Yoga ve Pilates Salonu Açmak

Yoga ve Pilates Salonu Açmak hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Yoga ve Pilates Salonu Açmak ile benzer konular hakkında bilgi almak için Dükkan Açmak, Karlı İşler, Yeni İş Fırsatları kategorimize göz atabilirsiniz.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli spor salonlarına olan yönelim gün geçtikçe artıyor. Bu kapsamda Yoga ve Pilates salonları da gün geçtikçe artarken, iş hacminin de aynı düzeyde arttığını belirtmek mümkün. Özellikle Yoga ve Pilates salonlarının Anadolu’da ise neredeyse yok denilecek kadar az olduğunu belirtmek gerekiyor. Eğer karlı bir iş fikri arıyorsanız, ister birlikte ister ayrı ayrı olmak üzere Yoga veya Pilates salonu açabilirsiniz.

Türkiye’de son dönemde spor salonları büyük ölçüde arttı ancak batı eksenli olarak yoga ve pilates için yeterli desteğe sahip spor salonlarını bulabilmek mümkün değil. Bu nedenle her iki spor türü için de (yoga spor sayılmaz ancak böyle nitelendirmeyi daha uygun buluyoruz) hizmet veren alanlara da yoğun ilgi var. Ancak spor salonlarında olduğu gibi Yoga veya Pilates salonu açabilmek için çeşitli belgelere ihtiyacınız var. Bu belgeleri almadan Yoga veya Pilates salonu açamazsınız.

LİSANS BELGELERİ

Yoga salonu açabilmek için Türkiye Yoga Federasyonu’nun düzenlediği kurslara katılım göstererek 2. Kademe Yoga Antrenör Belgesi‘ni almanız gerekiyor. Bu belgeyi almadan işletme açamazsınız. Ancak bu belgeye sahip birini işletme sahibi olarak göstererek de iş kurabilirsiniz.

Pilates salonu açmak için ise gerekli belge 2. Kademe Pilates Antrenörlük Belgesi‘dir ve bu belgeyi Cimnastik Federasyonu‘nun düzenlediği kurslara katılarak alabiliyorsunuz. Elbette yine bu belgeye sahip birinin belgesini kiralayarak da işletme açabilirsiniz.

SALON AÇMAK İÇİN GEREKLİ FİZİKİ ŞARTLAR ve BELGELER

Her iki daldaki işletmeleri açabilmek için de salon açmanız gerekiyor. Elbette salon açmanın tüm belediyelerde farklı şartları bulunabiliyor. Ancak genel geçer olarak salon açmak için aşağıdaki belgeler ve fiziksel özelliklere sahip dükkan bulmanız gerekiyor. Gerekli belgeler Spor Salonu Açmak ile ilgili aynı belgelerdir.

 • Salonun tavan yüksekliği 2.40 Metre olmalı
 • Salonun havalandırması için en az 2 adet 50’lik klima sistemi olmalı
 • Salonda bir bekleme ve dinlenme odası olmalı
 • Danışma ve rezervasyon bölümü olmalı
 • Bay ve bayanlar için ayrı ayrı 2 adet duş alanı ve tuvalet; bu alanlarda da sıcak ve soğuk su olmalı
 • Salonda bir sağlık uzmanı olmalı
 • Soyunma odaları en az 15 metre kare olmalı
 • Salon kapasitesi kadar özel eşyaların kilitli olarak kalabileceği kilitli dolap olmalı
 • Spor salonu 19 – 22 sıcaklık değerleri arasında olmalı
 • Salonda kullanılan bütün spor aletlerinin güvenlik için düzenli olarak incelenmesi
 • Yangın için gerekli önlemlerin alınması ve yangın söndürme cihazlarının belirli alanlara yerleştirilmesi
 • Spor salonunda yapılacak spor faaliyetine uygun bir zemin kaplamasının yapılması (halıfleks, tahta vb.)
 • Spor salonlarının çevreyi rahatsız edecek gürültü gibi sorunlar için önlemler alınması
 • Engelli sporcular için güvenlik şartlarının uygulanması

Gerekli Belgeler;

 1. Spor salonunun adı ve adresini gösterir bir spor salonu açma dilekçesi
 2. Kurucunun nüfus kimlik bilgileri
 3. Kurucunun adres ve sabıka kaydı belgesi
 4. İkametgah
 5. Üç adet vesikalık fotoğraf
 6. Salonda çalışacak masör ve antrenörlere ilişkin federasyon veya spor il müdürlüğünden alınmış belge
 7. Ticaret Odası Kayıt Belgesi
 8. Spor salonunun 1/100 metrekare ölçekli vaziyet planı
 9. İtfaiye Raporu
 10. Sağlık Müdürlüğü Raporu
 11. Vergi Levhası (Vergi Dairesi’nden bir muhasebeci ile görüşün)
 12. Kira Kontratı
 13. Anlaşmalı sağlık personeli belgesi

SALONUN KURULUMU ve İŞLETİLMESİ

Yoga veya pilates ile ilgili olarak salon kurulumları için elbette salonun dizaynı sonrasında birçok fitness ekipmanına ve teçhizata ihtiyacınız olacak. Bu ürünler birçok firma tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep’te satılıyor.

Spor aletlerini aldığınız her firmada ürünlerin belirli bir kaliteye göre fiyatlandırılacağını fark edeceksiniz. Örneğin bir aletin 10 bin liralık çeşidi bulunurken, 2 bin liralık olanı da bulunacak. Seçim yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Bir Yoga veya Pilates Salonu için çok ciddi ekipmana ihtiyacınız yok, genellikle düz salon kurulumu yeterli olacaktır. Yoga ve pilates salonlarında önemli olan hoca veya hocaların kalitesi ve memnuniyet oranı sağlamasıdır. Bu konuda ne kadar kendinizi geliştirebilirseniz o kadar ciddi iş hacmi elde edersiniz. Bu salonlarda kira ve ısıtma – soğutma dışında ciddi bir masrafa ihtiyacınız yok. Üyelik ücretlerini de elbette rakiplerinize göre planlamanız gerekiyor, ortalama aylık ücret 150 ile 400 TL arasındadır.

İş hacmini artırabilmek amacıyla elbette tüm reklam seçeneklerini değerlendirin. Yerel bazda, gazete, tv, radyo kanalları ek olarak da sosyal medya hesaplarına yönelik reklamları mutlaka değerlendirin. Bir web sitesi açmak da ek güven sağlayabilir.

Müşteriler ilk olarak salona geldiği zaman küçük bir bölüm oluşturun ve onları burada ağırlayıp bilgi sağlayın. Burada duracak personelin konu hakkında en ince ayrıntıya kadar sahip olması önemlidir. Ek olarak salonu gezmek isteyen müşteriler ile ana hocanın veya antrenörün görüşmesi büyük bir artı kazandıracaktır.

Pilates – Yoga salonu açmak ile ilgili tüm ek bilgileri Spor – Fitness Salonu Açmak rehberimizde de yer edinebilirsiniz.

Yoga ve Pilates Salonu Açmak hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın