Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur? Maaşları ve Belgesi

Vinç Operatörü

Türkiye’de son yıllarda ekonomi büyük oranda inşaat odaklı ve inşaat sektörü her geçen gün büyümesini sürdürüyor. Bu dönemde de inşaat şirketleri en çok kule vinç operatörleri konusunda sıkıntılar yaşadı. Çünkü Türkiye’de yeteri kadar kule vinç operatörü yok. Bu da kule vinç operatörlerini çok değerli kılıyor.

VİNÇ OPERATÖRÜ NEDİR?

Öncelikle Vinç Operatörü, inşaatlarda vinçleri kullanan personele verilen isimdir. Ayrıca kule vinçlerde de çalışan personellere Kule Vinç Operatörü adı verilmektedir.

Vinç operatörleri genellikle sanayi tesisleri, fabrikalar, inşaatlar, limanlar ve demiryollarında bulunan vinçleri kullanır. Vinç operatörlerinin çalışma saatleri ise çok esnektir. Zira vinç operatörleri düzenli olarak 7-8 saat çalışmak yerine bazen 2-3 saat içerisinde 10 dakika çalışır, bazen ise aralıksız 7-8 saat çalışabilir. Çok dikkat ve konsantrasyon isteyen bu meslek dalında çalışmak için kararlı ve dikkatli olmanız gerekir. Bu özelliklere sahip değilseniz can veya mal kaybına neden olabileceğiniz için bu mesleğe uygun değilsinizdir.

NASIL VİNÇ OPERATÖRÜ BELGESİ ALINIR

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Kule vinç operatörü olmak için belgeye ihtiyacınız var. Kule Vinç Operatörü olabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kurslardan Onaylı Kurs Operatör Belgesi almanız gerekiyor. Bu belgeyi alabilmek düşündüğünüz kadar kolay değil. Hem eğitim hemde sahada çalışmadan bu belgeyi alamazsınız. Ayrıca bazı kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı izni ile özel kurslar açmış ve buralarda da Onaylı Kurs Operatör Belgesi verilmektedir. Bir çok şehirde bu özel kursların olmadığını belirtelim.

VİNÇ OPERATÖRÜ OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Herkes Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen belgeyi alamıyor. Kurslara yazılmak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekiyor:

  • 18 yaşını geçmiş olmak
  • Tam teşekküllü sorunsuz bir sağlık raporu almak
  • Temiz adli sicil belgesi
  • En az ilkokul mezunu olmak

Bu şartları karşılıyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kurslara giderek 5 adet fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisi ile başvuruda bulunabilirsiniz.

VİNÇ OPERATÖRÜ MAAŞLARI

Türkiye’de ne yazık ki yeterli vinç operatörü bulunmamaktadır. Bu nedenle bu mesleğe sahip kişilerin maaşları her alanda değişmekle birlikte asgari ücretin en az 4-5 katı civarındadır. Yani Türkiye’de ortalama olarak vinç operatörü maaşı şuanda 5 bin lira civarındadır. Ancak tekrar belirtmek gerekirse vinç operatörleri bulunmaması nedeniyle bazı yerlerde bu maaş 15 bin liraya kadar çıktı. İşte bu konuda yapılan son açıklama:

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ayda 15 bin liraya çalışacak vinç operatörü bulamadıklarını ifade ederek, ailelere çocuklarının bu alana yönlendirilmesini istedi.

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerini sürdüren Karslıoğlu, ”

Bu iş kolu tehlikeli ancak eskiye nazaran teknoloji çok gelişti bu nedenle yaşanan sorunlar minimuma inmiş durumda. Vinç operatörü eğitimi de düşünüldüğü kadar zor değil. 3-5 aylık bir süreç sonrasında belge alınabiliyor

” dedi.

VİNÇ OPERATÖRLERİNİN HAYATI – VİDEO

Kule Vinç Operatörlerinin hayatına kısa bir bakış atabilmek için videoya göz atabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık