Başarılı Bir E-ticaret İşletmesi Kurmak İçin Öğrenilmesi Gereken 8 Beceri
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Başarılı Bir E-ticaret İşletmesi Kurmak İçin Öğrenilmesi Gereken 8 Beceri

0

E-Ticaret sitesini kurmak ve geliştirmek için kritik bazı konularda yeteneklere ihtiyacınız olacak. İşin güzel yanı, tüm bu konularda kendinizi geliştirebilme potansiyeline sahipsiniz. Ancak öncelikli olarak neye ihtiyacınız olacağını öğrenmeniz gerekir.

E-ticaret günümüzün en önemli iş sektörleri arasında yer almaya başladığından beri; Rekabet gün geçtikçe daha fazla sertleşiyor. Peki bu dünyada ayakta kalmak için neye ihtiyaç var?

1. Metin Yazarlığı

Ürün ve hizmetlerinizi müşterilerinize satabilmek için gerçekten dikkat çekici, harekete geçirici uzmanlık düzeyinde metinlere ihtiyacınız olacak. Birçok profesyonel e-ticaret platformu metin yazarlığı konusunda uzman ekipler ile çalışmaktadır.

2. SEO

Kendi e-ticaret platformunuzu sadece reklamlar ile ayakta tutamazsınız. Bu sürdürülebilir bir konu değildir. Elbette para kazanabilirsiniz ancak bir süreden sonra doğal trafiğe ihtiyacınız olacak. Büyük e-ticaret platformunun tamamı bu sayede sizden 1-0 önde bulunmaktadır.

Seo doğal trafiği ve ücretsiz müşteri edinimini sağlamanın en etkili yoludur. Kendi e-ticaret sitenizi geliştirmek için Seo konusunda gelişim göstermelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2021 için 101+ e-Ticaret İş Fikri

3. Facebook Pazarlama

Ülkemizde Instagram kadar önemli bir diğer e-ticaret platformu da Facebook’tur. Üstelik Facebook’ta link paylaşabiliyorsunuz. Facebook Pazarlama konusunda kendinizi geliştirdiğinizden emin olun.

4. Grafik Tasarım

Ürünlerinizi en iyi şekilde kullanıcılarınıza sunmak ve şık bir e-ticaret sitesi kurmak için ciddi bir ihtiyaçtır. Bunun için bir personel istihdam etmek yerine; kendi yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz şekilde bunu öğrenin. Zor değil, birkaç ay içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek düzeye gelebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Karikatür Çizerek Para Kazanmak | Karikatürist Olmak

5. E-Posta Pazarlama

E-Postaların gücünü asla azımsamayın. Hala en önemli pazarlama yöntemlerinden biridir. Üstelik e-posta en düşük maliyetli pazarlama yöntemleri arasında yer almaktadır. Kullanmak ve daha etkili stratejiler geliştirmek düşündüğünüz kadar zor değil.

6. Google Analytics

Kendi e-ticaret platformunuzu en iyi seviyelere ulaştırmak için iyi bir istatistik platformuna ihtiyacınız var. Hemen çıkma oranı, en çok giriş yapılan platformlar, en çok çıkış yapılan platformlar, etkileşim oranları gibi önemli ihtiyaçları tamamen ücretsiz sağlayan Google Analytics’i mutlaka kullanmalı ve tüm nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmalısınız.

7. Ürün Fotoğrafçılığı

Siz de muhtemelen e-ticaret platformlarından ürün satın alıyorsunuz? Peki en çok alışveriş yaptığınız siteleri göz önüne getirin? Muhtemelen çok iyi ürün fotoğraflarına sahiptiler. İnsanlar bir ürünü almadan önce oldukça çok ürün fotoğrafı incelemesi yaparlar. Ürünleriniz için çok kaliteli ve çok sayıda fotoğraf bulundurmayı ihmal etmeyin.

Eski ürünleriniz için de benzer düzenlemeleri mutlaka gerçekleştirin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: E-Ticarette Rekabet Gücünü Artırmanın 10 Yolu

8. Muhasebe

E-ticaret platformlarını bağımsız olarak ilerletmenin en zor yollarından biri de neyi ne kadara aldığınız, ne kadar harcama yaptığınız, ne kadar para kazandığınız, vergileriniz gibi tüm muhasebe işlemlerini başarılı bir şekilde yönetmektir. Eğer bu konuda dışarıdan hizmet almak istemiyorsanız, tüm bu işleri başarılı bir şekilde sizin öğrenmeniz gerekecektir. Aksi durumda aylar sonra paranızın nereye gittiğini hesaplamak zorunda kalacaksınız.

İlginizi Çekebilir