Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir ve Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir ve Nasıl Yapılır?

3

Son zamanlarda muhtemelen haberlerde, sosyal medyada, arkadaş çevrenizde çok sık kripto paralar hakkındaki sohbetlere maruz kalıyorsunuz. Bitcoin ile birlikte başlayan kripto para piyasasında para kazanmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu rehberimiz aracılığıyla sıfırdan Bitcoin Madenciliği (Mining) nasıl yapılır konusunda eşsiz bilgilere sahip olacaksınız.

Öncelikle Bitcoin Madenciliği yada diğer adı ile Mining kısaca nedir sorusuna cevaplar bulalım:

– Kripto paraları oluşturmak yada elde etmek amacıyla bilgisayarınızın kullanılması işlemine Bitcoin Madenciliği adı veriliyor. Bitcoin Madenciliği yapabilmek için basit bir bilgisayar da mümkün, ancak ne kadar yüksek kazanç elde edeceğinizi doğrudan etkileyen konu bilgisayar ve dolayısıyla işlemci – ekran kartı performansınızdır. Bu nedenle basit bir bilgisayar ile işe koyulmanızı tabii ki önermiyoruz.

Herhangi bir kripto para madenciliği yapabilmenin çok zor olduğunu ve sıradan bir insanın bunu gerçekleştiremeceği konusunda çok spekülatif bilgiler elde etmiş olabilirsiniz. Ancak bu kesinlikle doğru değil, sıradan bir bilgisayar bilgisine sahip kullanıcı bile Bitcoin veya diğer kripto paraların madenciliğini rahatlıkla yapabilir.

Bitcoin Madenciliğine Geçelim…

GÜÇLÜ BİLGİSAYARLAR

Kripto Para Madenciliği hakkında hiçbir bilginiz yoksa bile bir güçlü bilgisayar veya bilgisayarlar donanımlarına ihtiyacınız olacak. Intel veya AMD işlemci gibi yalnızca bir işlemciye sahip basit bir bilgisayar ile de mininge başlayabilirsin. Ancak bilgisayar oyunlarında performans alabilmek amacıyla kullanılan ekran kartları bu iş için çok daha uygun.

En iyi sonucu almak için masaüstü PC ve Nvidia / AMD ekran kartlarına ihtiyacınız olacak. Dizüstü bilgisayarlar maalesef madencilik için çok uygun değil.

AMD vs Nvidia

Nvidia kartları için, GTX 1060 (6GB modeli) önerilebilir.

AMD kartları için en iyi modeller arasında RX470, RX480, RX570, RX 580 (8GB model), RX56 ve RX64 göze çarpıyorç

Halihazırda bu kartlara sahipseniz işiniz çok kolay! Ancak bu kartlara sahip değilseniz, miningciler tarafından yoğun talep gören bu kartları satın almak size olduğundan daha fazla maliyete neden olabilir. Bu nedenle sıkı bir pazarlık yapmanızı yada AMD’nin Ağustos ayında çıkarmayı planladığı yeni kartları bekleyebilirsiniz.

ELEKTRİK MASRAFLARI

Doğru ekran kartı donanımına sahip olduğunuz zaman ikinci önemli konu ise elektrik masraflarıdır. Nicehash tarafından mevcut ekran kartınızın ne kadar elektrik tüketimi gerçekleştireceği ve bu masrafa karşın ne kadar Bitcoin kazıyabileceğinizi Hesaplama Aracı ile öğrenebilirsiniz.

elektrik

Söz konusu hesaplama aracını kullanırken, elektrik şirketinden aldığınız hizmet faturasında yazan 1 KWh için ne kadar ödeme yaptığınızı girmeniz gerekiyor. Türkiye’de 1 KWh için ortalama fiyat 0,40 TL civarındadır. Bu da yaklaşık olarak 0,1 USD yapıyor. Hesaplama aracına ekran kartınızı ve elektrik maliyetlerinizi girdikten sonra ortalama kazancınızı görebilirsiniz, bu durumda ekran kartınızın karlılığı konusunda ortalama hesaplara sahip olursunuz.

PROGRAM KURULUMU

Bitcoin Madenciliği’ne başlamak için NiceHash’ın Miner programını indireceğiz. Bu sayfadan AMD ve Nvidia ekran kartınıza uygun programı indirin. Programı indirdikten sonra kurulumu gerçekleştirip yeni bir hesap oluşturun.

NiceHash genel olarak bir başka madencinin sizin performansınızı yani bilgisayarınızın gücünü satın almasına aracılık yapmaktadır. Ve bu işlemlerden çok düşük komisyon bedelleri alır. Halihazırda piyasanın en rekabetçi platformu Nicehash’tır.

NiceHash hesabınıza girdikten sonra bilgisayarınızın gücünü bir tuş ile test edebilir ve Bitcoin Madenciliği performansınızı rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Bunun için programdaki HardWare Details bölümüne girip aşağıdaki butonu kullanın.

details

MADENCİLİĞİ BAŞLATMA

Nicehash’ı kurduktan ve sistem performansınızı test ettikten sonra Bitcoin Madenciliğine başlamak yalnızca bir tuşa basmak kadar kolay bir işlemdir. Mining bölümüne girdikten sonra Bitcoin tuşuna basarak direkt olarak Bitcoin Madenciliğini başlatabiliyorsunuz.

bitcoin-madenciliği

Nicehash’ı bu kadar popüler kılan şeyin bu buton olduğunu belirtmek gerekiyor. Bitcoin madenciliği yapan çok fazla sayıda yol var ancak NiceHash bu konuda kesinlikle yeni kullanıcılar ve madenciliğe yeni başlayanlar için harika bir yol olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle ilk kez bu sektöre girenler için başlangıç adımı olarak öneriyoruz.

MADENCİLİK İSTATİSTİKLERİNİZ

Bitcoin tuşuna bastıktan sonra madencilik yapmaya başlıyorsunuz ve bilgisayarınız sizlere Bitcoin üretmeye başlıyor. Ürettiğiniz Bitcoin’lere ilişkin verilere de Nicehash’in web sitesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Nicehash’ın internet sitesindeki “Find Miner” bölümüne girip buraya Bitcoin cüzdan numaranızı yazdıktan sonra Mining Stats bölümünden Bitcoin istatistiklerinizi aşağıdaki gibi görebilirsiniz: (Bitcoin cüzdan numaranız kayıt olurken veriliyor)

mining-stats

Bu bölümde dikkat etmeniz gereken en önemli konu ne kadar kazandığınızın dışında günlük ne kadar Bitcoin ürettiğiniz olacak. Bu tabloyu da aşağıdaki bölümde bulabiliyorsunuz:

btc

Örneğin bu hesapta günlük 0,0015 BTC üretilebiliyor yani ortalama olarak günlük 13 Dolar. Bu da kesinlikle az bir rakam değil.

PARAYI ÇEKME

btc-çekme

Nicehash’ta ürettiğiniz BTC’leri dilediğiniz zaman Bitcoin cüzdanınıza çekebiliyorsunuz. Bu adımdan sonra Bitcoinler ile ne yapacağınız sizi ilgilendiriyor. Dilerseniz Türkiye’deki BTC platformlarına çekip, Türk Lirası ile hesabınıza parayı çekebiliyorsunuz. Ancak unutmamanız gereken konu, sık sık işlem yapmak yerine Bitcoin’leri biriktirip tek seferde çekmek daha mantıklı. Çünkü her Bitcoin işlemi için 30-40 Dolar komisyon ödemeniz gerekiyor. Bu rakam Bitcoin’lerin fazlalığına göre değişmiyor, ister 100 Bitcoin ister 0,01 Bitcoin olsun 30-40 Dolar arası masraf değişmiyor. Bu nedenle sık sık parayı Türkiye’deki şirketlere çekmeye çalışmayın. Rakam 30-40 dolarlık komisyona değeceği zaman çekmek daha mantıklı olacaktır.

DÜZENLEME: ANTİVİRÜS

Sık sık NiceHash programının antivirüs uyarısı verdiği belirtiliyor. Bütün Mining programları Antivirüs programları tarafından tehdit olarak algılanmaktadır. Bu nedenle Bitcoin madenciliği yapacaksanız eğer Antivirüs programlarınızı durdurmanız gerekiyor. Bu tür programlar tüm işlemci gücünü kullandığı için Antivirüs programları tarafından tehdit olarak algılanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (3)

  1. günlük 13 dolar kazanılıyor diyorsunuz hemde her işlem için 40 dolar komisyon alıyor diyorsunuz o zaman bizim kazancımız komisyona yetmez öyle degil mi yani zararına çalışmış olmuyormuyuz

  2. Peki bununla ilgili btcturk e kayddolsak o ne kadar güvenilir

Bir yanıt yazın