Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı?
  1. Anasayfa
  2. Yatırım

Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı?

1

İnsanlığın var olduğu ilk çağlardan itibaren en değerli metaller arasında yer alan ve 500 yılı aşkındır en güvenli yatırım aracı olarak nitelendirilen altın günümüzde de yatırım için en çok tercih edilen emtialar arasında yer almaktadır. Eğer sizde altın yatırımı yapmayı planlıyorsanız bu noktada doğru altın türünü tercih etmeniz önemlidir. Birçok altın türü diğerlerine göre yatırım için daha mantıklıdır.

Türkiye’de de özellikle ev kadınları birikim yapmak için sıklıkla altını tercih eder. Ülkemizde bulunan on binlerce kuyumcu aracılığıyla ev kadınları altın yatırımı yapmaktadır. Son yıllarda ise bankalarda bulunan altın hesapları aracılığıyla altın yatırımı farklı bir boyut kazanmıştır. Eğer siz de altın yatırımı yapmak istiyorsanız, özellikle birikim için tercih edeceğiniz altın türüne dikkat etmeniz gerekir. Ancak bu konuda ilk soru; altını ne kadar süre için elinizde bulundurmak istediğiniz ile de doğrudan ilgilidir.

KISA VADELİ ANLIK YATIRIM

Eğer saatlik, günlük veya birkaç aylık olarak altın yatırımı yapmayı planlıyorsanız, bu konuda fiziksel olarak altın satın almanızı asla önermiyoruz.

Türkiye’de hemen hemen tüm bankalardan artık birkaç tık ile online olarak altın satın alabiliyorsunuz. Üstelik bazı bankalarda altın için makas aralığı da hafta içerisinde mesai saatlerinde 1 TL‘ye kadar düşebiliyor. Bu nedenle çok kısa vadeli olarak altın yatırımı yapmak isteyenler, doğrudan çalıştığı bir bankada ücretsiz olan bir yatırım hesabı açarak altın satın alabilir. Bu altını dilediğiniz gün-saat satabilir ve parayı doğrudan hesabınıza alabilirsiniz. Bu sayede sık sık hırsızların peşinde olduğu altını emniyette tutmak için de çaba göstermeniz gerekmez.

UZUN VADELİ BİRİKİM AMAÇLI YATIRIM

Türkiye’de altın yatırımı en çok uzun vadeli olarak tercih ediliyor. Bu durumda yine bankalardan altın alabilirsiniz ancak bu altını birkaç tık ile bozdurabilme fırsatınız olduğu için ilk paraya ihtiyacınız olduğu anda aylarca-yıllarca biriktirdiğiniz altını bozdurabilme ve nakite dönüştürme fırsatınız oluyor. İnsan psikolojisi uzmanları, bu sürecin uzayabilmesi durumunda birikimlerin daha uzun vadeli korunabildiğini söylüyor. Bu nedenle uzun vadeli birikim amaçlı altın yatırımı yapacaksanız, fiziksel olarak altın satın almanızı öneriyoruz. Ancak bu dilediğiniz altını tercih etmeniz gerektiğini belirtmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sabancı Holding’in Kurucusu Sakıp Sabancı’dan 50 Altın Tavsiye

Fiziksel olarak uzun vadeli birikim amaçlı altın yatırımı yapacaksanız, bu altını büyük ihtimalle kuyumculardan satın alacaksınız. Kuyumcular altın alım ve satımını kar elde etmek amaçlı olarak yapmaktadır. Yani bu altınlar üzerinde çeşitli komisyonlar bulunur. Bu komisyon bankaların makas aralığından birkaç lira daha fazladır. Ancak bu durum gözardına alınabilecek bir konudur. Lakin, altın satın aldığınız zaman sadece komisyon ödemezsiniz.

Birçok altın çeşidinde İŞÇİLİK adı verilen ek bir ücret talep edilmektedir. Aslında bu bir dolandırıcılık değildir, gerçekte de altının bilezik, yüzük, kolye gibi türlere getirilmesi için işçilik gerekmektedir. Ancak uzun vadeli olarak altın birikimi yaparken, işçilik gereken altın türlerini tercih etmenize gerek yok. Bu durumda en az işçilik bulunan altın çeşitlerinden birini tercih etmenizi öneriyoruz.

GRAM ALTIN

Uzun vadeli birikim amaçlı olarak altın alacakların gram altını tercih etmesini mutlaka öneriyoruz. Gram altında işçilik sıfırdır ve bu altınlar genellikle sertifikalı olarak paket içerisinde satılmaktadır. Gram altını dünyanın her yerinde rahatlıkla aynı değerinde satabilirsiniz. Üstelik gram altında alım ve satım arasındaki makas çok düşüktür. Gram altınlar 22 ayar (995) ve 24 ayar (999.9) olarak 2 farklı türde satılıyor. Her iki tür de farklı fiyata sahiptir ancak özellikle 22 ayar daha fazla tercih edilmektedir.

ÇEYREK ALTIN

Türkiye’de altın birikimi yapanların en çok tercih ettiği altın türü çeyrek altındır. Hızlı el değiştirmesi, işçiliğin olmaması ve makas aralığının düşük olması nedeniyle çeyrek altını da tercih edebilirsiniz. Ancak birikim düzeyiniz fazla ise çeyrek altın yeterli olmayabilir.

CUMHURİYET ALTINI

En az çeyrek altın kadar popüler olan cumhuriyet altını, özellikle birikimi yüksek olan yatırımcılar için en iyi tercihtir. İşçilik masrafı yoktur ve makas aralığı genellikle düşüktür.

ÖNEMLİ UYARILAR

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de dolandırıcılar bulunmaktadır. Bu nedenle sırf birkaç lira daha ucuz diye asla bilmediğiniz veya tanımadığınız insanlardan, kuyumculardan altın almayın. Altın alırken mutlaka belge veya varsa sertifika talep edin. Altının fiyatının çok yüksek olması nedeniyle son yıllarda altında çeşitli farklı teknikler ile dolandırıcılık girişiminde sık sık bulunuluyor. Bu nedenle yatırımlarınızın zayi olmaması için güvendiğiniz kişi veya kurumlardan altın almaya özen gösterin.

Altın alırken bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise internet üzerinden satışlardır. Özellikle kredi kartları ile insanlar internet üzerinden sık sık altın satın almaktadır. Altın yine dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de dolandırıcı birçok internet sitesi bulunuyor. Bu internet siteleri çok profesyonel bir şekilde hazırlanmış olabilir. Bu siteleri ayırt etmek zordur, bu nedenle bildiğiniz ve güvenilir alışveriş sitelerine yönelmenizi öneriyoruz. Bu konudaki rehberimize de En İyi Güvenilir 23 İnternet Alışveriş Siteleri bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (1)

  1. 1-2 Yıllık Olarak Gram Altına Bir Yatırım Yapmak İstiyorum.
    Bu Yatırımım İse Ortalama 10grm Altından Oluşucak Diyebiliriz.
    Sizce Mantıklımı ? Kar Zarar Oranım Ne Kadar Olur ? Bunu Bilemezsinizde Tahmin Yürütseniz Olur. ( Öğrenciyim )

Bir yanıt yazın