1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Virüs Salgını Bittikten Sonra Yükselişe Geçecek Sektörler

Virüs Salgını Bittikten Sonra Yükselişe Geçecek Sektörler
0

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Korona Virüsü nedeniyle iş dünyası büyük yara aldı. Birçok sektördeki işletmeler kapanırken bazı sektörlerdeki şirketler ise üretimi nispeten sürdürmek zorunda kaldı. İnsanların evlerine kapanmak zorunda kaldığı bu dönem bittikten sonra ise bazı sektörlerde önemli düzeyde “ani” iş hacmi artışı bekleniyor.

Dünyayı etkisi altına alan Çin merkezli Korona Virüsü nedeniyle tüm ülkelerde insanlar evlerine kapanmak zorunda kaldı. Bu dönemde başta eğlence, emlak, otomotiv, turizm ve lüks tüketim olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde önemli düzeyde küçülmeler yaşanıyor. Bir girişimci ve yatırımcı olarak bu salgın sona erdikten sonra ise bazı sektörlerde önemli düzeyde potansiyel olacağını belirleyip; şimdiden harekete geçmek önemli.

Peki hangi sektörlerde önemli düzeyde yükseliş bekleniyor?

( ÖNEMLİ NOT: Korona Virüs salgını için henüz kanıtlanmış bir ilaç veya aşı yoktur. Bu çalışmalar hakkında çıkabilecek tüm haberlere inanmayın. Resmi ağızlardan yapılacak açıklamaları takip edin)

1. SIFIR ve İKİNCİ EL OTOMOBİL

İkinci El Otomobil

Sıfır araçları üreten işletmelerin birçoğu halihazırda üretimi durdurdu ve ikinci el araç almak isteyen birçok insan ise yasaklar nedeniyle şehir değiştiremiyor.

Türkiye’nin son 10 yılda en aktif sektörlerinden biri hem sıfır hem de ikinci el otomobil sektörüdür. Ülke genelinde yaklaşık 2 milyon insanın doğrudan veya dolaylı olarak gelir yolu olan bu sektöre yönelik iş hacminin salgının sona ermesiyle birlikte ciddi düzeyde yükselişe geçmesi bekleniyor.

2. TURİZM

Virüs Salgını Bittikten Sonra Yükselişe Geçecek Sektörler

Lokomotif sektörlerimiz arasında yer alan turizm sektörü salgının sona ermesiyle birlikte “en hızlı talep gören” işletmeleri içerisinde barındıracak.

Virüs nedeniyle uzun bir süredir yoğun bir stres altında bulunan insanlar; stres atmak amacıyla ilk olarak tatil yörelerine yönelecek. Sadece Ege ve Akdeniz kıyıları değil; Anadolu’da yer alan bütün tarihi ve turistik lokasyonlara ciddi bir yönelim bekleniyor.

3. CAFE ve OYUN SALONLARI

spor cafe

Salgının ülkemizde görülmesiyle birlikte ilk kapanan işletmeler cafe ve oyun salonları oldu. İnsanların yıllardır süregelen alışkanlıklarından birine yönelik talepler; resmi yasakların kalkmasıyla birlikte ciddi düzeyde yükselişe geçecek. Birçok işletme, birkaç aylık iş kaybını birkaç hafta içerisinde geri alabilme fırsatı yakalayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cafe Açmak

4. KUAFÖR

kuaför

Salgın kapsamında kapatılan işletmeler arasında yer alan kuaförler, 83 milyon için kritik işletmeler arasında yer alıyor. Kişisel ihtiyaçlar kapsamında insanlar bu ihtiyaçlarını evlerinde gidermeye çalışsa bile; salgının sona ermesiyle bu işletmelerde bir “bayram havası” beklenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kuaför Açmak

5. KİŞİSEL BAKIM MAĞAZALARI

Virüs Salgını Bittikten Sonra Yükselişe Geçecek Sektörler

Resmi olarak bir karar olmasa bile kişisel bakım mağazalarının birçoğu çalışanlarını korumak için mağazalarını kapattı. Türkiye’de son 7 yıllık süreçte en hızlı büyüyen sektörler arasında yer alan kişisel bakım mağazaları bu döneme çok iyi hazırlanmalı. İnsanlar dışarı çıkmaya yeniden başladığında; ilk gün bu mağazalara da uğrayacaktır.

Güzel birkaç kampanya ile yeni müşteri edinmek için harika bir süreç olacak.

6. GİYİM – TEKSTİL

giyim-mağazası-açmak

Ülke genelinde giyim mağazalarının birçoğu açık olmasına rağmen, risk barındırması nedeniyle insanlar bu işletmelere gidip bir şeyler denemiyor. Salgın için resmi ağızlardan yapılacak bir “zafer” açıklaması sonrasında; bu işletmelerde ciddi düzeyde iş hacmi bekleniyor.

Giyim mağazası açmak düşündüğünüz kadar yüksek sermaye talep eden bir iş fikri değil. Giyim Mağazası Açmak rehberinden ek bilgi edinebilirsiniz.

7. SPOR SALONU

spor salonu

Salgın nedeniyle kapatılan işletmelerden bir diğeri de spor salonları oldu.

İnsanlar evlerinde oturdu, yürüyüşü unuttu ve sürekli yemek yedi. Bu durum elbette kiloya ve form kaybına neden oldu ve olmaya devam ediyor. Salgının sona ermesiyle birlikte spor salonlarının kayıtlarında ciddi düzeyde artış beklenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Spor Salonu Açmak

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir