1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Üretkenliği Artırmak İçin Odaklanmanın 10 Kanıtlanmış Yolu

Üretkenliği Artırmak İçin Odaklanmanın 10 Kanıtlanmış Yolu
0

Üretkenlik kazara olmaz. İhtiyaç duyduğunuz veya istediğiniz şeyleri başarmak planlama, sürekli bir motivasyon ve odak gerektirir.

Her gün yapacağım dediğiniz şeyleri yapıp bunun rahatlığıyla akşam başınızı yastığa koymak ne güzel olurdu değil mi? Fakat her gün binlerce değişik meşgale yüzünden bir türlü asıl işlerimize odaklanamıyor ve boğulmuş hissediyoruz. Günün sonunda ise tek yaptığımız, kendi hazırladığımız yapılacaklar listesine yenildiğimizi kabul edip havlu atmak oluyor.

Zaman ve enerjinizin kontrolünü elinize alın ve nelere odaklanacağınızı nasıl seçeceğinizi öğrenin. Bu listede odağınızı kaybetmeden üretkenliğinizi sürdürmenin ve günün üstesinden gelmenin kanıtlanmış on yolunu sizlere sıralıyoruz.

1. Günlük Hedefler Koyun

Gününüzü, her biri bir amaç uğruna olan hedeflere bölerek düzene sokun. Bunu öncelik gözeterek hazırladığınız detaylı bir yapılacaklar listesi olarak düşünün. Böyle bir liste hazırlamak odak problemi yaşamamanın en kolay yoludur. Her gün başarılabilir hedefleriniz olsun. Bu düzeni yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey kağıt ve kalem, hatta akıllı telefonlardaki uygulamalar bile olur.

2. Öncelikler

Zaman da enerjiniz de kısıtlı, ve yapmanız gerektiğini düşündüğünüz her şeye yetmemesi çok olası. Asıl uygulamanız gereken önce önemli işlere odaklanmak. Listenizdeki her şey acil olamaz.

En önemli işinizi belirlemek için kendinize zaman tanıyın. Yapmanız gereken en önemli iş budur, önce bunu yapmalısınız. En zorunu başta halletmek günün geri kalanında stres yaşamamanızı sağlar.

3. Süre Sonları Oluşturun ve Bunlara Uyun

İşlerinize bir zaman limiti koymak ertelemenin önüne geçebilir, fakat araştırmalar kendi koyduğumuz limitlerin tembel olanlarımızda pek işe yaramadığını gösterir nitelikte. Bunun yerine, birbirinden eşit süre uzaklıktaki iş sonu düzenlemeleri daha etkilidir. Eğer bir proje için ilham ve çalışma arzusunu bulmakta zorlanıyorsanız, patron veya müşterinizle tartışılmaz teslim tarihleri belirleyin. Bunu yaparken mantıklı olun ve kendinizi zorlamayın.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

4. Görevlerinizi Basitleştirin

Bazen az, daha çoktur. Üretkenliğinizi artırmak için büyük projeleri daha kolay idare edilebilir küçük bölümlere ayırmalısınız. Şöyle düşünün, büyük bir pizzayı tek ısırıkta yiyemezsiniz değil mi? Dilimlere ayırdıkça küçülterek daha rahat yersiniz. Bu şekilde motivasyonunuzu kaybetmez ve ilginizin dağılmasına engel olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Evden Para Kazanma | Evde Başarıya Ulaşanlardan 19 İpucu

5. Beyninizi Derin Çalışmaya Eğitin

üretken olmak

Beyninizin tüm gücünü kullanabilmek için onu eğitmelisiniz. Bu eğitim sonunda uzun süreler boyunca tam kapasite çalışabileceksiniz. Kolay görünse de bunu çoğumuz başaramaz.

Her gün bir işi bitirene kadar başında oturup başka hiçbir şeyle ilgilenmeyerek eğitime başlayabilirsiniz. Bu şekilde çalışmak beyninizi o işe adeta bağlar ve böylece önemli işlerde daha başarılı çalışırsınız.

6. Zamanınızı Yönetin

İşlerinizin arasında kendinize biraz zaman ayırın. Bu zaman diliminde rahatsız edilmemek için elinizden geleni yapın. Böyle zamanlarda dinlenmek işinize geri dönüğünüzde daha güçlü çalışmanıza olanak sağlar.

Zaman yönetimi beyninize bir işe odaklanma fırsatı verir ve dikkat dağınıklığına engel olur.

7. Telefonunuzu Ortadan Kaldırın

Telefonlarımız hayatımızda öyle yer kaplar hale geldiler ki üretkenliğimizi düşürüyorlar. Araştırma verilerine göre Amerika ‘da tüketiciler günde en az 5 saat telefonlarıyla ilgileniyorlar; bunun yarısı sosyal medya, mesajlaşma ve eğlence uygulamalarından müteşekkil. Zaman zaman telefonunuzdan uzaklaşmak ya da en azından bildirimleri kapamak size saatlerce odaklanma olarak dönecektir.

8. Aynı Anda Tek İş

Aynı anda birçok işi yapabilmenin etkili bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz, yine de bundan vazgeçmekte güçlük çekiyoruz. Tek bir şeye odaklanmak bunca dikkat dağıtıcı şey arasında çok zor görünüyor. Tek iş yapmayı deneyin. Her hafta başında takvime bakın ve her gün için bir odak noktası seçin. Bir gün yönetimsel işlere ayırın, diğer bir gün ise yaklaşan bir projeye çalışın.

9. Farkındalık Antrenmanları Yapın

Farkındalığı artırmak için meditasyon yapmanın öğrenme, hafıza ve odaklanma yeteneklerine katkıları olduğu bilindik bir gerçek. Araştırmalar bunun yaşlanmaya bağlı hafıza problemlerini bile azalttığını kanıtlıyor. 7 yıllık bir araştırma sonucunda meditasyonun odaklanmayı ve dikkati artırdığı kanıtlandı. Dahası, deneye katılanlar kendilerini hayatta daha iyi hissettiklerini ve diğer işlerinde artık daha başarılı olduklarını söylüyorlar.

10. Çalışma Yerinizi Toparlayın

Temiz ve düzenli bir yerde çalışmak beyninizin boşuna yorulmasını engeller ve gününüzü daha verimli geçirmenizi sağlar. Dağınık bir masa veya taşan bir mail kutusu, beyninizi de çöplük gibi yapacaktır.

Görüş alanınızda çok fazla nesne olması üretkenliği düşürür. Odaklanmak için gereken beyin gücünü bunlara dikkat etmekle harcarsınız.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir