Ticarete Atılmak İstiyorum Diyenler İçin Fikirler

ticaret

Ticaret hemen hemen dünyadaki tüm sektörleri doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen önemli faaliyetlerin başında yer almaktadır.

Karlı bir iş fikri arıyorsanız eğer mutlaka odaklanmanız gereken işlerden biri ticarettir. Ticarete atılmak istiyorum diyorsanız eğer bunun için efsanevi bir fikir veya yüksek sermayeye sahip olmayı beklemeyin. Ticaret her miktardaki sermaye ile her yaşta ve her koşulda yapılabilmektedir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Günümüzde her işin en temel noktası ticarettir. Bu nedenle ticaret yapmadan ciddi bir büyüme elde etme şansınız olmayacaktır. Başarılı bir girişimci daima ticaret ile içli dışlı olmak zorundadır.

TİCARETE ATILMAK İSTEYENLERE FİKİRLER…

  • Ticarete atılmak istiyorsanız girişimci ruhunuzu ortaya koymanız gerekir. Oturarak ticaret yapmak istiyorsanız yine para kazanırsınız ama başarılı bir tüccar daima gezer, dolaşır, pazarlık yapar, yeni fikirler arar. Bu nedenle e-ticaret yaparak bilgisayar başında dahi iş yapıyorsanız yine de mutlaka çarşı pazarı gezin dolaşın ve yeni fikirler arayın.
  • Ticaret yapıyorsanız ilk etapta tek bir ürüne yönelmenizi öneriyoruz. Mesela sadece şemsiye satışına yönelebilirsiniz. Ancak eğer sadece şemsiye satmayı planlıyorsanız, piyasada nelere ihtiyaç duyulduğunu öğrenip bu ihtiyaçları daha ucuza temin etmeniz gerekiyor.
  • Ticarette para kazanmanın 2 önemli unsuru vardır. Birincisi malı ucuza temin etmek, ikincisi satın alacak kişileri bulmak.
  • Malı ucuza temin etmek istiyorsanız malın üretildiği yere gidip, komisyoncuları aradan çıkarmanız gerekiyor. Söz gelimi şemsiye ticareti yapacaksanız, şemsiye atölyelerine giderek ürünü bizzat buradan almanız lazım.
  • İkinci husus belirttiğimiz üzere bu ürünleri satacak kişileri bulmanız lazım. Ürünlerinizi hızlı bir şekilde elinizi çıkarmak yani toptancılara satmaktan çekinmeyin. Bu sayede daha hızlı bir ticaret yaparak daha fazla para kazanabileceğinizi asla unutmayın. Örneğin 200 şemsiyeyi teker teker satmak 2 ay alır ancak bir anda toptancıya daha ucuza vermek 1 günüzü alacak. Geri kalan 2 ayda bu ticareti 200 kere daha yapabilirsiniz. Bu nedenle daha fazla kar elde edeyim derken ciddi bir potansiyeli kaçırmayın.
  • Ticarete atılmak istiyor ama cesaret bulamıyorsanız, bir dükkanda 2-3 ay gönüllü olarak bile çalışmanızı önereceğiz. Bu tür iş yerlerinde 2-3 ay kendinizi deneyebilirsiniz. Ticarette ikna kabiliyetinizin yüksek olması gerekiyor. Özgüvensiz bir tüccar asla para kazanamayacaktır. Bu nedenle sürekli olarak insanlarla iletişimi geliştirin.
  • İşleri hızlandırmak için müşterilerinizin telefon numaralarını ve ne ile ilgilendiklerini mutlaka bir rehbere yazın. Örneğin şemsiye aldığınız atölyeyi ve şemsiyeleri sattığınız müşterilerin bütün bilgilerini kaydedin. Bir daha lazım olduğunda bu ticareti daha hızlı yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu iletişim ağı sayesinde daha fazla kar da elde edebilirsiniz.
  • Ticarette kendi içerisinde elbette risk barındırır ancak özellikle satılabilir bir ürün satın aldığınız vakit mutlaka bu ürünü satma fırsatınız doğacaktır. Bu nedenle özellikle tüm sermayenizi tek bir ürüne koymamanızı öneriyoruz. Riski bölmek için mal alternatiflerini değerlendirin.
  • Hangi ürünün ticareti yapacağınızı bilmiyorsanız burada ayaklarınız devreye giriyor. Hemen bir kağıt kalem alın ve çarşı pazarda cesaretinizi alarak esnaflara ziyaret gerçekleştirin. Hangi ürünleri bulamadıklarını ve bu ürünleri eğer bulurlarsa ne kadara almak istediklerini sorun. Cevapları bir bir almaya başlayacağınıza garanti veriyoruz, zira esnaf bu süreçten daima karlı çıkacaktır. Tabii siz de.
  • Tekrar belirtmek gerekirse eğer insanlarla iletişim kurma cesaretiniz yoksa bu iş size uygun olmayacaktır. Bu nedenle kendinize güvenin ve işe koyulmak için başka bir itici güce ihtiyaç duymayın! Dünyada milyonlarca tüccar var ve tek yaptıkları aracı olmak. Dünyanın en kolay işlerinden biri aracı olmaktır, ne malı üretirsiniz nede asıl satıcı olursunuz. Siz aradaki bağı sağlarsınız ve bu süreçten ciddi anlamda kar elde edersiniz. Sadece mala ihtiyaç duyanları ve malı satanları bulmanız gerekiyor. Bunun içinde sürekli gezip dolaşıp telefonunuzu kullanmaktan başka bir şeye ihtiyacınız yok.

Eğer ticaretten kastınız E-Ticaret ise E-Ticaret Yapmak İstiyorum: Ne Satabilirim? adlı rehbere mutlaka göz atın.

Ticarete atılmak ve bunun ile ilgili sorularınız varsa mutlaka yorum bölümünden editörlerimize yöneltin.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık