1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?
0

Avrupa birliğinin önemli üyelerinden biri olan Yunanistan’da asgari ücret uzun yıllardır sabit seviyede tutuluyor.

2008 yılında yaşanan ekonomik kriz döneminden bu yana Avrupa Birliği’nin hazırladığı “Kurtarma Paketi” kapsamında kemer sıkan ülkeler arasında bulunan Yunanistan’da 2012 yılında bu yana asgari ücret sabittir.

YUNANİSTAN’DA ASGARİ ÜCRET

yunanistan

2008 yılında girdiği ekonomik krizden halen tam anlamıyla kurtulmuş olmayan Yunanistan’da asgari ücret 2012 yılından bu yana 683, 76 Euro seviyesinde bulunuyor.

2008 ekonomik krizinde 794 Euro seviyesinde bulunan asgari ücret,  2009 yılında 862 Euro’ya çıkarılmıştı. 2012 yılının Temmuz ayında ise tasarruf tedbirleri kapsamında asgari ücrette düşüşe gidilerek, 683,76  Euro’ya düşürülmüştü. Asgari ücret aynı tarihten bugüne aynı seviyede tutuluyor.

TEPKİLER

Uzun yıllardır Yunanistan’da “ekonomik sorunlar nedeniyle” çeşitli toplu gösteriler, hatta zaman zaman şiddet eylemleri gerçekleştiriliyor. Ancak hükümet uzun bir süredir göstericilere talep ettikleri konuda herhangi bir adım atmış değil.

İşveren temsilcileri 2019 yılının Ocak ayında yeniden belirlenecek olan Yunanistan Asgari Ücreti’nin 683,76 Euro’dan 751 Euro’ya çıkarılmasını bekliyor. Ancak önceki yıllarda olduğu gibi Yunanistan hükümetiin 2019 yılında da asgari ücrette önemli bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Hatta hükümet son olarak işçilerin toplu iş sözleşmesi ve grev hakkını belirleyen kanunda “işveren” lehine önemli değişikliklere gitmişti.

YUNANİSTAN EKONOMİSİNDE SON DURUM

Avrupa’da ekonomik sorun denilince son yıllarda akla gelen ilk ülke olan Yunanistan’da son 3 aylık periyotta ise bazı olumlu haberler geldi. Ülkede 2017 yılının büyüme rakamı açıklandı ve Yunanistan ekonomisi 2017 yılında yüzde 1,5 büyüme kaydetti.

Haberler sonrasında Yunanistan Hükümeti, vatandaşların sermayesini kontrol eden yasayı iptal etti. Yunan vatandaşlarının bankalardan günlük para çekme limiti ve internet alışverişlerine sınırlama kaldırıldı.

Ayrıca büyüme verisi sonrasında Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları, Yunanistan’ın kredi notunu yükseltti. Haberler sonrasında yabancı yatırımcıların Yunanistan’a ilgisinin artması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir