1. Ana Sayfa
 2. Karlı İşler

UBER ile Para Kazanmak – Ne Kadar Kazandırıyor?

UBER ile Para Kazanmak – Ne Kadar Kazandırıyor?
6

Mart 2009’da ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco kentinde kurulan UBER, günümüzde dünyanın 633 kentinde kullanılan bir ulaşım uygulama ve sistemidir.

2009 yılında kurulan UBER, ilk yıllarda ciddi bir talep görmemiştir. Ancak şirket talep görmemesine rağmen sürekli olarak birçok fondan yatırım almıştır. Bu yatırımlar 2012 yılı itibarıyla etkisini göstermeye başlamış ve UBER, 2016’da 6.5, 2017’de ise 7,5 milyar dolar gelir elde etmiştir.

Dünyadaki mevcut taksicilik sistemini tamamen değiştiren UBER, kısa sürede Türkiye’nin en büyük metropolu İstanbul’da da aylık milyonlarca müşteriye hizmet vermektedir. UBER, her işlemin yüzde 75’ini şöföre ödemektedir. Bu kapsamda taksicilikten daha masraflı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak UBER’de ücretler normal taksi ücretlerinden yüzde 20 daha fazladır. Bu kapsamda elde ettiğiniz gelir hemen hemen normal taksiler ile aynı olacaktır.

UBER İLE PARA KAZANMAK

Uber’den para kazanmanmak için bir araca ihtiyacınız olacak. Bu araç bir otomobil olabileceği gibi UBER XL adı verilen daha lüks yolculuklar için kullanılan 9+1 koltuklara sahip olunan araçlardan biri olmalı. UBER sürücüsü olmak için gerekli belgeler:

 • 18 Yaşında Olmak
 • Ehliyet Sahibi Olmak (Tercihen 3 yıl)
 • Sabıka Kaydı
 • Sağlık Raporu
 • Sabıka Kaydı

Bu belgeler ile UBER’e başvuruda bulunabiliyorsunuz. Ortalama olarak 2 ay içerisinde başvurunuz inceleniyor ve ardından onay veya ret alıyorsunuz. Onay almanız durumunda hemen UBER Sürücüsü olabiliyorsunuz.

KENDİ ARACINIZ İÇİN BELGELER

 • D2 Belgesi
 • Yol ve Güzargah Belgesi
 • Ruhsat
 • Şirket Açılış Belgeleri
 • Araç Sigortaları

ÖZEL LİSANSLI ARAÇLAR

UBER’de özel lisanslı minivanlar ile gelirinizi aylık 10 bin liraya kadar çıkartabiliyorsunuz. Bunun için yukarıdaki belgelere ek olarak araç farkı bulunuyor. Bu aracınızın aşağıdaki modellerden biri olması gerekiyor;

 • 9+1 Deri Koltuk
 • Otomatik Kapı
 • Mercedes-Benz Vito
 • Mercedes-Benz Viano
 • Volkswagen Caravelle
 • Volkswagen Transporter
 • Ford Tourneo Custom

NE KADAR KAZANIRIM?

UBER’de sürücü olarak para kazanmanın tam anlamıyla bir sınırı yok. Taksiciler ile aynı mantıkta düşünebilirsiniz. Aldığınız müşteri sayısına paralel olarak para kazanıyorsunuz. Her işlemin yüzde 25’i komisyon olarak UBER tarafından alınıyor, ücretin yüzde 75’i size ödeniyor. 100 liralık bir taşımacılıktan 75 TL kazanabiliyorsunuz.

İstanbul’da aktif olarak gün boyunca çalışan UBER sürücüleri gün sonunda 400 – 500 TL’e kadar rahatlıkla kazanabiliyor.

UBER SIKÇA SORULAN SORULAR

uber

Uber nedir?
Uber bir teknoloji platformudur. Uber uygulaması, sürücü-iş ortakları ile yolcuları buluşturur.

Sürücü-iş ortağı olarak kendi aracınızla ya da filo iş ortaklarının aracıyla yolcuları alım noktalarından alır ve şehir içinde gidecekleri yere bırakırsınız. Tamamladığınız her yolculuk başına size ücret ödenir.

Uber güvenli midir?
Uber platformunu kullanan herkesin güvenliğini sağlama konusunda son derece kararlıyız. Uber, yolculuk öncesinde, sırasında ve sonrasında yolcuların ve sürücülerin güvenliğini sağlamak için bazı teknolojiler kullanır. Online olduğunuzda, aracınızın güzergâhı ve konumunuz, GPS aracılığıyla takip edilir.

Yolcuların ve sürücülerin, Uber hesabı açarken kişisel bilgilerini doğrulaması gerekir. Yolculara ait olan bu özel bilgiler gizlidir ve kimlik doğrulaması için kullanılır. Alım konumuna ya da varış noktasına doğru giderken, yolcu uygulamasında sürücünün adı ve fotoğrafı, aracın marka ve modeli ile plakası görüntülenir.

Sürücü-iş ortağı olarak, aracınızın hem kendiniz hem de yolcularınız için güvenli ve rahat olmasını sağlamalısınız. Online olduğunuzda, herhangi bir araç çağrısını reddetme veya iptal etme hakkına sahipsiniz. Yolculuk sırasında, her ne sebepten olursa olsun kendinizi güvende hissetmediğinizde lütfen aracınızı yol kenarına çekin ve yolculuğu hemen sonlandırın.

Her yolculuk sonrasında, başka bir yolculuk çağrısı yapmadan veya kabul etmeden önce, yolcu ve sürücü-iş ortaklarının birbirlerine puan vermeleri ve görüş bildirmeleri istenir. 1 yıldızlı puan verdiğiniz yolcuyla bir daha eşleştirilmezsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Koton Bayilik & Franchise

Kaydolmak için hangi adımlar izlenmelidir?
Uber’de sürücülük yapmak için kaydolmak çok kolay. Kayıt işlemine, kişisel bilgilerinizi ve Uber platformunda kullanmak istediğiniz araçla ilgili bazı bilgileri paylaşarak başlayabilirsiniz. Uber’e kaydolmanın en iyi yolu, sürücü uygulamasını indirmek. Ayrıca, partners.uber.com adresinden de Uber’e kaydolabilirsiniz.

İncelememiz gereken bilgiler:
– sürücü belgesi numaranız
– araç tescil belgeniz
– sigorta bilgileriniz
– şehrinizdeki sürücülük kaydıyla ilgili ek bilgi ve belgeler

Uber olarak, gerekli belgelerinizi kontrol edip onayladıktan sonra, uygulamaya sınırsız bir şekilde erişebilecek, araç çağrılarını kabul etmek için online olabilecek ve para kazanmaya başlayabileceksiniz.

Sürücü olmak için kiralık araç kullanabilir miyim?
Kiralık araçlar, Uber platformunda kullanılmak üzere sürücüler için onaylanmış bir ortaklığın parçası olmalıdırlar. Onaylanmamış bir kiralık araç kullanımının kalıcı olarak devre dışı bırakılmaya yol açabileceğini lütfen unutmayın.

Uber’in faaliyette olduğu bazı şehirlerde sürücü-iş ortakları için onaylı kiralama ve uzun vadeli kiralama seçenekleri de dahil olmak üzere, araç çözümleri sunulmaktadır.

Ücretler nasıl hesaplanıyor?
Yolculuğunuzun sonunda gördüğünüz yolculuk ücretine aşağıdaki ücretler dahildir:
– baz ücret: alım ücreti
– süre: yolculuğun başından yolculuğun sonuna kadar geçen zaman
– mesafe: güzergâhın mil veya kilometre olarak uzunluğu
– katlı ücretlendirme (varsa)
– köprü ve otoyol geçiş ücretleri ile diğer ücretler (varsa)

Yolculuk için alacağınız ödeme ise şu formülle hesaplanır: ((baz ücret + zaman çarpanı + mesafe çarpanı) * artış çarpanı) – Uber ücreti + köprü ve otoyol geçiş ücretleri ile diğer ücretler.

Baz ücret ile zaman ve mesafe çarpanları, sürücü ortağı olarak çalıştığınız şehre ve araç seçeneğine göre değişir.

Yolculuk ücretleri bir bahşiş içerir mi?
Yolculuk ücretleri, hem yolcular hem de sürücüler için adil olmak üzere tasarlanmıştır. Ücretiniz, br bahşiş yüzdesi içermez.

Bir yolcu, yolculuk sona erdiğinde bir bahşiş teklif edebilir. Kabul etmek veya reddetmek sizin kararınızdır.

Ödemem nasıl hesaplanıyor?
Haftalık ödeme ekstreniz, banka hesabınıza doğrudan havale yoluyla gönderilen toplam ödeme tutarını gösterir.

Toplam ödeme tutarınızın hesaplanması için önce şu ücretlerin tamamı toplanır:
– yolculuk ücretleri (katlı ücretlendirme dahil)
– iptal ücretleri
– promosyonlar (geçerliyse)
– yönlendirme ödülleri (geçerliyse)
– köprü ve otoyol geçiş ücretleri

Ardından toplam tutardan şu ücretler çıkartılır:
– Uber ücreti
– cihaz abonelikleri (geçerliyse)
– araç leasing ücretleri (geçerliyse)

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri nasıl ödenir?
Köprülerde, tünellerde, otoyollarda ve havaalanları çevresinde aracınıza geçiş ücretleri uygulanabilir. Aracınızda elektronik geçiş kartı bulundurarak geçiş ücretinin ödendiği gişelerden daha hızlı geçebilirsiniz.

Uber yolculuğu sırasında aracınıza uygulanan köprü ve otoyol geçiş ücretleri ya da ek ücretler otomatik olarak yolculuk ücretine eklenir. Yolcuların ödeyeceği köprü ve otoyol geçiş ücretleri, haftalık ödeme ekstrenizde size iade edilir. Köprü ve otoyol geçiş ücretlerine Uber ücreti uygulanamaz.

Bazen yolcuların varış noktası şehir sınırlarının dışındadır. Yolcunuzu bıraktıktan sonra, dönüş yolunuzda aracınıza uygulanan geçiş ücretleri de otomatik olarak köprü ve otoyol geçiş ücreti yolcunun hesabına yansıtılır.

Haftanın hangi günü ödeme alırım?
Uber, ödeme hesaplamalarını Pazartesi saat 04:00 ile bir sonraki Pazartesi saat 03:59 arasındaki zaman diliminde haftalık olarak yapar. Bu hesaplamaya göre, Pazartesi 04:00’ten sonra yapılan yolculuklar sonraki haftanın ödeme ekstresinde yer alır.

Pazartesi: Önceki ödeme döngüsü biter ve yeni ödeme döngüsü başlar.

Çarşamba: Ödemeler akşam işlenir.

Perşembe: Ödemeler doğrudan banka hesabınıza aktarılır.

Bazı bankaların ödemeleri işleme alması diğerlerine göre daha uzun sürebilir. Bu nedenle ödemenin hesabınıza yattığını görmek için Cuma akşamına kadar beklemeniz gerekebilir.

Ayrıca partners.uber.com adresinden de o döneme ait ödeme ekstrenizi inceleyebilirsiniz. Bu ekstrelerde hem yolculuk ücretlerinizle hem de köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin geri ödemeleriyle ilgili detaylar yer alır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Arkadaşlar Merhaba,
  UBER de çalışan 2 aracımız vardı. Bu konu ile ilgili çok uzun zaman araştırma yapmıştım. şuanda WENT Diye Yerli Bir Yazılım ile çalışıyorum. APPLE ve Google Play de Buldum. Firmanın Yetkilileri ile görüştüm. Firma Hem Yerel Olduğu için vergi mevzuatına takılmıyor. Hemde Tursab kayıdı ile bu işi tamamen yasal olarak shuttle hizmetiyle sağlıyor. Kesinti sözkonusu değil yıllık kayıt ücereti alarak sisteme aktif ediyorlar sizi. online çalışan bu sistemle tamamen yasal shuttle hizmeti alıyorsunuz. Katılın Kazanın Derim…

 2. İyi güzel söylüyorsunda uber sadece istanbulda kazandırır diger şehirler ne yapacak

 3. Uber araç alsak ekmek yedirirmi yoksa sorun lu
  mu gerçekten bu işi yapan kişiler yorum yaparmı

 4. bu ise girmek istiyorum

 5. Fırsat garibana değil de iyi bir arabası olan aç gözlüye sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir