Kapat

VİOP Nedir VİOP’ta Nasıl Para Kazanılır?

Anasayfa
Yeni İş Kurmak VİOP Nedir VİOP’ta Nasıl Para Kazanılır?
yatirim

Son dönemde yatırımcılar için en cazip yatırım çeşitleri arasında gelen VİOP, yatırımcılar için eşsiz fırsatlar sağlıyor.

VİOP, Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren vadeli, kaldıraçlı türev bir piyasadır. VİOP kelimesi Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası kelimelerinin baş harflerinden kısaltmasından oluşur.

VİOP piyasası spot piyasa enstrümanlarının fiyatlarına kaldıraçlı olarak işlem yapılabilmesi açısından birçok yatırımcı açısından cazip görülmektedir. Fakat VİOP spot piyasa risklerinin de kaldıraçlı olarak yönetilebildiği bir piyasa olması açsından da avantajlıdır.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL VİOP DENEME HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

VİOP’ta para kazanmak isteyen yatırımcıların sayısı ivmelenerek artmaktadır. Merkez Kayıt Kuruluşu (MKK) 2017 yılı verilerine göre VİOP’ta işlem yapan yatırımcı sayısı 3 katlanmıştır. Borsa İstanbul/VİOP işlem hacminde ise bir önceki yıl yüzde 1,5 olan oran 2017 yılında yüzde 4,3 katlanarak bir önceki yılın üç katına çıkmıştır. Rakamlardan da görüldüğü üzere VİOP piyasasının avantajları yatırımcılar tarafından yeni yeni keşfedilmektedir. Peki VİOP’ta para kazanmak isteyen yatırımcılar için öncelikle VİOP piyasa özelliklerinden ve işlem gören varlıkların özelliklerinden kısaca bahsedelim.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Nedir?

VİOP spot piyasada işlem gören hisse, döviz, emtia, fon, altın gibi ürünlerin dayanak varlık olduğu, fiyat ve ürün tanımlarının standartlaştırıldığı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasaya denir.

VİOP’ta işlem gören varlıklar spot piyasada işlem gören Tüpraş, THY gibi hisse senetleri; BİST 30 endeksi, ons altın, buğday gibi zirai emtialar, dolar ve Euro gibi paritelerin dayanak varlık olduğu kontratlardır. Bu örnekten yola çıkarak VİOP, piyasasını daha detaylı tanımlarsak; spot piyasada işlem gören sermaye piyasası varlık ve menkullerin, ekonomik göstergelerin, döviz(Dolar, Euro, yen, Yuan…, ons ve gram altın, tahvil, fon, eurobond, emtiaların ve çok çeşitli finansal ürünlerin dayanak varlık olduğu sözleşmelerin belirli bir miktarda belirli bir fiyattan ve belirli bir vadede elektronik ortamda alınıp satılması hakkını veren sözleşmelerin işlem gördüğü piyasadır.

VİOP piyasasının özellikleri

VİOP piyasasını özel ve farklı kılan önemli avantajlarından bazıları şunlardır;

-VİOP çift yönlü bir piyasadır. Fiyatların hem düşüşüne hem de yükselişine yatırım yapılabilir.

-VİOP daha az teminatla spot piyasa enstrümanlarının fiyatlarına yatım avantajı taşır. Çünkü kaldıraçlı bir piyasadır ve kaldıraç oranları ürün ve alt ürün bazında değişmekle birlikte 10:1 ile 30:1 arasındadır.

-VİOP’taişlem gören ürün çeşitliliği çok fazladır. Aynı işlem platformu ve aynı hesap üzerinden endeks, hisse, döviz, faiz, fon, kıymetli madenler, dahil çok çeşitli varlıkların vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine yatırım yapılabilir.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL VİOP DENEME HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

-VİOP’tademo hesapta ücretsiz olarak sanal para ile gerçek piyasa koşullarında 15 dakikalık gecikmeli fiyatlar üzerinden işlem pratiği yapılabilir.

-VİOP’ta profesyoneller tarafından ücretsiz VİOP piyasası eğitimleri, seminerler, webinarlar ve e-VİOP kitapçıklarından faydalanma imkanı mevcuttur. VİOP’ta siz de para kazanmak istiyorsanız sektörün  ödüllü kurumu GCM Yatırım’ın üstün müşteri memnuniyeti misyonu ile çalışan uzman kadrosundan yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayıp www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir