Yarasa Yuvası – Kozası Fiyatları Ne Kadar? Para Kazandırıyor Mu?
  1. Anasayfa
  2. Tarım - Hayvancılık

Yarasa Yuvası – Kozası Fiyatları Ne Kadar? Para Kazandırıyor Mu?

0

Son dönemde özellikle sosyal medyada çıkan Yarasa Yuvası – Kesesi – Kozası videoları ile insanlar kısa yoldan para kazanma hayaline kapıldı. Bu yazıyı da aslında bir doğa katliamını engellemek amacıyla kaleme aldık, yarasa yuvası işi ile para kazanma şansınız yok, videolar ve bilgiler tamamen YALAN.

Sosyal medyada son dönemde çıkan Yarasa Yuvası – Yarasa Kesesi’nin İran ve Irak’ta binlerce dolara satıldığı yönündeki bilgilerin tamamı bir hayal ürünü. Dünyanın hiçbir yerinde yarasa yuvası yada kesesinin para ettiği bir yer yok. Bu tür haberler sadece insanların hayalleriyle oynayarak para kazanmayı amaçlayan bazı şahıslar tarafından zaman zaman uyduruluyor.

NE İŞE YARIYOR?

Yarasa Yuvası’nın bilimsel olarak herhangi bir şeye yaradığına dair hiçbir bilgi yok.

FİYATLARI NE KADAR?

Yarasa Kesesi veya Yuvası’nın ticari hiçbir niteliği yok. Bu nedenle yarasa yuvasından binlerce dahi elde etseniz hiçbir şekilde alıcısı – ticareti yok.

MAĞARA FEDERASYONU’NUN AÇIKLAMASI

Son günlerde federasyonumuza “yarasa kozası”, “yarasa kesesi” veya “yarasa yuvası” başlığıyla sorular gelmektedir.

Yarasalar, memeli hayvanlardır ve koza ve keseleri yoktur, yuva da yapmazlar. İnternet sitelerindeki görüntülerin dolandırıcılık amaçlı olarak hazırlandığı tespit edilmiştir.

Görüntülerdeki cisimlerin bir kısmı çamura bulanmış şişme balonlar, bir kısmı örümcek kozaları, bir kısmının da çulhakuşu yuvaları olduğu tespit edilmiştir. Aynı dolandırıcılık durumlarının Irak ve Suriye’de de yapıldığı haberlerde yer almıştır.

Türkiye’deki tüm yarasa türleri yasal koruma altındadır. Yarasalara zarar verenler ve bunların zarar verilmesine yol açan dolandırıcılar hakkında yasal süreçler başlatılmıştır.