1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Üniversite Danışmanlığı İşi Kurmak

Üniversite Danışmanlığı İşi Kurmak
0

Türkiye’de eskiye nazaran artık ebeveynler çok daha bilinçli ve bu doğrultuda çocuklarının daha iyi bir üniversiteye gitmesi için yoğun çaba göstermektedir. Ayrıca devlet üniversiteleri yerine sayısı 400 bini aşan öğrenci özel üniversitelere gitmekte. Bu nedenle artık çok büyük bir pazardan bahsetmek mümkün. Ancak gelişmekte ve gelişmiş ülkelerde bulunan “Üniversite Danışmanlığı” hizmeti ne yazık ki ülkemizde yeterli seviyede bulunmuyor. Bu nedenle büyük bir arz eksikliği bulunan bu sektörde yönelik önemli gelirler sağlanabilecek bir işletme kurulabilir.

Türkiye’de her yılın Haziran ayında yapılan YKS sınavlarından 2-3 hafta sonrasında sınav sonuçları açıklanmakta. Bu süreçten sonra yaklaşık 2 milyon öğrenci, ebeveynleri ve öğretmenleri yoğun bir mesai harcayarak, sınava giren öğrenci için en iyi, en doğru üniversiteyi ve bölümünü seçmeye çalışmaktadır. Ancak iyi niyetle çalışan bu insanların birçoğu genellikle yanlış tercih yaparak, öğrencilerin kariyerine büyük zarar vermektedir. Dünyada ise bu işi genellikle profesyonel üniversite danışmanları sağlamaktadır.

ÜNİVERSİTE DANIŞMANLIĞI İŞLETMESİ KURMAK

Bir üniversite danışmanlığı hizmeti kurmak için spesifik bir belgeye ihtiyacınız yok. Kendine güvenen ve insanları doğru bir şekilde yönlendirebilecek herkes bu hizmeti sağlayabilir. Ancak bu hizmeti sağlamak üzere öncelikle şık bir ofise ihtiyacınız olacak, aksi durumda insanlar size güvenmek istemeyebilir. Ancak elbette bu güveni de kesinlikle boşa harcamamanız gerekiyor. Bu kapsamda ilk olarak kendinizi geliştirmenizi tavsiye edebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Eğitim Sektörü İçin En İyi 12 İş Fikri

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, iyi bir kariyer isteyen gençlerin iyi ve kötü yanlarını öğrenmek, puanını gözden geçirmek ve bu bileşenler ile en iyi kariyer için üniversite ve bölüm seçenekleri sunmak olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İnternetten Hızlı Para Kazanma Yolları - 40 Kolay ve Gerçek Yol!

Bir üniversite danışmanlığı hizmeti sağlayan işletme gelirinin büyük kısmını ebeveynlerden almaktadır. Ancak Türkiye’de özel üniversitelerin bu tür işletmelere, reklam verdiğini de belirtmekte yarar var. Elbette bu reklamı yönlendirme amacıyla kullanmak etik olmayabilir, ancak çeşitli düzeyde broşür reklamlarıyla da ek gelir elde edebilirsiniz. Özel üniversiteler, kendilerine getirdiğiniz öğrenci için de komisyon ödemektedir.

NE KADARA MAL OLACAK?

Bir üniversite danışmanlığı hizmeti sağlayan işletmenin kurulması için gerekli maliyet ofis kurulumu ile sınırlıdır. Ancak elbette işletmenin ilk 6 aylık döneminde ciddi düzeyde reklam ihtiyacı doğacaktır. Bu nedenle işletmeyi kurmak için gerekli olan 15 bin liralık ofis kurulumuna ek olarak, 10 bin liralık reklam bütçesi yeterli olacaktır.

Türkiye’de üniversite tercih dönemi her yılın Haziran ayı ile Temmuz ayları arasındadır. İşletmenin bu nedenle en yoğun reklam sürecini bu aylarda gerçekleştirmesi önerilir. Bu işletmenin yıl boyunca açık olması büyük ek bir maliyet oluşturabilir, bu nedenle özellikle yılın Nisan ve Temmuz ayları arasında hizmet vermek maliyetleri büyük ölçüde düşürebilir. Elbette yıl boyunca ebeveynlerin ulaşabileceği birkaç telefon numarasını açık tutmak mantıklı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Gelirleri Artırmanın 6 Yolu

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir