Yaşlılar İçin En İyi 9 Ek İş Fikri
  1. Anasayfa
  2. Evde Ek İş

Yaşlılar İçin En İyi 9 Ek İş Fikri

0

Artık kendinizi “yaşlı” sınıfında hissediyorsanız ve çok emek isteyen, yoğun iş temposu oluşturacak ek işlere odaklanamayacağınızı düşünüyorsanız, sizler için ek iş fikrine değindik. Bu ek iş fikirlerinden tamamı elbette size uygun olmayabilir, bu nedenle doğru işi seçtiğinize emin olmak için öncelikle işi kapsamlı olarak ele alın.

Çalışmak, aktif olmak ve ek para kazanmak sizi daha mutlu bir insana dönüştürecektir. Ancak elbette sağlığınıza mutlak suretle dikkat etmeli ve size uygun olmayan ek iş fikirlerine odaklanmamalısınız. Eğer bir miktar sermayeniz varsa da birçok ek iş fikri bulunuyor, bu rehberde daha az veya hiç sermaye istemeyen iş fikirlerine yer verdik.

İşte sizi nispeten daha az yoracak ve deneyimlerinizi kullanarak size para kazandıracak en iyi 9 ek iş fikri…

1. Danışmanlık

emlak danışmanlığı

Neredeyse tüm dünyada yaşlıların en çok tercih ettiği iş fikri danışmanlıktır. Danışmanlık yapabilmek için illa bir ofiste 8 saat çalışmanıza gerek yok. Belirli bir yerde, kendi evinizde veya bir ofiste birkaç saatliğine de danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

Ancak elbette danışmanlık hizmeti sağlayabilmek amacıyla belirli bir konuda deneyimli ve uzmanlık seviyesinde olmanız gerekir. Bunun için de önceki yıllardaki aktif iş hayatınızı göz önüne alın ve aynı kategoride çalışan şirketlere bir mail atarak destek sağlayabileceğinizi belirtin. Her maile geri dönüş alamayabilirsiniz, ancak mutlaka sizinle çalışmak isteyebilecek bir şirket bulabilirsiniz. Elbette kendileri için sağlayabilecekleri konusunda, şirketleri ikna edebilmeniz gerekir.

2. Özel Öğretmen

öğretmen

Danışmanlık yaparken genellikle şirketlere hizmet verirsiniz. Ancak özel öğretmen olarak bir veya birkaç öğrenciye, belirli bir alanda destek sağlayacaksınız. Bu nispeten daha kolay gibi görünse de, küçük yaştaki öğrenciler ile uğraşmak biraz yorucu olabilir. Bu nedenle nispeten 13-14 yaşını aşmış öğrencilere özel ders verebilirsiniz.

Özel ders hizmeti verebileceğiniz birçok farklı konu vardır. Matematik, coğrafya, müzik, piyano vs…

3. Koçluk

YAŞAM KOÇU ÇEŞİTLERİ

Koçluğun atletik vücuda sahip gençlere uygun olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama gerçekte öyle değildir. Hatta dünyada koçların ortalama yaşı 50’nin bile üzerindedir. Koç olmak için aktif olarak sporcu olmanıza gerek yoktur, sadece bir sporcuyu daha ileriye taşıyabilecek kadar kapasite ve deneyim sahibi olmanız gerekiyor.

4. Vergi Uzmanı Desteği

gelir vergisi dilimleri

Vergi günümüzde tüm dünyada mükelleflerin en büyük sorunları arasında yer alıyor. Türkiye’de de her gün değişen yasalar kapsamında, vergi kanunlarına hakim olmak için ayda 5-10 gün harcamanız bile gerekebilir. Bu kapsamda özellikle gelir durumu nispeten yüksek olan bireysel mükellefler, vergi uzmanlarından destek almaktadır.

Elbette vergi konusunda destek sağlayabilmek için bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekiyor. Eğer daha önce bu konularda çalışmadıysanız başlamak zor olacak. Ancak kendinizi yeni bir konuda geliştirebilecek kadar “iyi” hissediyorsanız, vergi konusunda uzmanlaşmak üzere 3 ila 6 ay arasında süren bir kursa katılım gösterebilirsiniz. Sertifika alarak işe koyulma şansınız olacak.

5. Muhasebecilik

muhasebe

Muhasebeciler çok aktif olarak yoğun bir şekilde çalışmazlar. Ancak çok sayıda defter tutanlar için bu pek geçerli olmayabilir. Bir veya birkaç şirkete muhasebecilik yapabilirsiniz. Bunun için de vergi uzmanı desteği gibi mutlaka konu hakkında deneyim sahibi olmanız gerekiyor.

6. Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

müşteri hizmetleri

Müşteri hizmetleri temsilcisi olarak hizmet verebilirsiniz. Müşteri hizmetleri genellikle ya bilgisayar başında ya da telefon başında destek verir ve yoğun iş temposuna sahip değildir. Bu kapsamda uzaktan da destek verebilecek bir şirket için müşteri hizmetleri temsilcisi olabilirsiniz. Birçok şirket genç ve dinamik ses tonu dışında, deneyim ve güven veren bir ses tonu da talep edebiliyor. Örneğin bir avukatlık şirketinde deneyim sahibi bir ses tonu ek bir güven sağlayabilir.

7. Evcil Hayvan Bakıcısı

evcil hayvan

Eğer halihazırda bir hayvanınız varsa, bir hayvana bakmak konusunda muhtemelen ortalama üstü bilginiz vardır. Köpekler, kediler, kuşlar ve dahası için bakıcılık hizmeti verebilirsiniz. Yemeklerini vermek, bazen 30 dakika yürüyüşe çıkartmak genellikle yeterli olur. Özellikle büyük şehir merkezlerinde yaşayanlar için harika bir ek iş fikridir ve Türkiye’de de para kazandırıyor.

8. Sosyal Medya Desteği

sosyal medya

Sosyal medya hakkında hiç bilginiz olmayabilir, ancak eğer varsa veya kendinizi geliştirecek kadar “hazır” hissediyorsanız, şirketler için sosyal medya desteği verebilirsiniz. İçerikler oluşturmak, sayfadaki yorumlara cevap vermek, iletişim isteklerini yönlendirmek gibi gibi temelde basit işler için bile şirketler personellere ihtiyaç duyar. Ancak elbette şirketler bu konuda daha genç ve tecrübeli kişiler ile çalışmak isteyebilir ancak bu konuda yeterli maaş ödemek istemeyebilirler. Siz günlük 3-4 saat için ek iş ücreti alarak fark oluşturabilirsiniz. Ek bilgiler: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

9. Makale Yazmak

makale

Belirli bir konuda uzmanlığa sahip misiniz? Mesela hayatınız boyunca mühendislik yaptınız ve mühendislik konusunda 10 kitap konusunda bilginiz mi var? Bir mühendislik sitesi için makale hazırlayabilirsiniz. Kesinlikle karlı ve harika bir ek iş fikridir. Elbette iyi klavye kullanımına sahip olmanız gerekiyor, ancak değilseniz bile öğrenmek 1 ayınızı almayacaktır. Ek bilgilerMakale / Yazı Yazarak Para Kazanmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu rehberler de ilginizi çekebilir, mutlaka inceleyin…

İlginizi Çekebilir