Kapat

Zabıta Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

zabıta

PARAMI EN DOĞRU NASIL DEĞERLENDİRİRİM DİYE DÜŞÜNME!

KISA SÜREDE NE KADAR KAR EDEBİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

(Ayrıntılı bilgi için hemen tıklayın!)


Türkiye sınırları içerisinde Zabıta olabilmenin bir eğitim üniversite yolu yok. Zabıta olmak istiyorsanız bu iş için yapmanız gereken şey yalnızca KPSS sınavına girmektedir.

Türkiye’nin 81 il ve ilçelerinde bulunan belediyelerde görevlendirilen Zabıta mesleğini seçmek istiyorsanız bu iş koluna giriş yapabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmelisiniz. Bazı belediyeler ise KPSS sınavını göz önüne almaz, KPSS sonucunuz olmadan da başvuru yapabilirsiniz ve ardından yapılacak mülakatları geçmeniz gerekiyor. Zabıt mesleğini seçen insanların dinamik ve herhangi bir engelinin olmaması gerekir.

ZABITA OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Bir çok belediyede farklılık göstermesi dışında genellikle Zabıta olmak için istenen şartlar şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmalısınız.
  • 25 yaşından gün almamış olmanız gerekir.
  • Kamu yasağınızın olmaması gerekir.
  • Yüz kızartıcı suçlar kapsamında herhangi bir suç işlememiş olmanız lazım.
  • Hüküm giyenler seçilmez.
  • Erkek adayların askerlik ile ilişkisi olmaması gerekir.
  • Lise mezunu olanların şansı daha fazladır. Bazı belediyelerde bu şarttır.
  • Erkeklerde 1.75, kadınlarda 1.67 boyuna sahip olmak.
  • Ve bir çok belediye boy kilo endeksini de aşmamanızı ister.

Tüm bu şartları taşıyorsanız bir de Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeli ve en az 70 puan almalısınız. Daha sonra yapacağınız başvurularda mülakata girersiniz ve tüm gereklilikleri taşıyorsanız kadro durumuna göre Zabıta olabilirsiniz.

BAZI BELEDİYELER YALNIZCA REFERANS İSTER

Bize gelen bilgilere göre belediyelerde referansınız varsa, Zabıta mesleğine geçmenizin önündeki engeller büyük ölçüde ortadan kalkar. Zira zabıta mesleğinde kararlı ve güvenilir insanlara ihtiyaç bulunmaktadır. Ve zabıtaların şehri tanıması önem taşır.

ZABITA MAAŞLARI NE KADAR?

Belediye personeli olan zabıtaların maaşları dolgundur. Belediyeler tarafından sıklıkla ek mesai ücreti alan zabıtaların aldığı en düşük maaş 2 bin 300 liradır. Ancak büyük belediyelerde görev alıyorsanız bu maaş 4 bin liraya kadar yükselmektedir. Belediyeler tarafından Zabıta istihdam kadroları açıldığı zaman bu konuda bilgi alabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli nokta ise, belediyelerde maaş yükseltmeleri sıklıkla yapılmaktadır. Küçük bir belediye ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin zabıtaları aynı maaşı almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir