1. Anasayfa
  2. Ekonomi

WeWork ve Uber Yatırımlarından Büyük Zarar

WeWork ve Uber Yatırımlarından Büyük Zarar
0

Japonya merkezli yatırım bankası Softbank, dünya genelindeki Startup’lara yaptığı yatırımlar ile son dönemde dikkatleri üzerine çeken en büyük bankalar arasında yer alıyor. Softbank tarafından geçtiğimiz yıl itibarıyla paylaşımlı ofis girişimi WeWork ve taşımacılık uygulaması Uber’e yapılan yatırımlarda ise tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşandı. Softbank her iki girişime yaptığı yatırımlardan çok büyük zarar etti.

Japonya merkezli Softbank son yıllarda Startup’lara yaptığı yatırımlar ile çok ciddi oranda bir büyüme elde etti. Kısa sürede bir başarı hikayesine konu olan banka son 3 aylık dönemde ise tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşıyor. Son yılların en gözde girişimleri olan WeWork ve Uber’e de milyarlarca dolarlık yatırımlar yapan Softbank, bu yatırımlarından son 3 ayda yaklaşık 6,5 milyar dolar zarar etti.

Softbank CEO’su Masayoshi Son tarafından önceki gün yapılan açıklamaya göre, son 3 aylık dönemde Softbank, Uber ve WeWork’a yaptığı yatırımlar nedeniyle 6,5 milyar dolarlık zarar etti.

SUÇLU SOFTBANK

Üstelik bu zararların önümüzdeki dönemde daha fazla artması beklenirken, uzmanlara göre Softbank’ın agresif yatırımları, bu zararlar nedeniyle bir süre ertelenmek zorunda kalabilir. Birçok analiste göre de, bu zararların en büyük nedenlerinden biri direkt olarak Softbank, çünkü banka yatırım yapmak istediği Startup üzerinde geniş bir yetki istiyor ve bu yetki ile birlikte şirketin özellikle ekonomik süreci tamamen değişmek zorunda kalıyor. Bu durum da yatırımcıları ürkütüyor ve kısa sürede işletmenin küçük rakipleri değer kazanmaya başlıyor.

Softbank’ın ise önümüzdeki dönemde özellikle iflasın eşiğine gelen WeWork için yönetimi tamamen ele alması bekleniyor. Ancak uzmanlar bunun WeWork için felaketin son virajı anlamına geldiğini savunuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir