Yapılacak En Karlı İşler Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Yapılacak En Karlı İşler Nelerdir?

0

Son 2 aydır birçok girişimci ve yatırımcı tarafından platformumuzun Soru – Cevap bölümlerine en çok gelen soru olan “Yapılacak En Karlı İşler Nelerdir?” için geniş bir araştırma ve değerlendirme yaptık. Bu konuda harika fikirlerimiz var ve paranızı değerlendirmenin en iyi yollarını sunmaya çalışacağız.

Son 2-3 yıldır Türkiye’de ciddi oranda girişimci ve yatırımcı sayısında büyük artış var. Bu artış nedeniyle yapılacak en karlı işlere olan ilgi ve araştırma oranı da artış gösterdi. Bu konudaki Türkçe kaynakları artırma ve dünyadaki en trend ve karlı iş fikirlerine yönelik araştırmaları sağlıklı bir şekilde yapabilmek için kurulan platformumuzun destek ve danışma bölümüne sorular da yöneltebildiğinizi belirtelim. Bu soruların bir kısmına genel olarak cevaplar da sunuyoruz. Son 2-3 aydır platform danışmanlarımızın sıklıkla yanıtladığı soru olan “Yapılacak En Karlı İşler Nelerdir?” sorusuna ise ayrıntılı bir araştırma sonrası en net cevapları bulduk!

Yapılacak en karlı işlere hep birlikte göz atalım…

EMLAK DANIŞMANLIĞI

Emlak Danışmanlığı
Ciddi sermaye gücüne ihtiyaç duyulmayan bir iş olan emlak danışmanlığı son 5-6 yılın yapılacak en karlı işleri arasında yer alıyor. Emlakçılar son zamanlarda trende ayak uyduramadıkları nedeniyle yerlerini bir bir emlak danışmanlığı firmalarına bıraktı. Böyle bir firmayı kurmak için ortalama 20 bin lira sermaye ve 4-5 aktif ve gayrimenkullerden anlayan personele ihtiyacınız var. Bu personeller her bölgede kiralık veya satılık dükkan ve evleri belirleyip sisteme dahil ediyor. Şirket yönetimi ise bu tür gayrimenkullere yatırım yapabilecek varlıklı insanlara ulaşmaya çalışıyor. Emlakçılıktan daha profesonel ve karlı bir iş olması nedeniyle birçok bölgede bu tür firmalarda büyük artış var.

LOJİSTİK VE NAKLİYE

NAKLİYE
Türkiye çok büyük bir toprak üzerine kurulu olması nedeniyle zaten kurulduğu günden bu yana şirketler için lojistik ve nakliye operasyonları büyük bir masraf ve uğraş istiyor. Bu nedenle özellikle orta ve küçük düzeydeki şirketler genellikle kendi lojistik ve nakliye bölümlerini kurmak yerine halihazırda bu tür şirketler ile çalışmayı daha karlı buluyor. Bu konumda devreye profesyonel olarak bu hizmeti veren şirketler devreye giriyor. Lojistik ve Nakliye operasyonları 2017 yılı ile birlikte Cumhuriyet Tarihi’nin rekorunu kırmış durumda ve sektörün 2018’de de yükseliş grafiğini sürdüreceğini net olarak belirtmek gerekiyor. İster orta düzeyde 2 araçla ister büyük düzeyde minimum 20 araçla bu sektöre girebiliyorsunuz. Birçok araç firması lojistik şirketleri için sunduğu araçlarda 72 aya kadar taksit fırsatı sunuyor. Eğer üzerinizde ciddi değeri olan bir gayrimenkul varsa bu tür araçları çok düşük peşinatlarla alabilir ve iş yaptıkça aracın kredisini ödeyebilirsiniz. Ortalama bir lojistik ve nakliye firması aylık 3 araç ile 50 bin lira gelir elde edebiliyor. Sektöre girmek için bir ofis ve araç sayısı kadar personele ihtiyaç duyuluyor.

TOPTANCILIK

TOPTANCILIK
Türkiye’de üretime dayalı fabrika ve atölye sayısı TOBB verilerine göre her geçen gün artıyor. Bu tür şirketler nakliye ve lojistik bölümünde de ifade ettiğimiz üzere bu tür ürünleri başka şehirlere ulaştırmak konusunda çok sınırlı bütçelere sahip. Bu durumda Türkiye’de toptancılık yapan iş yerlerinin iş hacminin arttığını da belirtmek mümkün. Bu sektöre girecekseniz eğer ilk etapta sadece 1 en fazla 2 ürünün toptancılığını yapmanızı öneriyoruz. Yaklaşık 2 hafta önce Başarı Hikayeleri bölümümüzde de yer alan Toptancı Yunus Elmalı’nın ifade ettiği gibi, sektöre girmek için ciddi sermayeye ihtiyaç yok. Sadece malların taşınması için Doblo tarzı hafif kasalı bir aracınız varsa yeter! Toptancılık yapacağınız ürünü belirlemek için ise ayaklarınızın kuvvetli olması lazım, zira dükkan dükkan mağaza mağaza dolaşıp esnafın nelere ihtiyaç duyduğunu ve bu ürünleri ne kadar almak istediğini sormanız için çarşı pazar dolaşmanız gerekiyor. İşleri yoluna koyduktan sonra size sadece ofiste oturmak kalıyor. Yapılacak en karlı iş fikirleri arasında son zamanlarda en çok dikkat çeken iş kolu.

DÖNER

DÖNER
Mahalle aralarındaki dönerciler yavaş yavaş yerini Döner Zincirlerine bırakıyor. Bu akımdan faydalanmak istiyorsanız dilerseniz yaklaşık 70 bin liralık bir sermaye ile kendi markanızı da kurabilir yada bir bayilik sistemine dahil olarak ciddi bir markanın bayiliğini alabilirsiniz. Bayilik alma sürecinde 70 bin lira yerine 20 – 30 bin liralık sermaye bile yeterli. Döner satış dükkanları fast-food olarak son zamanlarda ciddi iş hacmine ulaşıyor. Bu akımdan faydalanabilmek için ortalama olarak 4 personele ihtiyacınız olacak. Sektörde para kazanmanın en önemli yolu ise evlere ve dükkanlara servistir. Motorlu 2 kurye istihdam eder ve bulabildiğiniz her yerel reklam ajansına reklam vererek 5-6 ayda bile çok ciddi iş hacmine ulaşabilirsiniz. Sektörde yer edinebilmek istiyorsanız farklı tatlara da açık olmalı ve daima yeni döner fikirleri üretmelisiniz.

KADINLARA YÖNELİK FİTNESS

FİTNESS
Fitness merkezleri hemen hemen her mahallede, semtte bulunabiliyor ancak bu sektörde kadınlara yönelik çalışma yapan çok az yer var. Özellikle Anadolu’da hemen hemen kadınların düzenli olarak gidebileceği fitness ve spor salonları yok. Bu eksikliği gidermek ise başarılı girişimci ve yatırımcıların işi. Özellikle Batıdaki birçok şehirde yalnızda kadınlara yönelik merkezler var ve kesinlikle genel fitness merkezlerinden daha karlı bir yatırım olarak dikkat çekiyor. Zira bu konuda çok ciddi bir potansiyel var ve kadınlar her zaman daha sadık müşteriler arasında yer alıyor. Bu tür bir merkezi kurmak yaklaşık olarak 100 bin liraya mal oluyor, ancak bu tür iş yerlerindeki fitness aletlerini 24 ila 36 ay taksitle bile almak mümkün olduğu için giriş sermayesi 20 bin liraya kadar düşüş gösteriyor. Yapılacak karlı bir iş fikri arıyorsanız bu fikri mutlaka değerlendirin.

AVM STANTLARI

AVM STANT
AVM’ler son yıllarda hiç olmadığı kadar artış gösterdi ve hemen hemen her ay yeni bir AVM açılıyor. Bu AVM’lerde dükkan kiralamak ve burada iş yapmak elbette karlı bir iş. Ancak bu kadar sermayeniz yoksa ve kısa sürede yapılacak karlı bir iş arıyorsanız sizlere AVM’de stant açma fikrini sunabilirsiniz. AVM’lerdeki birçok stantta ay sonunda 30-40 bin lira ciro elde etmek düşündüğünüz kadar zor değil. Hele hele parfüm, şeker, çiğköfte ve benzeri küçük sermaye ile kurulan stantlarda ciddi iş potansiyeli var. Ortalama olarak 5 TL’e çiğköfte sunan AVM stantlarında ay sonunda 60-70 bin lira ciro elde edildiğini ve bunun yalnızca 30 bin lirasının masraf olduğunu belirtelim. Ortalama bir işle bile bunu elde etmeniz o kadar zor değil. Sadece AVM’de daha önce olmayan bir stant kurmanız yada var olan stanttan daha güzel bir konumda yer almanız gerekiyor. Bunun için AVM’nin kiralama şirketine ulaşmanız ve bir randevu almanız gerekiyor. Ortalama bir AVM’de stantlar için aylık 3 ila 6 bin lira arası kira talep ediliyor.

KURUYEMİŞ ZİNCİRLERİ

KURUYEMİŞ
Kuruyemişi her dükkanda, markete, mağazada, Süper Markette bulmak mümkün ancak bu tür ürünleri genel olarak farklı tatlarla ve lezzetlerle bulmak o kadar kolay değil. Bu durumu fark eden girişimciler Kuruyemiş Zincirleri kurmaya başladı. Yaklaşık 4 milyar liralık bir ciro elde eden kuruyemiş sektöründe para kazanmak isteyen bu girişimcilerin kurduğu bayilikler ciddi iş potansiyeli sağlıyor. Kar marjının yüzde 60’ı aştığı kuruyemiş sektöründe Özbeyoğlu, İnceler, Adakeyfi,Ayçıtır, Lebsan, Feyza, Gülşen ve Göksa gibi şirketler bayilik veriyor. Bu şirketlerin bayiliğini almak ise çok zor değil. Ortalama 20 ila 30 bin lira arasında yatırım ile ciddi bir reklam gücü olan kuruyemiş şirketinin bayiliğini alabiliyorsunuz. Bu sektörde para kazanmak için dükkanınızın işlek bir noktada olması yeterli.

REKLAM AJANSI

REKLAM AJANSI
Şehirde yada bulunduğunuz bölgede iyi bir çevresi olanlar için düşük sermaye ile karlı bir iş fikri olan Reklam Ajansı’nda yaptığınız her işin yaklaşık yüzde 80’inin kar olduğunu bilmeniz lazım. Reklam Ajansı kurulumu belirttiğimiz gibi düşük sermayeler ile rahatlıkla kurulabiliyor. Reklam Ajansı kurmak için daha önce bu sektörde çalışmış ve deneyimli 1 personelden başka bir şeye ihtiyacınız yok. Ortalama bir reklam ajanası kurulumu 20 bin lira civarında kurulabiliyor. Bu tür iş yerleri genellikle müşteriyi çevreden ve yine reklam ile alabiliyor. Ayrıca hemen hemen şehrinizdeki bütün kurumlar reklam işleri için ihale yapar, bu tür bir ajansla bu ihalelere de girebiliyor ve hiç ummadığınız anda kendinizi binlerce lira kar edebileceğiniz bir işin ortasında bulabiliyorsunuz. Bu ihaleler ile otomatik olarak reklamınızı da yapmış oluyorsunuz. Sektörde yer edinebilmek için ilk etapta çevreye ihtiyacınız olduğunu bir daha tekrar etmek gerekiyor.

DAMLA SULAMA SİSTEMİ

DAMLA SULAMA
Türkiye’de tarımda damla sulama sistemi için önemli teşvikler sunuluyor. Bu teşvik programlarında genellikle çiftçilere geri ödemesiz damla sulama sistemi için hibe veriyor ve çiftçiler bu hibe programlarından aldığı paralar ile damla sulama sistemlerini kuruyor. Bu nedenle damla sulama sistemi sağlayan şirketler son zamanlarda ciddi kazançlar elde etmeye başladı. Bu süreç 2018 yılında ek teşvikler ile devam edecek. Henüz çiftçilerin yüzde 1-2’si bile bu sisteme tam olarak geçmediği için sektör her geçen gün daha fazla büyüyor. Ayrıca damla sulama sistemleri sık sık ek bakım ve onarım sistemleri nedeniyle tek bir sefere mahsus bir gelir sağlamıyor. Bu tür bir sektöre yatırım yapmak için 2 mühendis ve en az 4 işçiye ihtiyacınız olacak. Şirkette bulunacak malzemelerin toplam değeri ise 60 bin lirayı aşacaktır. Sektöre girmek için tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu bölgeleri tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin bu işi Doğu Anadolu bölgesinde çok fazla yapmanız mümkün olmayacaktır.

OTO ÇOCUK KOLTUKLARI

OTO ÇOCUK KOLTUKLARI
Hem üretim hem montaj hemde toptan satışı için karlı bir iş fikri arıyorsanız harika bir fikir. Oto çocuk koltuklarının kullanımı son 1-2 yıldır ciddi iş hacmine sahip. Sektörde para kazanmak için kaliteli bir ürüne ihtiyacınız var. Eğer üretim konumunda bulunmayacaksanız sektöre toptancılık, perakendecilik yada montaj olarak da giriş yapabilirsiniz. Oto çocuk koltuklarının 1-2 yıl içerisinde Türkiye’de de kanunen zorunlu olması bekleniyor. Süreci doğru yönetebilirseniz eğer önü kesinlikle çok açık bir sektör!

YURT DIŞINDAN ÜRÜN GETİRMEK

İTHALAT
Yurt dışında satış yapan binlerce internetten alışveriş sitesi var. Bu sitelerin genellikle ucuz fiyatlarla ürün sattıkları kampanya bölümleri bulunuyor. Öncelikle Karlı İş Fikirleri platformumuzun >En İyi 51 Çin Alışveriş Sitesi adlı rehberine giriş yapın ve buradaki siteleri düzenli olarak kontrol edin. Kampanya bölümlerinde sık sık yüzde 50’den ucuza satılan ürünleri göreceksiniz. Bu ürünlerden hangisini Türkiye’de hızlıca paraya dönüştürebileceğinizi bulmak ise sizin işiniz. Şehrinizdeki toptancılar sitesine giderek hangi ürünlere ihtiyaç olunduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Eğer ciddi bir ürün bulabilir ve bunu toptan olarak getirebilirseniz sadece aldığınız ürünün sermayesi kadar ücretlerle iş sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bu sektöre ilk kez girenler işi yavaş yavaş daha fazla öğrendikleri için 1-2 yıl sonunda büyük iş hacmine sahip olabiliyor. Sektöre girmekten çekinmeyin, sadece aranan ürünleri bulmaya çalışın.