1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Yaşanmış İlham Verici Başarı Hikayeleri

Yaşanmış İlham Verici Başarı Hikayeleri
0

Dünya üzerinde kendi yolunu seçmiş ve başarıya ulaşmış birçok girişimci var. Bu girişimcilerin başarı hikayeleri ile belki de aradığınız ilhamı bulabilirsiniz.

Yaşanmış Başarı Hikayeleri ile bir girişimcinin neler yapması gerektiğini veya neler yapmaması gerektiğini açıkça görebilme imkanı elde edersiniz. Başarı hikayelerine sık sık göz atmanızı ve bu hikayelerde, girişimcilerin önerilerine kulak asmanızı öneririz. Başarı hikayeleri aracılığıyla belki de sıkıldığınız iş dünyasında aradığınız çalışma azmini yeniden yakalayabilir ve kendinizi bir anda bir başarı hikayesinin ana konusu olarak bulabilirsiniz.

İşte sizler için derlediğimiz yaşanmış ve ilham verici başarı hikayeleri…

Liane Weintraub ve Shannan Swanson

yasanmis-basari-hikayeleri

Marketlerde ne kadar az bebek maması olduğunu fark eden bu iki girişimci anne, bunun üzerine kendi püreleri ile bebek mamaları hazırlamaya başladı. Bu mamaları ilk etapta arkadaşlarına, akrabalarına veren TV Muhabiri Liane Weintraub ve şef Shannan Swanson, bugün yıllık 2.5 milyon dolar kar elde eden bebek maması şirketinin sahibi oldular.

Chris Zane – Zane’s Cycles

chris-zane

16 yaşındayken bisikletlere merak duyan ve evlerindeki garajında bulunan tek bir bisikletini arkadaşlarına kiraya veren Chris Zane, annesini bisiklet dükkanı açmak için 26 bin dolar kredi almaya ikna etmeyi başardı. Bu parayla bisiklet kiralama işine giren ve ardından bisiklet satışına da yönlenen Chris Zane, ilk yılında sadece 56 bin dolar satış elde etti. Aradan geçen 20 yılın ardından Zanes’s Cycles adlı girişim bu yıl 21 milyon dolar satış elde eden dev bir şirket.

George Vlagos – Oak Street Bootmakers

George Vlagos

Babasının ayakkabı tamirciliği dükkanında çalışmak zorunda kalan ve bundan o zamanlar hiç keyif almadığını ifade eden George Vlagos, eğitim hayatından sonra tasarımcılığa daha fazla ilgi duyduğunu ve babasının işine geri döndüğünü ifade ediyor. Raflarda bulunamayacak farklı tasarımlı ürünler ortaya çıkardığını ve bu ayakkabılara çok ilgi duyulduğunu belirten Vlagos, bugün Oak Street Bootmakers adlı şirketine gelen ayakkabı siparişleri için 6 hafta sonraya randevu verdiğini söylüyor. Şirket internettende yoğun bir şekilde sipariş alıyor.

Erin Baker – Erin Baker’s

erin-baker

Evde sağlıklı küçük kurabiyeler ve çeşitli atıştırmalıklar üreten ve bunları evden müşterilere ulaştırarak para kazanmaya başlatan Erin Baker, bu ürünler ile küçük bir butik açtı ve ürünlerini buradan da satmaya başladı. Aradan geçen birkaç yılın ardından ürünlerine yoğun ilgi geldiğini fark eden Erin Baker, Erin Baker’s adlı bir şirket kurdu. Çok farklı ürünleri de menüsüne ekleyen Baker’in 1999’da 2 olan çalışanı bugün 100’ü aşmış durumda. Şirket bugün farklı tatlar arayanlar için önemli bir merkez konumunda.

Jason Toews ve Dustin Coupal – GasBuddy.com

Jason Toews ve Dustin Coupal

Jason Toews (en solda) ve Dustin Coupal (sağda) insanların yerelde uygun gaz fiyatlarına erişmesi için gasbuddy.com adlı siteyi kurdu. Kısa sürede insanların tasarruf amacıyla siteye yoğun ilgi gösterdiğini belirten girişimciler, ancak bunun şirketi ayakta tutmak için yeterli olmadığını belirtiyor. Tam 10 yıl boyunca sitenin zarar ettiğini belirten Toews ve Coupal, 2009 yılında ise akıllı cep telefonlarındaki uygulamaların çok ilgi çektiğini fark edip Android ve IOS platformlar için siteye özel uygulama yaptıklarını söylüyor. Kısa sürede bu uygulamaların milyonlarca indirmeye ulaştığını belirten girişimciler, bugün milyonlarca dolar gelir elde eden bir sitenin sahibi.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Oren Bloostein 

oren

1979 yılında evinden ayrılıp ABD – New York’ta bir özel şirkette iş bulan Oren Bloostein, “Her gün 15 kişiye rapor vermekten dolayı çok mutsuzdum, kısa sürede başka bir arayışına girdim ve kahve sektörünü ilgi çekici buldum” diyor. Manhattan’da farklı kahve tatları üzerine çekirdek satışına girdiğini ifade eden Bloostein, bu girişimi elde ettiği tüm malvarlığı olan 55 bin dolarla kurdu. Şuanda internet üzerinden de sipariş alan Bloostein kahveleri, toplam 10 milyon dolarlık bir şirketin altyapısını oluşturuyor.

Joanna Meiseles – Snip-its

.Joanna-Meiseles

Kızının ilk saç kesiminin ilgi çekici olmasını isteyen anne Joanna Meiseles, bu anları videoya çekti ve pek ilgi çekici bulmadı. Bunun üzerine harekete geçen Joanna, çocukların saç kesmesi için ilgi çekici bir yer ortaya çıkarmak için çalışmalara başladı. Snip-its markasını kuran girişimci anne, bugün 63 farklı salonda sadece çocuklar için farkı saç stilleri çıkartıyor. Hatta şirket ABD ve Avrupa’da girişimcilerin hayalini kurduğu bir franchise sistemine bile sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ev Hanımıydı Taksi Durağı Sahibi Oldu

Brian Scudamore – 1-800-GOT-JUNK

700 dolar sermaye ve kişisel arabasıyla taşımacılık işine giren Brian, kısa sürede kazandığı küçük miktardaki para ile 1-800-GOT-JUNK adlı şirketi kurdu. İşyerinde daha fazla kalabilmek amacıyla Üniversite’yi 1’nci sınıftan terk eden Brian, Amerika, Kanada ve Avustralya’da bugün 700’den fazla franchisenin ana dağıtıcısı konumunda bulunuyor. Şirket kısaca evlerdeki atıkları, gereksiz malzemeleri ve evden atılmak istenen eşyaları alıp isterseniz imha ediyor, isterseniz başka bir yere bırakıyor.

Pierre Omidyar – Ebay

ebay

1995 yılında kişisel bir internet sitesi kuran Pierre Omidyar, bu siteden basit ve çok ucuz şeyler satmaya başladı. Ancak bu satışlar etkili bir şekilde her gün yükseliş grafiği yakalamaya başladı. Başka insanlar da internet sitesi üzerinden bir şeyler satmak istemesiyle, onlara yeni bir panel hazırlayan Omidyar’ın EBay platformu günümüzde dünya devleri arasında bulunuyor.

John Ferolito ve Don Vultaggio

arizona

1970’li yıllarda iki arkadaş bir VW aracının arkasında alkollü içecekler satmaya başladı. 20 yıl boyunca fikirlerinden gelir elde eden 2 girişimci, aynı fikri alkolsüz içecekler için de denemeye koyuldu. Bunun üzerine AriZona Iced Tea adlı yeşil çayı piyasaya süren girişimciler, günümüzde Amerika’nın en çok satan alkolsüz içeceği markasına sahiptir. Dünya çapında da dağıtımı bulunan ve çok sevilen markanın halen başında John Ferolito ve Don Vultaggio bulunuyor.

MÜDÜRLÜĞÜ BIRAKTI AYDA 20 BİN KAZANIYOR

ŞANVERDİ

12 yıla yakın Samsun’da özel bir şirkette müdürlük yapan Mahmut Şanverdi, solucan gübresi işine girdikten sonra müdürlüğü bıraktı.

1 milyona yakın solucan ile küçük bir depoda üretime başladığını ifade eden Şanverdi, kısa sürede 20 milyondan fazla solucan gübresine sahip olduğunu ifade etti. Bu sürede müdürlüğe devam edemediğini belirten Şanverdi, şuanda ayda 20 bin lira para kazanmaya başladığını belirtiyor.

BİLEZİKLERİNİ SATARAK BU İŞE GİRDİ

ÇAKMAK

Erzincan’da yaşayan 44 yaşındaki Nuriye Beket Çakmak, kolundaki bilezikleri satarak tavuk çiftliği işine girdi. Evli ve 2 çocuk annesi olduğunu ifade eden Çakmak, ekonomik imkansızlıklar nedeniyle girdiği bu işten kısa sürede gelir elde ettiğini belirtti.

5-6 ay sonra 5 kişiye istihdam kapısı olan bir iş yeri sahibi olduğunu belirten Çakmak, şuanda 40 bin tavuk sahibi olmayı başardı.

İŞ BULAMADIKLARI İÇİN KURDULAR ŞİMDİ İŞ VERİYORLAR

OTHERS

Gizem Kaya ve Samed Torun iş bulamadıkları için “Others” adlı bir girişim kurdu. İş arayanlar ile iş verenleri buluşturan bu platform bugüne kadar 3 binden fazla kişiye iş sağladı. İşlem başına yüzde 20 komisyon aldıklarını söyleyen Gizem Kaya ve Samed Torun şimdiden ayda binlerce dolar gelir elde etmeyi başardı.

Others’e kaydolan kişilerin becerilerine göre ortalama 1 saatte ek iş bulduklarını söyleyen iki ortak, bu girişimi dünyaya açmak istediklerini ayrıca belirtti.

5 TAVUKLA GİRDİ 500 TAVUĞU VAR

TAVUK ÇİFTLİĞİ

Bingöl merkeze bağlı bir köyde 5 tavuk ile yumurta üretimine başlayan 35 yaşındaki Fazilet ile Edip Çiftçi, destek verilen Genç Çiftçi projesi ile işlerini büyütmeye karar verdi. Kısa sürede tavuk sayısında artış sağlayan çift, şuanda 500 tavuk ile üretim yapmaya devam ediyor. Organik yumurtalarına çok fazla ilgi olduğunu söyleyen girişimci çift, bugüne kadar hiç kazanmadığı miktarlarda para kazanmaya başladıklarını söyledi. Tavuk çiftliği sahibi çift kısa sürede tavuk sayısını 1000’e çıkartmak istediklerini söylüyor.

800 SABİT MÜŞTERİYE ULAŞTI

Mezar Bakım

Adana’da Mehmet Çetin adlı girişimci ekonomik nedenlerle iş arayışına girdi. Mezarlarda bakım yapabileceğini düşünen Çetin, bu konuda açtığı mezarlık bakım şirketiyle şuanda 800 sabit müşteri sayısına ulaşmayı başardı.

Mezarların tüm bakım işlemlerini hallettiklerini ifade eden Çetin, şirketinde şuanda 15 kişiye istihdam sağladığını da belirtti. Kısa sürede diğer illerde de çalışma başlatmak istediğini söyleyen Çetin, en önemli müşteri kitlesinin ise yurt dışında yaşayanlar olduğunu ifade ediyor.

18 Yaşında Milyoner Oldu

aric

Daha 12 yaşındayken okuldan nefret eden ve lise hayatına devam etmek istemeyen Erik Finman, ailesi ile özel bir anlaşma yaparak bin dolar aldı. Bu bin doları Bitcoin adlı para birimine yatıran Erik Finman, Bitcoin’in yükselişi ile bu parayı kısa sürede 100 katına çıkarmayı başardı. Elde ettiği 100 bin doları okul yerine evden ders çalışılabilecek bir programa yatırım yapan Finman, Botange adlı bu programı da yaklaşık 300 Bitcoin yani yaklaşık olarak 60 bin dolara sattı.

Bitcoinleri takip eden ve sık sık alım satım yapan Finman, aradan geçen 6 aylık sürede ise Bitcoin’lerin 2 bin 500 dolara çıkmasıyla birlikte yaklaşık olarak 1 milyon dolarlık bir para kazandı. Lise diploması dahi bulunmayan Finman, şuanda NASA‘da bir roket programında çalışıyor ve girişimcilik programı olan TED‘de konuşmacı olarak eğitim veriyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir