1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Temizlik Şirketi Kurmak / Nasıl Açılır

Temizlik Şirketi Kurmak / Nasıl Açılır
3

Türkiye’de son dönemde konut sayısının patlaması ve gelir durumunun yükselmesiyle birlikte artık temizlik şirketlerine daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bir girişimci ve yatırımcı olarak bu ihtiyacın artışına paralel olarak bir girişim başlatmak kesinlikle karlı bir iş fikri olacak.

Temizlik şirketi kurmanın karlı bir iş fikri olarak bir diğer avantajı ise düşük sermaye ile başlanılabilmesi. Zira, bir temizlik şirketinin ofisinde muhtemelen bir bilgisayar, birkaç sandalye ve bir masa dışında başka bir şey olmasına gerek yok. Temizlik şirketlerinde başlangıç maliyeti çok düşüktür, önemli olan personelleri işe aldıktan sonraki personel maaşlarıdır. Bu nedenle başlangıç için ciddi bir paraya ihtiyacınız yok.

ŞİRKETİN KURULUMU ve MALİYETLER

Standart olarak bir temizlik şirketini kurmak çok kolaydır. Bir ofis belirleyin ve ardından bir muhasebeci tutun. Ortalama olarak 3-4 bin liralık (her yıl zam geliyor) masraf sonrasında şirketiniz hazır hale gelecektir. Bu işlemleri muhasebecinizin halletmesine izin verin, çünkü sürekli olarak muhasebeciye ihtiyacınız olacak. Kendi başınıza işi halletmek istiyorsanız da Gerekli Belgeler rehberimize göz atmanız yeterli olacak.

Şirketi kurduktan sonra standart olarak ek maliyet oluşturacak temizlik ürünlerine ihtiyacınız olacak. Temizlik ürünlerini toptan almanızı ve bu toptan alımı da standart bir market yerine toptancılar sitelerinden temin etmenizi öneriyoruz, daha ucuz olacak.

Temizlik ürünlerinin genel bir listesi yoktur, karar sürecinde aldığınız kategoriye göre ihtiyaçlarınız değişecektir. Eğer hiç fikriniz yoksa bu durumda birkaç deneme yapmak üzere kendi evinizi, ofisinizi veya kar amaçlı olarak kurulmayan hayvan barınağı, belediye atölyeleri gibi bir yer için ücretsiz bir temizlik hizmeti verebilirsiniz. Böylelikle tam olarak neye ihtiyacınız olacağını anlayabilirsiniz Ayrıca bu sayede personel konusundaki eksikliklerinizi de görebilirsiniz. Bazı personelleriniz deneyimsiz olabilir, işe yarayacaktır.

KARAR SÜRECİ

temizlik

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Temizlik şirketlerinin birçok farklı türü vardır. Şirketi kurarken bu süreci mutlaka değerlendirmeniz ve kararı aldıktan sonra buna göre planlama yapmanız gerekiyor. Temizlik şirketi olarak her konuda hizmet sağlamak istiyor olabilirsiniz, ancak yeterli ekibiniz ve ekipmanlar için sermayeniz yoksa, belirli bir alana yönelmenizi tavsiye ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Paradan Para Kazanmak İsteyenlere 11 Yol

Yönelebileceğiniz kategoriler ise şöyle;

 • Genel Periyodik Temizlik
 • Ofis Temizliği
 • İnşaat Sonrası Temizlik
 • Detaylı Ev Temizliği
 • Zemin Temizliği
 • Bahçe Temizliği
 • Fabrika Temizliği
 • Otel Temizliği

Elbette bu hizmetlerin tamamı için de hizmet verebilirsiniz. Ancak belirli bir kategoriden yola koyulmak ve iş hacmine göre hizmetleri artırmak daha mantıklı olabilir.

İŞE KOYULMA

Hizmet verdiğiniz alanı belirledikten sonra temizlik şirketlerinin en önemli konusu için hazırlık yapmanız gerekiyor. Temizlik şirketlerinin ana odak noktası ve en çok sorun yaşadığı konu elbette personeldir. Çünkü şirketin tüm hizmetleri personeller aracılığıyla yapılıyor. Bu nedenle ne kadar iyi personelleriniz varsa, o kadar kaliteli bir şirket olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBijuteri Takı Mağazası & Dükkanı Açmak

Temizlik şirketleri için personel bulmak zor değildir, genellikle başlangıçta asgari ücret ile personel bulmak çok kolay olacak. Ancak deneyimli ve size artı değer kazandıracak personeller için maaşınızı yükseltmeniz gerekecek. Ayrıca bazı büyük temizlik şirketleri maaş dışında, iş başına ek ödeme de yapmaktadır. Çünkü personelleriniz mutlu ise, muhtemelen iş yaptığınız müşteri de iş sonunda mutlu olacaktır.

Personel arama sürecini mutlaka profesyonel bir şekilde gerçekleştirin. Temizlik şirketlerinin en az dikkat ettiği konular arasında personel seçimi geliyor. Birçok şirket, kendi yakınlarından personeller ile işe başlamakta ve bu nedenle iş hayatına bir sıfır geriden başlamaktadır. Eğer yakınlarınız arasında profesyonel olarak temizlik yapmış deneyimli insanlar varsa olabilir, ancak yoksa, sırf maliyetleri azaltmak için bu yola başvurmanızı asla önermiyoruz.

İŞ ALMAK

Temizlik şirketini kurduktan ve nitelikli olduğuna inandığınız personelleri temin ettikten sonra işin asıl noktasına gelirsiniz: İş almak…

İş almak elbette düşündüğünüz kadar zor değil, çünkü ihtiyaçlar gün geçtikçe artıyor ve bu artıştan çok kolay bir şekilde pay alabilirsiniz. İlk etapta etrafınızda bulunan bütün insanlara iş almaya başladığınızı belirtin. Ayrıca elbette reklam vermeniz gerekecek. Yerel bazda yayın yapan, gazete, radyo, tv ve sosyal medya hesaplarına reklamlar verin. İlk etapta mutlaka küçük bütçeler ile vermenizi öneriyoruz, geri dönüşlere göre bütçeleri artırmaya karar verebilirsiniz. Ayrıca kendi sosyal medya hesaplarınızı açın ve bir internet sitesinin kurulumunu gerçekleştirip burada iletişim adreslerinizi de mutlaka yayınlayın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 20 Haziran 2019

  inşaat sektörünün bitmesiyle temizlik işleri artık tıkanma noktasına gelmiştir, bir iki tane gündelikçi kadın göndererek 50-100 tl karla iş yaparak bu işlerden para kazanılmıyor maalesef, bu işe girecek arkadaşlara tavsiyem fazla hevesli olmayın bu piyasada göründüğü kadar kazanç yok, en önemlisi bu sektörde çok ağır bir rekabet var artık kazançlar çok düşmüş durumda zor bir iştir tavsiye etmiyorum gerçekten artık para kazandırmıyor…

 2. 26 Şubat 2019

  Temizlik şirketi açıyorlar her geçen gün ürüyor maşallah işsizlik diz boyu ben izmir egem temizlik şirketi nin sahibiyim 2004 yılında vergi ödemeye başladım yıl 2019 hâlâ ödüyorum şirketi kurmak sorun değil insanları mutlu edebilmek sorun. Çalışanı bi dert müşterisi bin dert

 3. 17 Ocak 2019

  Kale Temizlik şirketi olarak bu konuda sizlere kısaca bir kaç gerçekci bilgi vermek istiyorum. Temizlik şirketi kelimesi çok geniş bir kavram olup önemli olanın ve 6 yılın deneyimi olarak gördüğüm noktasal bir alt sektör seçmenin çok daha karlı ve markalaşma adına doğru bir yöntem olduğunu söyleye bilirim. Örneğin sadece ofis temizliği, ev temizliği, dış cephe temizliği, zemin temizliği gibi iş yapan bir firma olabilirsiniz Bu sizlere o alanda çok daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda çok daha güzel gelir olacağını net olarak söyleye bilirim. Bir halı yıkama, Koltuk yıkama, yerinde halı yıkama gibi sektörlerde bu alanda etkili sonuçlar üretmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir