1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Yükselen Piyasa: Kuruyemiş Fiyatları ve Kar Marjı Artıyor

Yükselen Piyasa: Kuruyemiş Fiyatları ve Kar Marjı Artıyor
0

Türkiye’de kar marjı en yüksek sektörler arasında yer alan kuruyemiş sektöründe, fiyatların artması nedeniyle kar marjlarında da yükseliş var.

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) verilerine göre, Türkiye’de son aylarda kuruyemiş ürünlerine yüzde 30’u aşkın bir zam geldi. Zammın genel nedeni ise ithal ürünlerde yaşanan döviz kuru maliyetlerinin artışı olarak gösteriliyor. Ancak ithal kuruyemiş ürünlerine gelen kur maliyetinin bir avantaj var. Kur maliyetinin artmasıyla birlikte Çin’den ithal edilen ürünlere yönelik talebin azalması ile birlikte iç piyasadaki ürünlere ilgi artmış durumda. Zamlar ve iç piyasadaki ürünlere yönelim ile birlikte Türkiye’de kuruyemiş sektörünün genel karlılığında da artış yaşanıyor.

Dünyada kuruyemişin en çok tüketildiği ülkelerden biri olan Türkiye’de ortalama yıllık kuruyemiş tüketimi 6.5 kilogram. Kuruyemişin en çok tüketildiği ülkeler ise Ortadoğu’da bulunan ülkeler. Türkiye, kuruyemiş perakendeciliği, üretimi ve ihracatı konusunda çok önemli bir potansiyel barındırıyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Türkiye’de kuruyemiş sektörünün büyüklüğü 4 milyar dolar civarında. Bu ciroyu sağlayan toplam 700 firma bulunuyor, ancak sektörde büyük sayılabilecek oyuncu sayısı ise 70’i aşmıyor. Kuruyemiş sektörü doğrudan ise yaklaşık 50 bin satış noktası ile bakkallar, büfeler, marketler ve diğer satış noktaları ile büyüyor. Sektörde son dönemde ise e-ticaret çok önemli bir pay almaya başladı. Sadece internet üzerinden satışa odaklanan 50’i aşkın firma bulunuyor.

Türkiye’de kuruyemiş sektörüne girmenin en hızlı yolu ise bir kuruyemiş dükkanı / mağazası açmak. Yaklaşık 40 bin lira maliyet ile bir kuruyemiş dükkanı açılabiliyor. Sektöre girmek isteyenler için ayrıntılı bir rehberimiz bulunuyor. Rehbere ulaşmak için Kuruyemiş Dükkanı Açmak bağlantısını izleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Buz Pisti Nasıl Açılır ve Sentetik Pist Ne Kadara Mal Olur?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir