1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Yeni İş Fikri: Sağlıklı Fast-Food

Yeni İş Fikri: Sağlıklı Fast-Food
0

Tüm dünyada sağlığa yönelik araştırmalar artarken, elbette neredeyse Fast-Food tüketen herkes bunun sağlıksız bir beslenme yöntemi olduğu konusunda hemfikir. Son dönemde ise ABD ve Avrupa kaynaklı birçok şirket, Fast-Food olarak adlandırılan ve hızlıca hazırlanıp, hemen tüketilen Fast-Food ürünlerini daha sağlıklı bir şekle getirmenin yollarını bulmuşa benziyor. Elbette mevcut Fast-Food ürünleri kadar satış rakamlarına ulaşmıyor olsa da, önemli bir zemin bulduğunu belirtmek gerekiyor.

Her köşe başında bulunabilen Fast-Food zincirleri neredeyse tüm yemek kültürünün yüzde 90’ına kadar ulaşmış durumda. Ancak farklı ve sağlıklı lezzet arayanlar ise son dönemde sağlıklı fast-food olarak adlandırılan yemek işletmelerine yöneliyor. ABD ve Avrupa’da birçok şirket şu anda bu sektörde önemli bir büyüme elde etti. İşletmelerin menüleri ise her geçen gün büyüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İş Kurmaya İlişkin Sık Sorulan 8 Soru

Sağlıklı fast-food sektörünün büyüdüğünü fark eden büyük Fast-Food zincirleri ise menülerinde yavaş yavaş benzer ürünlere yer vermeye başladı. Son dönemde büyük fast-food zincirlerinin menülerinde yer alan sağlıklı fast-food olarak adlandırılan yiyecekler ise;

 • McDonalds: Tavuk Salatası
 • Subway: Hindi Sandviç
 • Burger King: Vejeteryan Burger
 • KFC: Izgara Tavuk Göğsü
 • Starbucks: Vejeteryan Salata
 • Pizza Hut: Diyet Peynirli, Bol Sebze ve Tavuklu İnce Dilim Pizza

Bu ürünlerin çoğu protein, yağ, karbonhidrat üçgeninde birçok seçeneğe göre daha düşük rakamlara sahip olması nedeniyle tercih edilmeye başlandı. Ancak sadece sağlıklı fast-food yiyecekleri üreten birçok fast-food zinciri de oluşmaya başladı. ABD ve Avrupa’da şu anda bu sektörde boy gösteren en büyük şirketler;

 • Holaarepa
 • Thenativebowl
 • Greenpiratejuice
 • Benectar

Bu zincirlere ek olarak yerel ve ulusal bazda da birçok şirket sağlıklı fast-food sektöründe hizmet veriyor. Firmaların genel olarak yöneldiği nokta lezzetli ancak sağlıklı yiyeceklere yönelik zengin menü seçeneği sağlaması.

ARAMALAR ARTIYOR

Tüm dünyada Sağlıklı Fast Food’a yönelik bilgi arayışı da önemli düzeyde artış gösteriyor. Google’nin arama yönelimi istatistiklerine göre, İngilizce olarak “Healthy fast food” araması son 15 yılda 2 katına çıktı.

 

TÜRKİYE’DE DURUM NE?

Türkiye’de yöresel yemek yapan birçok firmanın ana sloganı da zaten daha sağlıklı yiyeceklere yer verdikleri. Ancak yöresel lezzetlerimizde de acı, yağlı, bol protein ve karbonhidrat içeren yiyecekler de bulunuyor. Sağlıklı fast-food yiyeceklerini şu anda ülkemizde işletme düzeyinde ciddi bir rekabeti yok. Bu kapsamda Türkiye’de bu sektör için önemli çalışmalar yapılabilir.

En çok yönelmesi gereken yiyecekler ise, salatalar, smoothie’ler, acai üzümü, Kinoa, kepekli tahıllar, Taco ve elbette sebze, meyveler!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir