1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Yeni İş Fikirlerini Bulmanın Yolları

Yeni İş Fikirlerini Bulmanın Yolları
0

Karlı İş Fikirleri platformu olarak “Yeni İş Fikirlerini” bulmak amacıyla hizmet veriyoruz. Sık sık bu fikirlere yönelik araştırmalar, incelemeler yapıyoruz. Ancak birçok niş iş fikri ise bizzat girişimciler tarafından bulunuyor. Her girişimci kendi içerisinde farklı ve hiç kimsenin keşfetmediği fikirler bulabilir veya zaten bu fikirlere sahiptir.

Başarılı bir girişimciyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik de yeni iş fikirlerini herkesten önce keşfetmektir. Eğer bu keşif konusunda başarılı olabilirseniz, işte o zaman gerçek bir yatırımcıya dönüşmenizi engelleyecek bir şey kalmayacaktır. Başarılı olmak ve yeni iş fikirlerini bulabilmenin en iyi yolu da sorunları – problemleri çözmeye odaklanmaktır.

Bugün evimizde, cebimizde, iş yerimizde ve hayatımızın her alanında para verdiğimiz tüm mal ve hizmetler temelde bir problemi çözmek amacıyla satın alınmaktadır. Yani siz bir çikolata alırken bile bir probleminizi çözmek amacıyla satın alıyorsunuz. Gerek mutlu hissetmek, gerek kan şekerinizi düzeltmek veya herhangi bir problem nedeniyle çikolata alırız. Bu nedenle satın aldığımız her ürünün bir problemi ortadan kaldırdığını iyice ezberlemeniz lazım.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bir girişimci de bu problemleri en iyi şekilde ayırt edebilme özelliğine sahip olmalıdır. Örneğin, benzinliklerde araç yıkaması sonrasında arabaların ıslak kaldığını fark eden bir girişimci hemen benzinliklerde tek kullanımlık temizlik bezi satışına başlıyor ve bugün karşımıza binlerce satış noktası bulunan Rulomatik adlı marka çıkıyor. Temelde belirtmek istediğimiz şey sizin bir problemi fark edebilme potansiyelinizdir. Ancak bir sorunu fark edebildiğiniz zaman o fikrin hayata geçirilebilme olasılığını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Dünya üzerinde binlerce hatta onbinlerce şirket de bu problemlere odaklanmıştır. Ancak bu şirketlerin çoğu çok üst düzey fikirler ile ilgilenmektedir. Yerel fikirlere yönelen pek bir şirket bulmak mümkün değil. Girişimcileri başarılı kılan yol da yerelde uygulamaya konulan fikirlerdir. Eğer bulunduğunuz bölgede başarılı bir girişim başlatmak istiyorsanız mutlaka araştırmacı kimliğinizi ortaya koymanız gerekiyor. Bir problemi fark etmek, bir girişimi başlatmanın ilk yoludur. Peki problemler nasıl fark edilir, yeni iş fikirleri nasıl bulunur?

  • Daima gezin, dolaşın, kafanız daima yukarı baksın ve iş yerlerine göz atın.
  • Bazen iş fikri direkt olarak karşınıza çıkar ve buna sizde şaşırırsınız; o nedenle istekli ve umutlu olun.
  • Paraya dönüştürebilecek bir fikir bulduğunuz zaman hemen harekete geçin. Sermayenizin yeterli olup olmaması ile ilgilenmeyin, ucundan tutabileceğiniz bir iş bile size ciddi paralar kazandırabilir.
  • Büyük bir problem fark ettiğiniz zaman çeşitli yatırım şirketlerine bu fikrinizi sunmaya çalışın. Güvenilir şirketlere ulaşmaya ise özen gösterin, fikrinizin çalınmaması önemlidir.
  • İnternet son dönemde yeni iş fikirlerinin en çok bulunduğu kanaldır. İnternette sörf yaparak bile çeşitli fikirler elde edebilirsiniz.
  • Sık sık kanun, yasa değişikliklerini inceleyin. Bazen kanunlardaki değişiklikler birçok iş fikrinin önünü açmaktadır. Örneğin geçen yıl mobilya sektöründe KDV oranı yüzde 10 düşürüldü ve bu da sektörde satışları yüzde 30 artırdı. Bu süreçte mobilya sektörüne yatırım yapılabilirdi.
  • Arkadaş çevrenizde sık sık iş fikirleri üzerine konuşmaya çalışın. Bazen hiç alakası olmayan birinden bile harika fikirler duyabilirsiniz.
  • Ortak olmaktan, işbirliğine gitmekten çekinmeyin. Birçok iş fikri için birkaç kişi olmak hayati önem taşır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Balık Av Malzemeleri Dükkanı Açmak
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir