1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

Vizyon Sahibi Olmak İçin Girişimci ve Yatırımcılara 6 Öneri

Vizyon Sahibi Olmak İçin Girişimci ve Yatırımcılara 6 Öneri
0

İş dünyası çoğu zaman zorlu ve streslidir, ayrıca sık sık boğuşmak gereken onlarca sorunla karşı karşıya kalırız. Ancak iyi bir vizyon sahibi olmak tüm bu sorunların üstesinden gelinmesini ve başında bulunulan işletmeye ciddi değer kazandırır.

Vizyon sahibi olmak temelde kolaydır ancak bunu tüm iş dünyasına yıllarca uygulamak elbette çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Her koşulda vizyon sahibi olarak daha iyi bir girişimci ve yatırımcı olabilirsiniz.

Vizyon, içimizde bize yol gösteren şeydir. Büyümek için bir istek yaratır. Vizyon umutlarımızı ve ideallerimizi temsil eder. Bize bir amaç duygusu veriyor. Vizyonlar bize neyin mümkün olabildiğini gösterir.

Bu rehberde sizi daha iyi bir vizyon sahibi yapabilmek için 6 öneriye yer vereceğiz.

1. REKABETÇİ OLUN

rekabet

Vizyon sahibi olmanın ilk yolu rekabetçi olmaktır. Rekabetçi bir yatırımcı, girişimci, personel veya CEO daima daha fazla şansa sahip olur. Bulunduğunuz konumu kabul etmek yerine, daha fazlasını istemekten çekinmeyin. Rekabetçi olmak tüm dünyada şirketlerin en çok önem gösterdiği konular arasında yer alıyor. Vizyon sahibi olmak için en kritik süreç daima rekabet etmektir.

Sizden daha iyi bir personel veya işletme ile rekabete girmek sizi daha iyi bir konuma taşımak için yardımcı olacaktır.

2. YENİLİĞE AÇIK OLUN

yenilik

İş dünyasında yeniliklere açık olmayan bir işletme veya personel asla başarılı olamaz. Hayatınızın her anında vizyon sahibi olmak için daima yeniliklere açık olun, bunun diğer adı inovasyondur. İnovasyon, tüm dünyada işletmelerin en çok para harcadığı konular arasında yer almaktadır.

3. PLAN YAPIN

Plan takvim

Hayatınızı rastgele veya şans üzerine kurmayı düşünmüyorsanız daima plan yapın. Hatta en iyi vizyon sahibi yatırımcıların 10 yıla kadar uzun vadeli planları bulunur. Plan yapmanın en iyi avantajı sizlere, olası durumlarda daha net çözümler üretme şansı da tanımaktadır. Planlamalarınızı yapın ve bu planlara her daim sadık kalmaya çalışın. Bu süreç size kişisel hayatınızda da önemli fırsatlar sağlar. Herkes planlı bir insanı daha çok sever!

4. RİSK ALMAKTAN ÇEKİNMEYİN

risk

Ne kadar planlı olursanız olun bazen karşılaşmayı ummadığınız kararlar almanız gerekebilir. Her kararda en riskli olanı seçmek iyi bir fikir olmayabilir, ancak bazen risk almaktan çekinmemelisiniz. Bir girişimci veya yatırımcı olarak hiç risk almadan başarıya ulaşma şansınız çok düşük olacak, zira iş dünyasında düşündüğünüz her şeyi daha önce düşünmüş insanlar olacak ve onların payını alabilmek için risk almanız gerekecek. Bu size çalışma ilhamı da sağlayacak en iyi yoldur.

5. KENDİNİZE GÜVENİN

güven

Sadece iş dünyasında başarılı olmak için değil, özel hayatınızda bile başarılı olmak için kendinize her koşulda güvenin. Kararlarınızın arkasında durun ve bir işe koyulduğunuzda her zaman en kötüsünü yapacağınızı düşünmek veya şansız olduğunuzu düşünmek size hiçbir şey katmayacaktır.

İster bugüne kadar 100 işletmeyi batırmış olun, ister her daim en kötüsüne sahip olmuş olun; Yeni bir karar almadan önce kendinize sonuna kadar güvenmelisiniz. Ancak bu kimseyi önemsemeyin anlamına gelmiyor, insanların fikirlerini almak kendinize güvenmediğiniz anlamına ASLA gelmemektedir. İnsanları önemseyin ancak işin sonunda aldığınız kararın arkasında durun ve bu kararın başarıya ulaşması için çalışın, çalışın ve çalışın…

6. KENDİNİZİ GELİŞTİRİN

gelişim

Vizyon sahibi ve günümüzde en başarılı insanlar her daim kendini geliştirmek için zaman ve para harcar. Kendinizi geliştirmenin binlerce farklı yolu bulunuyor. Örneğin sadece bu makaleyi okumak bile kendinizi geliştirme fırsatı sağlar.

Vizyon sahibi olmak demek 20 yıl önce verdiğiniz kararları bugün de uygulamak demek değildir, yeniliklere açık olmanız gerektiği gibi bu yenilikleri öğrenmek için de kendinizi geliştirmelisiniz.

Kendinizi geliştirmenin birçok yolu var;

 • Dil öğrenmek
 • Ekonomi dergilerine kayıt olmak
 • Dernek ve kulüplere katılmak
 • İş dünyasında bağlantılar elde etmek
 • Finans öğrenmek
 • Eğitim düzeyinizi artırmak
 • İş seyahatlerine katılmak

VİZYON SAHİBİ OLMAK SİZE NE SAĞLAR?

başarı

 1. Vizyon bize nereye gittiğimizi gösterir.
 2. Vizyon motivasyon sağlar ve devam etmemize ilham verir.
 3. Vizyon engeller arasında ilerlememize yardımcı olur.
 4. Vizyon odak sağlar.
 5. Vizyon yaptığımız işe anlam ve amaç verir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir