek para kazanmaya odaklanmak ise çok kolay. Ortalama 25 bin lira sermaye ile, 4 personel istihdam ederek aylık ortalama 6 ton salça üretimini rahatlıkla yapabilirsiniz. Ev yapımı salçaların kilogramı ortalama 50 liradan satılıyor, bu da aylık 30 bin lira civarında ciro anlamına geliyor. Domates gideri ve personel maaşları dahil tüm giderler ise ortalama olarak aylık 19-20 bin lira civarında olacak.

İPUÇLARI

Salça üretimi yalnızca domates ile gerçekleştirilmiyor, her 5-6 kilogram domatese karşılık 1 kilogram biber kullanılması tavsiye ediliyor. Bu da maliyetleri düşürecektir. Ayrıca personel istihdamı ile salça üretimini eşit tutmaya ihmal etmeyin, her 1-2 ton üretim planlaması için 1 personel yeterli olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Konkordato Komiserliği Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları

Domatesleri toplu bir şekilde size en yakın Sebze ve Meyve halinden satın alın, iyi bir pazarlık yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu durumda maliyetleri yüzde 5-10 daha fazla düşürebilirsiniz. Ortalama olarak her 4.5 kilogram domatesten 1 kilogram salça elde edebilirsiniz, içerisine biber karıştırırsanız oran daha da artacaktır, çünkü biberler daha katı bir şekilde salça içerisinde yer alıyor.

Salçaların satışı ise düşündüğünüzden daha kolay. Şehrinizdeki büyük marketlere gitmeniz yeterli, ev yapımı salçalara çok yoğun bir ilgi var. Bir kere salçanızdan satın alan bir müşteri, aynı salçayı satın almak için tekrar markete uğrayacaktır. Ancak bunda elbette lezzetin de büyük bir etkisi olacak, bu nedenle iyi bir formül çıkartmadan salça üretimine başlamayın. İlk etapta kendiniz denemeler yapın ya da daha önce bu işte deneyimi bulunan personel veya personeller ile çalışın.

Batı illerinde ev yapımı salçaların fiyatı ise Anadolu’ya göre çok daha yüksek, salçaları bu bölgelerde satmaya daha fazla odaklanmak mantıklı olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir