1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Türkiye’nin En Zenginleri (36 Zengin Türk)

Türkiye’nin En Zenginleri (36 Zengin Türk)
0

Konu para olduğu zaman işini doğru yapan insanlar gün geçtikçe servetlerine servet katmaya devam ediyor. Peki Türkiye’nin en zenginleri kim? Uluslararası finans dergisi Forbes’in hazırladığı listeye göre, Türkiye’de 1 milyar dolardan fazla serveti bulunan 36 iş insanı bulunuyor.

2019 yılı itibarıyla Türkiye’de 1 milyar dolardan fazla serveti bulunan 36 iş insanından, 3’ü kadın iken, 33’ü erkek. Listenin tepesinde yer alan isim ise uzun yıllardır pozisyonunu koruyan Ülker Holding’in tepesindeki Murat Ülker.

Dünya zenginlerinin aksine, Türkiye’nin en zenginlerinin genellikle farklı yatırım kollarından gelirleri olduğu görülüyor. Dünyanın en zenginleri ise genellikle 1 veya 2 sektöre yoğunlaşmış durumda.

1. MURAT ÜLKER – 4.2 Milyar Dolar

murat-ülker

Türkiye’nin en zengin iş insanı Murat Ülker’dir. Uzun bir süredir listenin ilk sırasında yer alan Ülker, 320’den fazla markanın sahibi olan Yıldız Holding’in başında yer alıyor. Yıldız Holding’in ürünleri arasında bisküvi, çikolata, kek, sakız ve şeker, yemeklik yağ ve margarin, süt ürünleri, dondurulmuş gıdalar, ekmek, et ve alkolsüz içecekler yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRZengin Olmanın YollarıNasıl Zengin Olunur

2. ERMAN ILICAK – 3.5 Milyar Dolar

erman-ılıcak

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe yer alan Rönesans Holding’in başında yer alan isimdir. Erman Ilıcak, Rönesans Holding’in yüzde 5’ini geçtiğimiz yıl Dünya Bankası’na 4.3 milyar dolar karşılığında satarak önemli bir işe de imza atmıştı. Holding’in dünyanın 20’den fazla ülkesinde projeleri bulunuyor.

3. HÜSNÜ ÖZYEĞİN – 2.9 Milyar Dolar

hüsnü-özyeğin

Türkiye’nin uzun yıllardır en zenginler listesinde yer alan Hüsnü Özyeğin, finans alanında yer almaktadır. Fiba Holding’in başında yer alan Özyeğin, son olarak Londra’da milyarlarca dolar yatırım ile yatırım bankası DOME Group’u kurmuştur.

4. MUSTAFA KÜÇÜK – 2.7 Milyar Dolar

mustafa-küçük

1997 yılında Lc Waikiki’nin küçük ve orta hisselerini satın alarak şirketin en büyük hissedarı olan Mustafa Küçük, Türkiye’nin en zengin 4’ncü iş insanıdır. Günümüzde Lc Waikiki’nin Türkiye’de 400’ü aşkın, dünyanın 39 ülkesinde de 300’ü aşkın satış noktası bulunmaktadır.

5. SEMAHAT SEVİM ARSEL – 2.6 Milyar Dolar

semahat-sevim-arsel

Ana sektörleri enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim malları ve finans olan Koç Holding’in en büyük hissedarı olan Semahat Sevim Arsel, Türkiye’nin en zengin kadınıdır. Arsel’n kardeşi Rahmi Koç ve Suna Kıraç da milyarderler listesinde yer almaktadır.

6. MUSTAFA RAHMİ KOÇ – 2.5 Milyar Dolar

mustafa-rahmi-koç

Ana sektörleri enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim malları ve finans olan Koç Holding’in onursal yönetim kurulu başkanı olan Mustafa Rahmi Koç, şirketi 2003 yılında oğlu Mustafa Koç’a devretmişti. Mustafa Koç, 2006 yılında Kalp Krizi nedeniyle hayatını kaybettkten sonra holdingin başına Ömer Koç geçti.

7. ŞARIK TARA – 2.5 Milyar Dolar

şarık-tara

Şarık Tara, Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biri olan Enka İnşaat’ın en büyük hissedarıdır. Enka İnşaat, geçirdiği dönüşüm ile birlikte günümüzde Enerji sektörünün de lider şirketlerinden biri haline gelmiştir.

8. FERİT FAİK ŞAHENK – 2.4 Milyar Dolar

Ferit-Faik-Şahenk

Ferit Faik Şahenk, turizm, emlak ve medya sektörünün lider firmalarından biri olan Doğuş Holding’in başkanıdır. Şirket 2013 yılında Yunanistan, İtalya, İspanya, Hırvatistan ve İsviçre’de 7 otel satın alarak turizm sektöründeki gücüne güç katmıştır. Ferit Faik Şahenk, Türkiye’nin en zengin 3’ncü ismi Hüsnü Özyeğin ile birlikte 2017 yılında bir yatırım bankası olan DOME Group’u kurmuştur.

9. FİLİZ ŞAHENK – 2.3 Milyar Dolar

filiz-şahenk

Türkiye’nin en zengin 9’ncu ismi olan Filiz Şahenk, Doğuş Holding’in giyim ve turizm kollarının başında yer almaktadır.

10. SUNA KIRAÇ – 2.2 Milyar Dolar

suna-kıraç

Enerji, otomobil, dayanıklı tüketim malları ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un en genç kızı olan Suna Kıraç, 2000 yılından beri ALS hastalığı nedeniyle sadece gözleriyle iletişim kurabilmektedir.

11. HAMDİ ULUKAYA – 1.8 Milyar Dolar

hamdi-ulukaya

1994 yılında ABD’ye giden Hamdi Ulukaya burada aldığı küçük bir kredi ile yoğurt firması kurdu. 2007 yılında yıllık 1 milyar dolardan fazla ciro elde etmeye başlayan Chobani firmasının sahibi olan Hamdi Ulukaya, dünyanın en zengin 11’nci Türk iş insanıdır.

12. SEZAİ BACAKSIZ – 1.7 Milyar Dolar

sezai-bacaksız

1976 yılında üniversiteden arkadaşı Nihat Özdemir ile birlikte Limak İnşaat’ı kuran Sezai Bacaksız, günümüzde Türkiye’nin en büyük inşaat ve enerji devleri arasında yer almaktadır. Limak İnşaat son olarak İstanbul’un 3. havalimanı ihalesini kazanan konsorsiyumun da bir parçası olmuştur.

13. ŞEFİK YILMAZ DİZDAR – 1.7 Milyar Dolar

şefik-yılmaz-dizdar

Türkiye’nin en büyük hazır giyim perakendecilerinden LC Waikiki’nin ortaklarındandır. LC Waikiki’nin yıllık yaklaşık cirosu 3 milyar doların üzerinde.

14. MEHMET NAZİF GÜNAL – 1.7 Milyar Dolar

mehmet-nazif-günal

Türkiye’nin farklı bölgelerinde 10 adet 5 yıldızlı otelin sahibiolan Mehmet Nazif Günal, isminin baş harflerinden oluşan MNG Holding’in sahibidir. Firma günümüzde özellikle kargo sektöründeki gücü ile tanınmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kimse İnanmamıştı Ama Şimdi Zengin Oldu!

15. NİHAT ÖZDEMİR – 1.7 Milyar Dolar

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

nihat-özdemir

Sezai Bacaksız ile birlikte Limak İnşaat’ın ortaklarındandır.

16. MELİH ABDÜLHAYOĞLU – 1.6 Milyar Dolar

Melih-abdülhayoğlu

Türk olmasına rağmen yurt dışında milyarderler listesine girmeyi başaran 2’nci isim olan Melih Abdülhayoğlu, dijital güvenlik ürünleri üreten Comodo bilişim firmasının sahibidir. SSL sertifikaları konusunda dünyanın en büyük firması olan Comodo’nun yüzde 50’si 2017 yılında ABD’li bir şirkete satıldı.

17. AHMET ÇALIK – 1.6 Milyar Dolar

ahmet-çalık

Enerji, otomotiv, telekom sektörlerinde faaliyet gösteren Çalık Holding’in kurucusu.

18. TURGAY CİNER – 1.6 Milyar Dolar

turgay-ciner

Madencilik, enerji, cam, kimyasallar, medya, denizcilik ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren Ciner Grubu’nun başında olan isimdir.

İNCELEYİNİyi Bir Lider Olmak İçin Okunması Gereken 8 Kitap

19. BÜLENT ECZACIBAŞI – 1.5 Milyar Dolar

bülent-eczacıbaşı

Türkiye ve Avrupa’da inşaat ürünleri konusunda 13 farklı işletmeye sahip olan Eczacıbaşı Holding’in başkanıdır. Eczacıbaşı Holding’in bir diğer önemli faaliyet konusu da sağlıktır.

20. FARUK ECZACIBAŞI – 1.5 Milyar Dolar

faruk-eczacıbaşı

Eczacıbaşı Holding’in Bülent Eczacıbaşı ile ana ortaklarındandır.

21. MEHMET HATTAT – 1.4 Milyar Dolar

mehmet hattat

İmalat, madencilik, enerji ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren Hattat Holding’in sahibidir. Şirketlerinden en çok geliri traktör üzerine faaliyet gösteren Hattat Traktör sağlamaktadır.

22. FUAT TOSYALI – 1.4 Milyar Dolar

fuat_tosyali

Türkiye, Sırbistan ve Cezayir’de demir ve çelik fabrikaları bulunan Tosyalı Holding’in CEO’sudur. Holding, Türkiye’nin en büyük demir çelik üreticileri arasında da yer alıyor.

23. AHMET NAZİF ZORLU – 1.4 Milyar Dolar

ahmet nazif zorlu

Zorlu Holding’in başında bulunan 74 yaşındaki Ahmet Nazif Zorlu, son dönemde Vestel markası ile önemli işlere imza atıyor.

24. DENİZ ŞAHENK – 1.3 Milyar Dolar

deniz şahenk

Doğuş Holding’in kurucusu Ayhan Şahenk’in eşidir. Doğuş şirketlerinde Deniz Sahenk’in aktif bir rolü yoktur. Oğlu Ferit, Doğuş Holding’in başkanıdır. Doğuş Holding genel olarak turizm, gayrimenkul, medya, otomotiv sektörlerinde onlarca şirkete sahiptir.

25. EROL TABANCA – 1.3 Milyar Dolar

erol tabanca

Erol Tabanca, Türkmenistan’da çalıştığı şirketten istifa ettikten sonra 30.000 dolar ile Polimeks İnşaat’ı kurdu. Şirket ilk olarak kaldırım gibi küçük işler ile başladığı inşaat sektöründe bugün özellikle Kazakistan’ın en büyük şirketleri arasında yer almaya başlamıştır. Polimeks İnşaat, geçtiğimiz yıla kadar 12 milyar dolarlık bütçeye sahip 130 projeyi tamamladı.

26. AYHAN TOSYALI – 1.3 Milyar Dolar

ayhan tosyalı

Türkiye, Sırbistan ve Cezayir’e yayılmış 18 tesisi bulunan çelik ve demir üreticisi Tosyali Holding’in başkan yardımcısıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Olmak İstiyorum

27. FATİH TOSYALI – 1.3 Milyar Dolar

fatih tosyalı

Türkiye, Sırbistan ve Cezayir’de 18 tesisi bulunan bir çelik ve demir üreticisi Tosyalı Holding’in sahipleri olan Fuat ve Ayhan kardeşlerinin ortağıdır. Şirketin yönetim kurulu üyesi.

28. MEHMET SİNAN TARA – 1.2 Milyar Dolar

mehmet sinan tara

Türkiye’nin en büyük inşaat ve enerji şirketlerinden ENKA Holding’in başkanı.

29. MUSTAFA LATİF TOPBAŞ – 1.2 Milyar Dolar

mustafa latif topbaş

Türkiye’nin en büyük perakende zinciri olan BIM’in CEO’su ve kurucu üyesidir. Hisselerinin yaklaşık yüzde 15’ine sahip.

30. ALİ İBRAHİM AĞAOĞLU – 1.1 Milyar Dolar

ali ibrahim ağaoğlu

Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun sahibi. Şirket genel olarak inşaat projelerinde yer almaktadır ve bugüne kadar yaklaşık 30 bin ev, ofis satışı gerçekleştirmiştir. Ağaoğlu Grubu son olarak yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapmaya başlamıştır. Ali İbrahim Ağaoğlu son 5 yılda kişisel servetinin yarısını kaybetmiştir.

31. HAMDİ AKIN – 1.1 Milyar Dolar

hamdi akın

Hamdi Akın, havaalanları, enerji, turizm ve altyapı yatırımları yapan Afken Holding’in sahibidir.

32. MEHMET AYDINLAR – 1.1 Milyar Dolar

mehmet aydınlar

Türkiye’nin en büyük özel hastane zinciri Acıbadem Sağlık Grubu’nun sahiplerindendir. Şirket Hollanda, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan ve Irak’ta da yer alıyor.

33. MEHMET RÜŞTÜ BAŞARAN – 1.1 Milyar Dolar

mehmet rüştü başaran

Tibbi ve endüstriyel gaz, elektrik, çelik, tüp, ağır makine, üreticisi, LNG ve CNG, LPG dağıtıcısı, deniz taşımacılığı ve liman hizmeti veren Habaş’ın başında yer alıyor.

34. MURAT VARGI – 1.1 Milyar Dolar

murat vargı

GSM Dağıtıcısı KVK’ın yüzde 79’u ve Dost Enerji’nin yüzde 51’ine sahiptir. Çeşitli sektörlerde birçok yatırımı bulunuyor.

35. FATMA TUBA YAZICI – 1.1 Milyar Dolar

fatma tuba yazıcı

Fatma Tuba Yazıcı ve üç oğlu, eşi Recep Sami Yazıcı’nın 2009 yılında aniden öldüğü sırada Diler Holding’in yüzde 35 ile en büyük hissedarı oldu. Diler Holding, Türkiye’nin en büyük demir çelik üreticileri arasında yer alıyor.

36. OLGUN ZORLU – 1 Milyar Dolar

olgun zorlu

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Zorlu Holding’de başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Olmak İstiyorum

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir