1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Yeni İşiniz İçin Doğru Pazarlama Ekibini Nasıl Seçersiniz

Yeni İşiniz İçin Doğru Pazarlama Ekibini Nasıl Seçersiniz
0

Artık çoğu firma tamamen dijital, bu da yeni pazarlama çalışmalarını eski geleneksel metotlardan ayırıyor. Bu yüzden potansiyel çalışanlarınızı ararken verdiğiniz ilanda bu dijital dünyaya uyum sağlayabilir olmaları gerektiğini atlamayın ki, aralarından eleme yaparken bu özelliklere göre daha rahat seçim yapabilesiniz.

Eleman bulma sürecinizi kolaylaştırmak adına yeni bir iş kuranların pazarlama takımlarını oluşturmadan önce anlaması gereken şeyler ve genel ipuçları işte karşınızda.

Pazarlama Kanallarınızı Tanımlayın

Bu bariz görünse de işe alım sürecinizin en önemli detayı olacaktır. Online dünyada bile pazarlamanın bir hayli çeşidi vardır: İçerik, ücretli, performans, etkili bireyler üzerinden, sosyal, topluluk ve müşteri yönetimi bazlı pazarlama gibi.

Çoğu aday bu pazarlama türlerinden birinde uzmanlaşmıştır. Yeni işinizin pazarlama stratejisine hangi tür uygunsa bu türde uzmanlaşmış kişileri işe almaya başlayın.

Örneğin eğer işiniz bir e-ticaret mağazasıysa,, hem performans pazarlayıcıları hem de içerik stratejistlerine ihtiyaç duyarsınız. Fakat işiniz bir tasarım ajansıysa iş geliştiriciler ve performans pazarlamacıları işe alarak başlamanız daha mantıklı olacaktır.

Bu yüzden işe alım sürecine başlamadan önce pazarlama stratejinizi belirleyin.,

Sonraki Altı Ay İçin Hedefler Koyun

Uğraş verdiğiniz her şeyde altı ay, sıfırdan ortalama seviyeye gelmek için ihtiyacınız olan süredir; bozulmuş bir ilişkiyi düzeltmeye çalışmak, bir üniversite kursu, bir müzik dersi ve hatta bir diyet veya spor düzeni… Altı ay boyunca yaptığınız bir aktiviteyi yaparken kas hafızanızın nasıl geliştiğine tanık olacaksınız.

Aynı kural pazarlama ekibinizi seçerken de geçerlidir. İşinizin ilerideki başarısını eleman seçimleriniz, elemanlarınızın hedeflerinize uyması ise yolunuzu tayin edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Pazarlama ve işletme yönetimi konusunda ilginizi çekebilecek diğer rehberler:

Akıllıca seçilmiş, ulaşılabilir hedefler gerektiğinde değiştirilebileceğinden mantıklıdır. Crowdriff’in başkanı Amrita Gurney bir aylık hedeflere odaklanarak pazarlama ekiplerini kurar ve onlara hedefler belirler.

Aylık hedefler koyarak aynı zamanda elemanlarınızın gelişimini de kolayca takip edersiniz. Gelişimi ölçmenin başlarda en iyi yolu budur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bugün Başlayabileceğiniz 19 İş Fikri

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Pazarlama Ekibinizi Eğitin ve Güçlendirin

“Pazarlamacıların %10’u ila %20’si hedefleri yakalayamamışsa sorun pazarlamacılardadır, çoğu hedefleri kaçırmışsa sorun hedeflerdedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kendi İşinde Başarılı Olmanın 7 Kuralı

Modern Bir Pazarlama Ekibinin İşleyiş Mekanizmasını Anlayın

Bunu yapabilmek için tonlarca rehber var. Fakat sektöre yeni giren dijital bir şirket için konuyu içerik üretimi ve promosyonlar, performans takibi ve yönetim ile yönetim bazlı pazarlama ve servis olarak daraltabiliriz.

Bunlar dijital dünya söz konusu olduğunda pazarlamanın üç ana alt başlığıdır. Bu konularda uzmanlaşmış kişileri işe almak işinizin bir adım önde başlamasını sağlayacaktır.

Stratejilerinize uygun yeteneklere sahip pazarlamacılardan bir ekip kurmanız gerektiğini söylemiştik.

Anlamanız gereken şey şudur: pazarlama mekanizması birçok farklı işleyiş mekanizmasının bütünüdür. Takım yapınızı sürekli inceleyin ve birlikte çalışması gereken mekanizmaları aynı çatı altında birleştirin.

Adayda Bakılması Gerekenler

Bir işte hiç tecrübesi olmadığı halde potansiyeli ve hırsı sayesinde yeni işlerde üst düzeylere seçilen kişiler olduğunu duymuşsunuzdur.

Peki yeni işletmeler işe alım sürecinde adayların nelerine dikkat ederler?

Tutku

Birinin işinizle ve sektörle alakalı tutkulu olup olmadığını anlamanın iki yolu vardır. Özellikle bu kişiyi ileride yönetim elemanı olarak görmek istiyorsanız tutku önemlidir. Daha önce hangi projeler üzerinde çalıştıklarını öğrenin. İkincisi de daha önce herhangi bir grup, blog veya projeye öncülük etmişler mi bunu sorun. Bu sektörünüzle ilgili olduğunu gösterecektir.

İstek

Büyümeyi isteyen bir yapıları var mı? Çalıştıracağınız kişiler işinizle ilgili olmalıdır. Kendileriyle beraber şirketinizi de büyütme arzusu taşımalıdırlar. Bunu ölçmenin en iyi yolu onlara bir problem sunmaktır.

Staff.com’un kurucusunun anlattığına göre bir gün bir bilgi analistini işe almak üzereler. İlk mülakatta ona şirketin analizlerde bir problem yaşadığı söyleniyor. İkinci gün aday detaylı bir raporla problemin çözümünü sununca, hemen işe alınıyor.

Tevazu

Yeni şirketlerdeki en büyük problem herkesin hatalar yapmasıdır. Hata yapılması yanlış bir şey değil, çok doğal bir şey, fakat insanların yaptıkları hataları kabul etmemeleri büyük bir problem. Yeni işletmelerin çalışanları hatalarını kabul etmeli ve tevazu göstermelidir, yoksa işiniz büyümez ve gelişemez.

Adanmışlık

Yeni işletmeler eleman adaylarının sadece kendi tecrübeleri için mi yoksa organizasyon için mi adanmış olduklarını iyi tayin etmelidirler.

Yeni işletme sahiplerinden birinin anlattığına göre bir stajyer işi öğrenmek için öyle istekliymiş ki staj dönemi bitmesine rağmen iki ay boyunca firmaya çalışmaya devam etmiş, hem de firmada açık pozisyon olmadığı halde. Ekip ondan ve adanmışlığından öyle etkilenmiş ki ona firmada bir pozisyon açılmış.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir