Yüksek Oranda Büyüme Beklenen 4 Sektör
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Yüksek Oranda Büyüme Beklenen 4 Sektör

0

Yeni bir 10 yıla giriş yapacağımız 2020 yılında iş dünyasında yeni bir iş fikrine giriş yapmak isteyenler hangi sektörlere yönelmeli? Tam olarak bu soruya harika yanıt olabilecek 4 iş sektörünü inceledik.

Bu iş sektörleri kendi içerisinde onlarca hatta yüzlerce farklı iş fikri ile de doğrudan ilgilidir. Bu nedenle iş sektörlerini sadece tek bazlı bir iş fikri olarak değerlendirmeyin. Bu sektörler çok büyüktür ve her türden girişimci-yatırımcı için eşsiz fırsatlar sağlar.

1. AKILLI GİYSİLER

Artık üzerimize giydiğimiz hemen hemen her giysi çeşitli şekillerde birbirleri ile bağlantı kurabildiği gibi birçok teknolojik ürün ile bütünleşik olarak çalışabiliyor. Akıllı giysi pazarı son yıllarda ABD ve Avrupa’da ciddi oranda büyüme elde ediyor. Soğuk olduğunda ısınan çeket, powerbank olarak kullanılabilen ayakkabı, renk değiştirebilen şapka ve dahası… Bu ürünlere yönelik geçtiğimiz yıl 9 milyon ünite üretim yapıldı. Araştırmalar söz konusu üretimin 2022 yılına kadar 30 milyona ulaşmasını bekliyor.

2. E-TİCARET

Muhtemelen aktif olarak ilgilendiğiniz bir sektör olan e-ticaret sektöründe önümüzdeki yıl da önemli oranda yükseliş bekleniyor. İçinde bulunduğumuz yıl 3 trilyon dolardan büyük olan sektörün 2020 yılında 4 trilyon dolarlık bir aktif büyüklüğe sahip olması bekleniyor. Özellikle ödeme sistemlerinde yaşanan gelişmeler ile birlikte e-ticaret sektöründe kabuk değişimi yaşanması bekleniyor. Son araştırmalara göre, farklı ödeme altyapılarını sağlayan platformların satış hacimleri artmaya devam ediyor. Kısaca, e-ticaret sektörüne girmek isteyenler mutlaka onlarca farklı ödeme sistemini de destekleyecek bir alt yapıya sahip olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020 – 2030 Yıllarına Yönelik Geleceği Parlak 12 İş Fikri

2020 yılında yeni bir iş fikrini hayata geçirmek isteyenler için e-ticaret çok iyi bir seçim olacak. Sektöre giriş yapmak isteyenler için düşük-orta ve yüksek sermayeli birçok seçenek bulmak mümkün.

3. KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ SAĞLIK HİZMETLERİ

Bilim hızla gelişmeye devam ederken artık insanlar herkes sağlık çözümlerinin aynı olmasını reddediyor. Durum böyle iken insanlar kendilerine özel ilaç çözümlerini, diyetleri, spor listelerini dikkate alıyor ve bu hizmetleri satan işletmelere yönelmiş durumda. Bu nedenle 2020 yılı için yeni bir iş sektörü arayanlar özelleştirilmiş sağlık hizmetlerine odaklanabilir. Örnek olması açısından kişiye özel olan genetik test hizmetlerinin aktif büyüklüğü 2018 yılında 9 milyar dolarken 2024 yılında 19 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Elbette bu iş fikri sağlık ile doğrudan ilgili olması nedeniyle çeşitli lisans ihtiyaçları yüksektir.

4. KRİPTO PARALAR

Kripto paraları muhtemelen duymayanınız yoktur. Son 3-4 yıldır ciddi oranda trend olan kripto paralara yönelik çok farklı girişimler mevcut. Kripto paraların aktif büyüklüğü günden güne artarken, arama motorlarında kripto paralara yönelik araştırma yapan insanların sayısı da hızla artış gösteriyor. 2020 yılında yeni bir iş fikrine giriş yapmak isteyenler kripto paralara yönelik tüm iş fikirlerini inceleyebilir. Örneğin son yıllarda kripto para kabul eden e-ticaret platformlarının sayısı hızla artıyor ve satışları azımsanmayacak düzeye ulaşmış durumda.

İlginizi Çekebilir