1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Yeni Bir İş Kurma Korkusu Nasıl Aşılır?

Yeni Bir İş Kurma Korkusu Nasıl Aşılır?
0

ABD’de Wakefield Research araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankette katılımcılara, uçaktan atlamaktan mı korkuyorsunuz yoksa yeni bir iş yeri kurmaktan mı sorusu yöneltilmiş. Ankete cevap verenlerin yüzde 35’i uçaktan atlamayı seçerken, yüzde 65’i yeni bir iş yeri kurmaktan daha fazla korktuğunu ifade etmiş. Peki insanların yeni bir iş yeri kurmaktan korkutan nedir? Aslında her şey kalben ve fikren yeni bir işe hazır hissetmeye başlamaktan ötesi değil.

Cesaret eksikliği yada daha net ifadesiyle korkaklık göstermek bugün girişimcilerin en büyük sorunlarından biri. Bu korkuyu yenmek günümüzde birçok girişimciyi harika noktalara getirmektedir. Bu korkuyu ve endişeyi yenmenin birkaç önemli yolu var…

Ulaşılabilir Hedefler Belirleyin
Yeni bir iş kurmak elbette kendi içerisinde farklı dinamikler barındırır. Bu süreçte aklınıza onlarca soru gelmez, genellikle bu soruların sayısı yüzler hatta binler ile ifade edilir. Bu durumda size en önemli önerimiz mutlaka ulaşılabilir hedefler belirlemektir. Çok uç hedefler belirleyerek aklınızı ve enerjinizi boşa harcamayın. İlk etapta mutlaka ulaşılabilir hedefler belirleyin, bunun sizde büyük ölçüde rahatlama sağladığı psikolojik olarak da kanıtlanmıştır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Doğru İnsanlarla Tanışın
Bir iş kuracağınız zaman mutlaka birçok insanla direkt veya dolaylı olarak çalışacaksınız. Bazısından ürün alacaksınız, bazısıyla ortak olacaksınız, bazısı size finansör olacak, bazısı personeliniz olacak. Bu insanları doğru seçmek daha rahat bir iş hayatı geçirmenizi sağlayacaktır. Aksi durumda şirketinizin faturaları her geçen gün üst üste yığılabilir. Bu durumda yapacağınız işten heyecan duyacak insanlarla tanışmak ve onlarla iş yapmak sizi çok daha kısa sürede mutlu edecektir. Bu tür insanlarla yeni bir iş kurma sürecinde çok olumlu geribildirimler alma şansına sahip olacaksınız.

Tüm Sermayenizi Harcamayın
Örneğin 100 bin liranız var ve bir iş kurmak istiyorsunuz. Bu iş için eğer 100 bin liranızın tümünü harcamanız gerekiyorsa bu sizde psikolojik olarak baskı yaratacaktır. Bu durumda sizin için en uygun fikir, 50 bin liralık bir iş bulmaktır. Bu durumda bir şansınızın daha olduğunu düşünüp daha iyi kararlar alma şansına sahip olursunuz. Aksi durumda baskının size hata yaptırabileceğini mutlaka aklınızın bir köşesine yazmanız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Para Harcamadan Eğlenmenin 6 Yolu
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap