Türkiye’de Küçülme Beklentisi Sürüyor

Türkiye’de Küçülme Beklentisi Sürüyor hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Türkiye’de Küçülme Beklentisi Sürüyor ile benzer konular hakkında bilgi almak için Ekonomi kategorimize göz atabilirsiniz.

Türkiye’de ekonomik veriler aşağı yönü işaret etmeye devam ediyor. Son olarak Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P de Türkiye ekonomisi için yaptığı son değerlendirmede, ekonomik küçülmenin devam edeceğini belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, 2018 yılında Türkiye ile ilgili olarak yaptıkları tahminin gerçekleştiğini belirterek, “2019 yılındaki küçülme tahminimizi de revize etmiyoruz, beklentimiz halen aynı yönde” açıklamasında bulundu.

Ödemeler dengesinde yaşanan ters durumun, ekonomik daralma ile sonuçlanması kuralının 2001 ve 2009’da da gerçekleştiğini belirten Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, 2019 yılında da aynı sonucun gerçekleşme ihtimalinin yüksel olduğunu açıkladı.

S&P’nin ilgili açıklamasında, “Yılın ilk yarısında daha zayıf dinamikler ve yıl sonuna doğru baz etkisinden kaynaklı kısmi toparlanma süreci gerçekleşebilir. Yurt içi talep, yatırımlarda devam eden daralma ve sıkılaşan uluslararası finansal şartlar, zayıf liradan kaynaklı yüksek döviz cinsinden borç yükü ve yüksek lira faizleri ile birlikte en önemli zayıflık beklentimiz var. Cari geçici vergi indirimlerinin bu ay yapılacak yerel seçimlerin ardından sona ermesini ve tüketimin bu yıl reel olarak düşüş yaşaması büyük olasılık. Güçlü ihracat performansı, özellikle turizm biraz soluklanma sağlayabilir” denildi.

TEMEL SENARYO BEKLENTİSİ AYNI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, tüm veriler ışığında 2019 yılında Türkiye’de negatif bir büyüme beklentisi senaryolarının aktif olduğunu ve beklentinin büyük ölçüde gerçekleşeceğini belirtti.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Türkiye’de Küçülme Beklentisi Sürüyor hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın


Para kazandıran en iyi iş fikirleri için ücretsiz Telegram kanalımıza katılın!