Yeni İş Kurmak İsteyen Gençlere Teşvik!

Ekonomi, KOSGEB Kredi ve Hibe > Yeni İş Kurmak İsteyen Gençlere Teşvik!

Türkiye’de küçük de olsa yeni bir iş kurmak isteyen gençler ilk olarak Bağ-Kur primini yatırmak zorunda kalıyor. Aylık 700 lirayı aşan Bağ-Kur primi ise birçok yeni girişimci için önemli bir maliyete dönüşüyor. Bu sorunu fark eden Sosyal Güvenli Kurumu, 7143 sayılı Torba Kanun kapsamında yeni bir iş kuran genç girişimcilere yıllık 8 bin 400 lirayı aşan Bağ-Kur maliyetini karşılama kararı aldı.

SGK’nın söz konusu teşviğinden faydalanabilmek için yeni bir iş kurmak ve 18 ila 29 yaş aralığında olmak gerekiyor. Ayrıca yeni iş kuran girişimcilere, 3 yıllık da vergi muafiyeti imkanı sağlanıyor.

TEŞVİK ŞARTLARI

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni bir iş kuran 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük girişimcilerin BAĞ-KUR primi SGK tarafından ödenecek.

Teşvikten faydalanmak isteyen gençlerin işletmede direkt olarak çalışıyor olması gerekiyor. Şirketin ortaklı yapılı olması durumunda, şirketin en genç ortağı bu teşvikten faydalanabilecek. Teşvikten faydalanmak isteyen gençlerin 29 yaşını doldurmamış olması ve ilk kez iş kuruyor olması gerekiyor. Ayrıca teşvik programına ek olarak, genç girişimcinin işletmenin ilk 3 yılındaki 75 bin liranın altındaki geliri de vergi muafiyeti kapsamına alındı.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Yeni İş Kurmak İsteyen Gençlere Teşvik! hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın