Wal-Mart Mağazaları Başarı Hikayesi
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Wal-Mart Mağazaları Başarı Hikayesi

0

Walmart kökleri Amerika’da bulunan uluslararası bir perakende satış şirketidir. Mağazaları genel olarak orta ve alt-orta kesime hitap eder. Fortune Global 500 verilerine göre firma dünyanın ikinci en büyük halka açık şirketi konumundadır. 2 milyondan fazla çalışanıyla dünyanın en değerli şirketlerinden birisidir. Bentonville, Arkansas’tan yönetilmektedir. 2009 yılında, 258 milyar dolarlık satışının yüzde 51’ini Amerika’da manav sektöründe yapmıştır.

Sam Walton, basit bir iş adamıyken 1945 yılında Butler Kardeşler’den bir Ben Franklin mağazası satın alır. Sürümden kazanmanın mantıklı bir kar yolu olduğunu düşünür. Fiyatlar alıcı için uygun, satıcı için ise kar getirecek şekilde ayarlanacaktır. Böylelikle Walton düşük fiyattan tedarikçiler bulur ve piyasaya bu sistemle girer.

sam walton

Daha ilk yıldan satışlarda %45 artışla birlikte yıllık 105,000 dolarlık kar elde eder. Yıllar geçtikçe bu kazanç da artar. Bir sonraki yıl 140,000, ondan sonra 175,000 dolar. Planı işe yaramıştır. Kira sözleşmesi biter bitmez yeni bir mekana geçer ve mağazanın adını “Walton’s Five and Dime” olarak belirler.

1962 yılında Walton ilk Walmart indirim mağazasını Rogers, Arkansas’ta açar. Fikri öylesine rağbet görmüştür ki beş yıl içinde Arkansas Eyaleti içerisinde mağaza sayısı 24’e çıkar. 1968 yılında Missouri, Oklahoma, Claremore ve Sikeston’da mağazalar açar. Bu zamana kadar toplam kazancı 12.6 milyar dolara ulaşmıştır.

1970 yılında firma 38 mağazası ve 1500 çalışanıyla 44.2 milyonluk satış rakamına ulaşmıştır. Marka tanınır ve saygı duyulur hale gelmiştir. 1970 yılının ekim ayında firma New York Borsası’nda halka arz edilir. Şimdi plan Amerika’nın her yerinde marketler açmaktır. 1974 yılında Tenessee, Kentucky ve Mississipi ile büyüme başlar. Texas’a ulaşana kadar 125 mağaza, 7500 çalışan ve 340 milyonluk satış rakamlarına sahip olmuştur bile. Walmart’ın büyümesi durdurulamaz bir hale gelmiştir.

wal-mart-tari

25. yılını 1987 yılında 15.9 Milyar dolarlık satışla taçlandırır. 1988’de Missouri Washington’da ilk Walmart Super Center açılır. Ve yurt dışına açılarak büyük adım atılır. 1995’de Arjantin ve Brezilya Walmart ile tanışırlar. 1999 yılında ASDA’yı 10 milyara satın alarak Avrupa pazarına da giriş yaparlar. Başka ülkelerdeki deneyimli bir mağazayı satın almak cesurca alınmış bir karardır. Walmart batı ülkelerinin hepsinde perakende market işini tekeline almak amacıyla sürekli büyüme yoluna gider. 1991’de Meksika, 1994’te Kanada’da marketler açılır. Amerika’nın en büyük market zinciri olmuştur bile. 2000 yılında satışlar 165 milyara ulaşır. 2005’te ise satışlar 312 milyara ve Amerika’daki marketler 3800 ve dünyanın geri kalanında 2800’e ulaşır. Walmart öyle ulaşılabilir bir market zinciri kurar ki, Amerika’da her 100km’de bir marketi bulunabilir.

Bugün Walmart başka kimsenin hayal bile edemeyeceği bir pozisyona ulaşmış durumda. 15 ülkede 55 farklı isim altında marketlere sahip. 8500 mağazasıyla insanlara ucuz ve kaliteli alışveriş imkanı sağlıyor. Bu duruşu iş modeli olarak benimsemiş durumda. Bu şekilde maddi olarak kendini güvende hissetmeyen ve biraz tasarruf etmek isteyen müşterileri çekiyor.

Walmart 2.2 milyon kişiye part ve full time iş imkanı sağlıyor. Çalışma modeli ucuza kaliteli ürün satmak olan Walmart bu fikrin getirdiği başarıyı da hak ediyor. Sürümden kazanma prensibini dünyaya tanıtarak Walmart, rakiplerini de müşterilerini düşünmek zorunda bırakıyor ve yeni bir pazarlama modeli ortaya çıkarmış oluyor. Fakat tüm bu büyüme ve başarının asıl yıldızı, bu politikanın kendileri için yararlı olduğunu görerek destekleyen müşterileri ve yatırımcılarıdır.

İlginizi Çekebilir