Web Sitesinden Nasıl Ödeme Alınır?
  1. Anasayfa
  2. İşletme

Web Sitesinden Nasıl Ödeme Alınır?

0

E-ticaret sitesi ödeme yöntemleri, oldukça geniş yelpazeli seçenekleri bünyesinde barındırır. Doğru bir ticari girişim için kaçınılmaz olan birden fazla ödeme yöntemini müşterilerine sunmaktır.

Dijital dünyada bir girişime başlamadan önce en çok üzerinde tartışılan konu ödeme sürecinin nasıl yönetileceğidir. İnternet üzerinden satış yapmak, tahmin edileceği gibi tek taraflı bir süreç değildir. E-ticaretin birçok bileşeni vardır ve bu bileşenlerden en önemlisi de ödeme almaktır. Yaptığınız satışlar sonrasında ödeme almak, girişiminiz için hayati bir önem içerir. Yeni sermaye üretmek veya ödemelerinizi finanse edebilmek adına aldığınız ödemelerin sistematik olarak hesabınıza geçmesi gerekir. Aksi durumda girişim sekteye uğrayabileceği gibi finansal istikrar sağlamak da mümkün olmayabilir.

Günümüzde internet üzerinden satış yapmayı planlayanlar için geliştirilmiş farklı ödeme yöntemleri olsa da bazıları girişimcilerin işini hayli kolaylaştırır. Ödeme sürecinin yönetilmesi, dövizle ödeme almak, aldığınız ödemelerin hızla hesabınıza aktarılması, düşük komisyonlar, farklı kredi kartlarıyla ödeme alabilme gibi kriterler, ödeme yöntemleri arasında tercihte bulunurken mutlaka değerlendirilmesi gereken temel unsurlardır.

E-Ticaret Sitesi Ödeme Yöntemleri

E-ticaret sitesi ödeme yöntemleri, oldukça geniş yelpazeli seçenekleri bünyesinde barındırır. Doğru bir ticari girişim için kaçınılmaz olan birden fazla ödeme yöntemini müşterilerine sunmaktır. Bununla birlikte tüm yöntemler arasından bir tanesi; diğerlerine göre daha tercih edilebilir, işlevsel ve işletmenin çıkarlarını güçlendiren özellikleri bünyesinde bulundurmalıdır.

Mobil ödeme, banka hesabına havale, kapıda ödeme gibi yöntemlerin dışında sanal POS uygulamaları, müşteri potansiyelinizi artırmak için en ideal seçenektir. Sanal POS, oldukça zahmetsiz bir şekilde ödeme alabilmenizi sağladığı gibi işletme ve kurum arasında güven ilişkisini de güçlendirir. Bu tarz ödeme yöntemlerinin tamamı, fiziksel para kullanılarak yapılan ödeme olarak adlandırılır.

Fiziksel para, tam olarak anlaşıldığı gibi dijital olmayan paradır. Doğrudan TL ya da döviz cinsinden paranın kullanıcıdan temin edilmesi olarak tanımlanabilir. Fiziksel para kullanarak ödeme almak için e-ticaret sitelerinin kullanabileceği birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemler arasında tercihte bulunmak, elektronik ortam üzerinden gerçekleştireceğiniz girişiminizin yaşam döngüsü açısından kritik bir önem arz eder.

Kapıda Ödeme Yöntemi

Kapıda ödeme yöntemi, günümüzde e-ticaret girişimleri tarafından fazlasıyla tercih edilen bir ödeme alma yöntemidir. Bu yöntemin en temel avantajı, dijital finansal sistem içerisinde yer almak istemeyen müşterilerinize ulaşabilme kolaylığı sunmasıdır. Satışı yapılan ürün kullanıcı adresine iletilir ve tüketici burada kargo firması çalışanına ödeme yapar.

Kapıda ödeme sisteminin çalışma prensibi, tamamen kargo firmalarının sağladığı olanaklar üzerinedir. Kargo firmaları; kredi ya da banka kartı veya doğrudan nakit parayla ödeme alır. Daha sonra bu ödemeyi e-ticaret sitesinin banka hesabına havale eder. Tüm bu süreç, tahmin edeceğiniz üzere oldukça hantal ve uzundur.

Kapıda ödeme yöntemi her ne kadar işe yarar ve oldukça tercih edilen bir yöntem olsa da bazı sorunlara gebedir. Bu soranlar en önemlisi ve sık karşılaşılanı, kullanıcının gönderim adresinde bulunmamasıdır. Söz konusu durumlarda e-ticaret platformunun kullanıcıdan ödeme alma süreci askıya alınabilir ya da gecikebilir.

Hesaba Havale/EFT Yöntemi

Dijital girişimlerin en çok tercih ettiği bir diğer yöntem ise müşterilerin doğrudan işletmenin hesabına havale yapmasıdır. Bu yöntem, en komplike ve işlevsel ödeme alma yöntemi olan sanal POS uygulamalarının en iyi alternatifidir. Özellikle dijital dünyada bilgilerini paylaşmak istemeyen kullanıcılar için e-ticaret sitenizde bu ödeme yöntemine yer veriyor olmanız, önemli düzeyde itibar kazandıracaktır. Bununla birlikte hesaba havale/EFT ödeme yöntemi, hiçbir zaman tek başına bir ödeme sistemi olarak kullanılamaz.

Mobil Ödeme

Çok sık tercih edilmiyor olsa da e-ticaret girişiminizin sınırlarını genişletmek adına sunabileceğiniz bir başka ödeme sistemi de mobil ödemedir. Kullanıcıların telefon numarasına gönderilen kodlar yardımıyla ödeme alınır. Alınan ödemeler, kullanıcının telefon faturasına yansır. Faturalı hat kullanmayanların ise yapılan ödemeler TL cinsinden hesaplarından tahsil edilir.

Sanal POS Ödeme Yöntemi

Sanal POS ödeme yöntemi, en çok tercih edilen sistemdir. E-ticaret girişiminizin başarıyla sürdürülebilir kılmak adına hızlı bir ödeme akışına sahip olmanız hayati düzeyde önemlidir. Sanal POS, birçok konuda özel avantajlar vadeder. Ön ödemeli kartlar, sanal kartlar, banka kartları, kredi kartları gibi seçeneklerle ödemelerinizi tahsil edebilirsiniz.

Sanal POS birçok avantajı bulunduğu gibi girişimlerin bu alanda en çok merak ettiği konu ise sanal POS sisteminin nasıl kullanıldığı ve tam olarak neler vadettiğidir. Her şeyden önce sanal POS, kolaylıkla ve hızla ödeme alabilme imkanı sunar. Kısa sürede alınan ödemler hesabınıza geçer. Farklı sektörlere ve e-ticaret sitelerine kolaylıkla entegre edilebilir. Güvenlik açısından en ideal ödeme yöntemlerinden biridir.

Sanal POS Nedir?

Sanal POS, online olarak e-ticaret platformları üzerinden dijital alışveriş yaparken kullanılan bir ödeme yöntemidir. Günümüzde e-ticaret girişimleri tarafından en yaygın olarak tercih edilen ve kullanılan ödeme alma sistemidir. Güvenlik açısından oldukça güçlü olmasının yanı sıra işletmelere sağladığı kolaylık bakımından da dikkat çeker. Banka veya finansal kuruluşlar aracılığıyla sahip olabileceğiniz sanal POS’a, bu alanda faaliyet gösteren teknoloji sağlayıcılarının sunduğu imkanlarla da erişebilirsiniz.

Sanal POS Nasıl Alınır?

Sanal POS almak, düşünüldüğü kadar karmaşık ve kompleks bir süreç değildir. Günümüzde banka ve büyük finansal kuruluşlar tarafından sanal Pos hizmetleri sunulmaktadır. Bununla birlikte bankalar aracılığıyla sanal POS almak, sizi belli bir alana sıkıştırabilir ve sadece o bankanın sunduğu hizmetlerle sınırlı tutabilir.

Ayrıca herhangi bir bankadan sanal POS almak, diğer bankalara ait banka ve kredi kartlarıyla ödeme alırken komisyon ödemenize sebep olabilir. Bunun yerine birçok bankayla iş birliği halinde olan sanal POS sağlayıcılarını tercih etmek, pek çok konuda avantaj elde etmenizi sağlayacaktır. Bu avantajlar arasında en önemlisi tüm bankaların kartlarıyla e-ticaret sitenizden alışveriş yapılırken, tek ve belli bir oranda komisyon ödüyor olmanızdır.

Bununla birlikte tek tek bankalara sanal POS işlemleri için başvuruda bulunmak önemli düzeyde enerji gerektirir. Sanal POS sağlayıcı aracı kuruluşlarla bu süreci çok daha efektif şekilde yönetmeniz mümkündür. Tek tek tüm bankalarla görüşmeniz gerekmediği gibi sanal POS sağlayıcıları, size birçok cazip teklif sunacaktır.

Sanal POS ve Ödeme Güvenliği

Sanal POS ve güvenlik, e-ticaret girişimlerinin ödeme alma çözümü ararken en çok merak ettiği konular arasındadır. E-ticaret sitelerinde sanal POS uygulamasını kullanmanın bazı belli başlı şartları vardır. Bu şartlar arasında en önemlisi SSL sertifikasıdır. SSL sertifikası, web site üzerinden güvenle alışveriş yapılabileceğini gösterir. Dolayısıyla sanal POS, oldukça güvenli bir ödeme yöntemidir.

Ayrıca sanal POS uygulaması, 3D Secure sistemiyle kullanılır. Banka ile GSM operatörü tarafından sağlanan hizmetlerin ortaklaşa kullanıldığı 3D Secure sistemi, alışveriş sürecini çok daha güvenli kılar. Tüm bu güvenlik önlemleriyle sanal POS sistemleri, müşterileriniz ve internet kullanıcılarıyla güven üzerine inşa edilmiş bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır.

Sanal POS ve Taksitlendirme

Sanal POS sistemlerinin bir diğer önemli avantajı da taksitlendirme olanağı sağlıyor olmasıdır. Tek bir banka ile anlaşarak sanal POS edinmek, taksitlendirme konusunda sınırlı kalmanıza sebep olacaktır. Bununla birlikte sanal POS sağlayıcıları, her banka ile taksitlendirme avantajlarından faydalanabilme imkanı sunar. Tüm bu olanaklarının dışında sanal POS ödeme sistemi, oldukça iddialı avantajları da bünyesinde barındırır.

Sanal POS Avantajları Nelerdir?

Sanal POS e-ticaret girişiminde bulunacaklara ödeme alma sürecinde son derece iddialı avantajlar sağlar. Bu avantaları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Analizler, raporlar ve istatistikler aracılığıyla ödeme sürecini konforla yönetebilmenizi sağlar.
  • Günün 24 saati boyunca ödeme alabilmeniz için zemin oluşturur.
  • Hızlı, güvenilir, kolay erişilebilir ve kolay ödeme imkanı sunar.
  • Rekabet gücünü artırır ve rakiplerinizin önüne geçme konusunda avantaj vadeder.
  • Zaman ve iş gücü konusunda tasarruf sunar.
  • Daha geniş kitlelere ulaşabilmenizde rol oynar.

Sanal POS sisteminin tüm bu avantajlarından faydalanabilmek için e-ticaret sitelerinin bazı temel şartları karşılaması gerekir. Burada BDDK tarafından onaylı olarak hizmet sağlayan firmalar, sürecinin efektif ve verimli şekilde yönetilmesini sağlayacaktır.