1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Yüzde 40’lık Çimento Zammına Büyük Tepki

Yüzde 40’lık Çimento Zammına Büyük Tepki
0

Geçtiğimiz yıl özellikle inşaat sektöründe yer alan işletmeler için çok zor geçti. İnşaat maliyetlerinde yaşanan yükselişler nedeniyle birçok işletme iflas etti veya faaliyetlerine geçici ara vermek zorunda kaldı. Son dönemde ise fiyatların durgunlaşması beklenirken, kötü haber çimentodan geldi.

2019 yılı ile birlikte inşaat sektöründe maliyetlerde hafif bir düşüş beklenirken, çimento sektöründen kötü haber geldi. Sektörde çimento fiyatlarına yüzde 40’a varan zammın gelmesi beklenirken, inşaat sektörü büyük tedirginlik yaşıyor.

Çimento sektöründeki işletmeler, zammın alınma kararını ise büyük ölçüde artan işçilik ve elektrik maliyetlerine bağlıyor. Demir fiyatlarına gelen büyük zam, Asgari ücrete gelen yüzde 25’i aşkın zam ile birlikte elektrik fiyatlarına gelen yüzde 50’i aşkın zammın kendi maliyetlerini büyük ölçüde artırdığını belirten çimento fabrikaları, zam yapmalarının elzem olduğu görüşünde hemfikir. Ancak inşaat sektöründe yer alan işletmeler ise, zam kararına tepkili olmadıklarını, zammın oranının yüksekliğine tepkili olduklarını dile getiriyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Son olarak İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimentoya gelebilecek yüzde 40 zammı kabul etmediklerini ve zammın yürürlüğe girmesi durumunda konuyu Rekabet Kurumu’na taşıyacaklarını dile getirdi. Tellioğlu, Rekabet Kurumu’nun zammı geri almaması durumunda ise iş bırakacaklarını belirtti.

Son dönemde Hazır Beton Fiyatları da düzenli bir yükselişe geçmiş durumda…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Enflasyon İle Mücadele İçin Yüzde 10 İndirim Yapan Firmalar - Markalar

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap