Kapat

Temizlik Şirketi Kurmak / Nasıl Açılır

temizlik şirketi açmak

Türkiye’de son dönemde konut sayısının patlaması ve gelir durumunun yükselmesiyle birlikte artık temizlik şirketlerine daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bir girişimci ve yatırımcı olarak bu ihtiyacın artışına paralel olarak bir girişim başlatmak kesinlikle karlı bir iş fikri olacak.

Temizlik şirketi kurmanın karlı bir iş fikri olarak bir diğer avantajı ise düşük sermaye ile başlanılabilmesi. Zira, bir temizlik şirketinin ofisinde muhtemelen bir bilgisayar, birkaç sandalye ve bir masa dışında başka bir şey olmasına gerek yok. Temizlik şirketlerinde başlangıç maliyeti çok düşüktür, önemli olan personelleri işe aldıktan sonraki personel maaşlarıdır. Bu nedenle başlangıç için ciddi bir paraya ihtiyacınız yok.

ŞİRKETİN KURULUMU ve MALİYETLER

Standart olarak bir temizlik şirketini kurmak çok kolaydır. Bir ofis belirleyin ve ardından bir muhasebeci tutun. Ortalama olarak 3-4 bin liralık (her yıl zam geliyor) masraf sonrasında şirketiniz hazır hale gelecektir. Bu işlemleri muhasebecinizin halletmesine izin verin, çünkü sürekli olarak muhasebeciye ihtiyacınız olacak. Kendi başınıza işi halletmek istiyorsanız da Gerekli Belgeler rehberimize göz atmanız yeterli olacak.

Şirketi kurduktan sonra standart olarak ek maliyet oluşturacak temizlik ürünlerine ihtiyacınız olacak. Temizlik ürünlerini toptan almanızı ve bu toptan alımı da standart bir market yerine toptancılar sitelerinden temin etmenizi öneriyoruz, daha ucuz olacak.

Temizlik ürünlerinin genel bir listesi yoktur, karar sürecinde aldığınız kategoriye göre ihtiyaçlarınız değişecektir. Eğer hiç fikriniz yoksa bu durumda birkaç deneme yapmak üzere kendi evinizi, ofisinizi veya kar amaçlı olarak kurulmayan hayvan barınağı, belediye atölyeleri gibi bir yer için ücretsiz bir temizlik hizmeti verebilirsiniz. Böylelikle tam olarak neye ihtiyacınız olacağını anlayabilirsiniz Ayrıca bu sayede personel konusundaki eksikliklerinizi de görebilirsiniz. Bazı personelleriniz deneyimsiz olabilir, işe yarayacaktır.

KARAR SÜRECİ

temizlik

Temizlik şirketlerinin birçok farklı türü vardır. Şirketi kurarken bu süreci mutlaka değerlendirmeniz ve kararı aldıktan sonra buna göre planlama yapmanız gerekiyor. Temizlik şirketi olarak her konuda hizmet sağlamak istiyor olabilirsiniz, ancak yeterli ekibiniz ve ekipmanlar için sermayeniz yoksa, belirli bir alana yönelmenizi tavsiye ederiz.

Yönelebileceğiniz kategoriler ise şöyle;

 • Genel Periyodik Temizlik
 • Ofis Temizliği
 • İnşaat Sonrası Temizlik
 • Detaylı Ev Temizliği
 • Zemin Temizliği
 • Bahçe Temizliği
 • Fabrika Temizliği
 • Otel Temizliği

Elbette bu hizmetlerin tamamı için de hizmet verebilirsiniz. Ancak belirli bir kategoriden yola koyulmak ve iş hacmine göre hizmetleri artırmak daha mantıklı olabilir.

İŞE KOYULMA

Hizmet verdiğiniz alanı belirledikten sonra temizlik şirketlerinin en önemli konusu için hazırlık yapmanız gerekiyor. Temizlik şirketlerinin ana odak noktası ve en çok sorun yaşadığı konu elbette personeldir. Çünkü şirketin tüm hizmetleri personeller aracılığıyla yapılıyor. Bu nedenle ne kadar iyi personelleriniz varsa, o kadar kaliteli bir şirket olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBijuteri Takı Mağazası & Dükkanı Açmak

Temizlik şirketleri için personel bulmak zor değildir, genellikle başlangıçta asgari ücret ile personel bulmak çok kolay olacak. Ancak deneyimli ve size artı değer kazandıracak personeller için maaşınızı yükseltmeniz gerekecek. Ayrıca bazı büyük temizlik şirketleri maaş dışında, iş başına ek ödeme de yapmaktadır. Çünkü personelleriniz mutlu ise, muhtemelen iş yaptığınız müşteri de iş sonunda mutlu olacaktır.

Personel arama sürecini mutlaka profesyonel bir şekilde gerçekleştirin. Temizlik şirketlerinin en az dikkat ettiği konular arasında personel seçimi geliyor. Birçok şirket, kendi yakınlarından personeller ile işe başlamakta ve bu nedenle iş hayatına bir sıfır geriden başlamaktadır. Eğer yakınlarınız arasında profesyonel olarak temizlik yapmış deneyimli insanlar varsa olabilir, ancak yoksa, sırf maliyetleri azaltmak için bu yola başvurmanızı asla önermiyoruz.

İŞ ALMAK

Temizlik şirketini kurduktan ve nitelikli olduğuna inandığınız personelleri temin ettikten sonra işin asıl noktasına gelirsiniz: İş almak…

İş almak elbette düşündüğünüz kadar zor değil, çünkü ihtiyaçlar gün geçtikçe artıyor ve bu artıştan çok kolay bir şekilde pay alabilirsiniz. İlk etapta etrafınızda bulunan bütün insanlara iş almaya başladığınızı belirtin. Ayrıca elbette reklam vermeniz gerekecek. Yerel bazda yayın yapan, gazete, radyo, tv ve sosyal medya hesaplarına reklamlar verin. İlk etapta mutlaka küçük bütçeler ile vermenizi öneriyoruz, geri dönüşlere göre bütçeleri artırmaya karar verebilirsiniz. Ayrıca kendi sosyal medya hesaplarınızı açın ve bir internet sitesinin kurulumunu gerçekleştirip burada iletişim adreslerinizi de mutlaka yayınlayın.

 

 

“Temizlik Şirketi Kurmak / Nasıl Açılır” üzerine 3 yorum

 1. akeltemizlik.com says:
 2. Egem Temizlik şirketi says:
 3. Kale Temizlilk says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir