1. Anasayfa
 2. Meslekler

Yaşam Koçu Nedir? Nasıl Olunur?

Yaşam Koçu Nedir? Nasıl Olunur?
1

İnsanlarla konuşmaktan hoşlanıyor musunuz? Hatta insanlar sık sık sizin önerilerinize önem verdiği için sizinle görüşmek mi istiyor? O halde neden Yaşam Koçu olarak bu işi paraya dökmüyorsunuz? Eğer bu makaleyi okuyorsanız muhtemelen böyle bir fikre sahipsiniz. O halde gelin hep birlikte Yaşam Koçu olmak hakkındaki tüm ayrıntılara göz atalım…

YAŞAM KOÇU NEDİR?

Yaşam koçu nedir? sorusuna aslında net bir yanıt vermek çok zor. Yaşam Koçu kısaca, beden ve ruh hastalıkları dışında insanları harekete geçiren ve genellikle iş – kariyer sorunları için çözümler üreten, onlara enerji veren ve yönlendiren kişilere verilen addır. Yani kısaca motivasyon kaynağı sağlayan Yaşam Koçları, özellikle iş ve kariyer konusunda başarılı insanlar tarafından tercih edilir.

İLGİLİ: İlişki Koçluğu İşi Nasıl Başlatılır

Örneğin dünyada hemen hemen her başarılı sanatçının, sporcunun, iş adamının, CEO’nun birer yaşam koçu bulunmaktadır. Bazen Yaşam Koçları aileden biriyken, bazende profesyonel eğitim almış ve sertifika sahibi ünlü bir Yaşam Koçu personelidir.

Temelde her insanın bir yaşam koçu vardır ama çoğu zamanda o bunu fark etmez. Örneğin size sürekli motivasyon veren, harekete geçiren, sizi küçük sorunlarınızdan konuşarak kurtarabilen kim? Anneniz mi? En yakın arkadaşınız mı? Evet, o düşündüğünüz kişi aslında sizin Yaşam Koçunuz. Evet ona para vermiyorsunuz ancak eğer bu işi profesyonel olarak alsaydınız ona maaş ödemek zorunda kalacaktınız.

YAŞAM KOÇU NASIL OLUNUR

YAŞAM KOÇU ÇEŞİTLERİ

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Yaşam Koçu olmak için temelde eğitim almanıza bile gerek yok. Okuma yazma bilmeyen biri bile kendine Yaşam Koçu adını verip sektörde iş arayabilir ancak ne kadar dikkat çeker bunu bilmek elbette zor. Bu nedenle Yaşam Koçu olmak için artık önemli bazı aşamaları geçmek gerekiyor. Yaşam Koçu Nasıl Olunur sorusu için gün geçtikçe bazı yeni sorunlar ortaya çıkıyor, sektörde yer edinmek eskisine göre daha zor. Bu nedenle Yaşam Koçu olmanın tüm yollarını araştırmalı ve bu yolları mutlaka uygulamalısınız.

 • Üniversite Okuyun: Eskiye nazaran üniversite okumayan bir Yaşam Koçu’nun dikkat çekme şansı çok düşük.
 • İletişim Becerilerinizi Güçlendirin: İletişim becerisi düşük bir koçu hayal etmek bile çok zor. İnsan iletişimi konusunda uzmanlaşmalı ve insanları yakından tanımayı öğrenmelisiniz. Bunun için binlerce kitap, video, kurs hatta yurt dışında üniversite dersleri bile var.
 • Sertifika Alın: Artık yaşam koçları için sertifika ihtiyacı üst düzey bir gereklilik oldu. Türkiye’de de birçok kurum tarafından Yaşam Koçu olmak isteyenlere sertifika veriliyor. Bu sertifikaların ücretleri 800 TL’den başlıyorken, 20 bin liraya kadar çıkabiliyor. Birçok sertifika yurt dışında da geçerliliğe sahip.
 • Kendinizi Geliştirin: Bir Yaşam Koçu mutlaka kendini geliştirmesi gerekiyor. Trendlere ayak uyduramayan bir koçun başarılı olma şansı çok düşük. Ve gün geçtikçe bu şansı daha da düşüyor.
 • Prensip Sahibi Olun: Daima prensipleriniz olmalı, düzenli ve kendine güvenen bir profil izlemeniz lazım. Enerjisi düşük ve prensip sahibi olmadığınız zaman iş verdiğiniz insanın güvenini zedelersiniz.
 • Müdahale Etmek Yerine Yönlendirin: Bir Yaşam Koçu temelde direkt olarak olaylara müdahale etmek yerine müşterisini yönlendirmeye ve yeni fikirler vermeye çalışır. Örneğin bir avukatın Yaşam Koçu olduğunuzu hayal edelim, eğer avukatın tatile çıkması gerektiğini düşünüyorsanız onu direkt buna teşvik etmek yerine, sorular sorarak onu bu fikre yöneltmeye çalışmalısınız.
 • Ana Kelime Enerji: Enerjisi yüksek olan bir birey daima mutlu olur ve doğru kararlar verir. Bir insanın enerjisini nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmelisiniz. Her insan farklıdır ve bu farklara hazır olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sanal Asistan Olarak Para Kazanma ve İş İlanları

KİMLER YAŞAM KOÇUNA İHTİYAÇ DUYAR

 • Daha mutlu olmak isteyenler
 • Enerji deposu olmak isteyenler
 • Stres sorunu olanlar
 • Emekliliğin hayatında boşluk yarattığını fark edenler
 • İş ve kariyerinde büyük hedefleri olanlar
 • Sık sık sorunlarla boğuşmak zorunda kalanlar
 • Herhangi bir ilişki sorunu yaşayanlar (arkadaş, sevgili, aile)
 • Özgüven eksikliği yaşayanlar
 • Düzenli ve prensip sahibi olmak isteyenler
 • Yeni deneyim arayanlar
 • Ve daha birçok…

Temelde hayattan bir beklentisi olan her insan Yaşam Koçu’na ihtiyaç duyar. Beklentiler arttıkça ihtiyaç da artacaktır.

YAŞAM KOÇU ÇEŞİTLERİ

Yaşam Koçu Nedir

Farklı farklı çalışma şartlarına sahip Yaşam Koçları vardır. Bu alanlardan hangisinde daha iyi olabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Her kategoride hizmet vermeye çalışmayın, böylece hepsinde başarısız olursunuz.

 1. KARİYER KOÇU
 2. ZAYIFLAMA – DİYET KOÇU
 3. İLİŞKİ KOÇU
 4. EĞİTİM KOÇU
 5. YÖNETİCİ KOÇU
 6. EMEKLİLİK KOÇU
 7. İMAJ KOÇU

YAŞAM KOÇU FİYATLARI

YAŞAM KOÇU

Yaşam koçları saatlik hizmet verdikleri gibi aylık bir personel gibi de maaş alabilmektedir. Ancak eğer belirli bir randevu sistemi ile Yaşam Koçu hizmeti alınacaksa bunun Türkiye’de ortalama saatlik ücreti 300 TL civarındadır. Bu ücret alanında en iyi bazı Yaşam Koçları’nda 2-3 bin lirayı aşmaktadır.

EK BİLGİLER

Birçok yaşam koçu ile belirli bir süre periyodunda çalışmak önerilir. Zira Yaşam Koçları profesyonel destek verdikleri için uzun vadede yapılan çalışmalarda bu profesyonel ortam yerini daha samimi bir ilişkiye bırakabilmektedir. Bu nedenle aynı koç ile 1 seneden uzun çalışılması pek önerilmiyor. Dünyada çok iyi Yaşam Koçları var ve bu koçların en büyük özelliği aldıkları sertifikalar yada eğitimler değil, sadece ve sadece yüksek enerjili ve pozitif olmaları. Bir koçun en önemli özelliği daima enerji sahibi olması ve bu enerjisini müşterisine aktarabilmesidir.

Ayrıca yaşam koçları zaman zaman müşterilerinin her kararına karışmayı daha doğru bulmaya başlar. Aslında bu çok önemli bir yanılgıdır. Müşterinizin verdiği parayı kanıtlamaya çalışmak için çok sıkıcı olmayın, özgürlüğe de önem vermeniz gerektiğini unutmayın. Bir Yaşam Koçu, en az öneri ile en çok şeyi başarabilendir. Müşterinize balık tutmayı öğretebilmeniz gerekiyor, ona balık vermek uzun vadede asla işe yaramayacaktır.

Ve son olarak eğer bu işi yapacaksanız eğer mutlaka ama mutlaka yaratıcı olmanız gerekiyor. Yaratıcı bir koçun daha başarılı olacağını öngörmek zor değil.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Aslında yaşam koçu enerjik ve alternatif bir yaşama korkunç bir potansiyel.Ancak böyle bir iş sanki özel bir sektör zihniyetiyle yapılıyıor.Bu işin ticari parasal boyutuda var.Aslında meraklı her insan yaşamın içindede yaşam koçluğu pekala yapabilir.Bunun için hiçbir engel yok.Mesela ben her yeni güne şiirle başlayacağım diye bir karar aldım.Müziksiz bir günüm bile geçmeyecek.Bence Yaşam koçluğunun temelinde yaşamı anlamlandırmak yaşama farklı renkler katmak olmalı diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir