1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Australorp Tavuk – Karlı Bir Tavuk Cinsi

Australorp Tavuk – Karlı Bir Tavuk Cinsi
12

Tavuk çiftliği kurmak için en karlı tavuk cinslerinden biri de Australorp Tavuk cinsidir. Bu tavuk cinsine yönelik bir yetiştiricilik iş fikrine başlayarak önemli düzeyde para kazanma fırsatına erişebilirsiniz.

Australorp Tavuk özellikle yumurta sektörüne giriş yapmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için tercih edilmesi gereken tavuk cinsleri arasında yer alıyor.

Tavuk çiftliği açmak karlı bir iş fikridir. Ancak tavuk çiftliklerinde kar marjlarını yükseltmenin önemli bazı ipuçları bulunuyor. Bu ipuçları arasında yıllık yumurta verimi en yüksek tavukları yetiştirmek tabii ki ilk sırada gelmektedir. Bu kapsamda yıllık yumurta üretimi ile nam salmış Australorp tavuk tercih edilebilir.

Bir yılda 360 adet yumurta verdiği tespit edilen bir tavuk türü olan Australorp türü tavuklar, şuanda piyasada en yüksek yumurta verimine sahip olan tür olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda tavuk çiftliği açmayı planlıyorsanız eğer bu tavukları tercih etmek kesinlikle mantıklı olacak.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tavuk Çiftliği Açmak

Australorp tavuk yaklaşık olarak 5 yıl yılda 360 yumurta verimi sağlamaktadır. 5 yıldan sonra ise 2 yıl daha yumurta verimi yüzde 30 düşen bu tavuklar, 7 yılın ardından yumurtadan kesilmektedir. Bu kapsamda piyasada mevcut tavuklardan çok daha avantajlı olan Australorp tavukların çıkış ülkesi ise Avustralya’dır.

ÖNEMLİ NOT: Australorp tavuklarının yıllık 360 yumurta üretimi deneysel bir rapordur ve gerçekte bu rakamı yakalamanız imkansıza yakındır. Ortalama yumurta verimi sıradan bir çiftlikte yıllık 320 yumurta civarındadır. Ancak bu rakam ile Australorp Tavukları diğer cinslerine göre avantajlı kılmaktadır.

Siyah ve beyaz renklere sahip türleri bulunan Australorp tavuklarının nadiren mavi renkli olanları da piyasada bulunmaktadır. Ortalama 21 – 22 saatte yumurta veren Australorp tavuklarının civcivleri 6 ayda yumurta verecek seviyeye geliyor.

ÖZELLİKLERİ

Australorp tavukları genellikle sakin hayvanlardır. Geniş bir bahçe dışında istedikleri herhangi bir şey yoktur. Horozları fazla ötmez.

Sıklıkla Sorulan Soru: Australorp tavukları gurk olur mu?

Evet Australorp tavukları rahatlıkla gurk olur, eğer yumurtaları folluktan almazsanız; Çok daha kolay gurk olmaktadırlar. Ayrıca bu tavuklar civcivlere çok iyi bakmaktadır ve bu kesinlikle tavuk çiftliklerindeki civciv ölümlerinin engellenmesi için harika bir konu.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Australorp tavuk piyasada bodur (cüce) ve normal olarak 2 farklı türde bulunmaktadır. Bu türlerin fiziksel özellikleri farklıdır. Fiziksel özelliklerinin dışında iki tür arasında pek bir fark yoktur.

Normal Australorp
Horoz : 3.9–4.7 kg
Tavuk : 3.3–4.2 kg
Yavru horoz : 3.2–3.6 kg
Piliç : 3.0–3.6 kg

Bodur Australorp
Horoz : 1.2 kg
Tavuk :790 g
Yavru horoz : 1.6–2.1 kg
Piliç : 1.3–1.9 kg

AUSTRALORP TAVUK FİYATLARI

Türkiye’de de son dönemde ciddi bir satışı bulunan Australorp tavuklarının saf kanı 200 TL civarında satılıyor. Kuluçka yumurta fiyatları ise 7 TL civarında. Eğer çiftlik için Australorp civcivleri satın alacaksanız eğer ortalama 1 civciv için ödeyeceğiniz rakam se 25 TL. 2022 yılı itibarıyla ilgili tavukların fiyatlarında önemli bir artış yaşandığını belirtmek gerekiyor.

AUSTRALORP TAVUK NEDEN TERCİH EDİLMELİ

Türkiye’de yumurta üretiminde genellikle işletmelerin satış sorunu yoktur. Hem yurt içinde hem de yurt dışında Türkiye’de üretilen yumurtaların pazar sorunu yaşanmıyor. Bu kapsamda daha fazla yumurta üretimine odaklanılması kısa ve uzun vadeli olarak öncelikli planlar arasında yer almaktadır. Verimi yüksek birçok tavuk cinsi bulunmaktadır, ancak Australorp bu konuda en iyiler arasında yer almaktadır. Üstelik yarkalara ödeyeceğiniz tutar diğer tavuk cinsleri ile hemen hemen aynı fiyattır. Kısa vadede daha fazla civciv alıp kar elde edeceğinizi düşünmek yerine, uzun vadeli planlama yapmak daha mantıklı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Düşük Yatırım ile Kadın Girişimciler İçin En İyi 17 İş Fikri

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Karlı Tavuk Cinsleri

AUSTRALORP TAVUK BAŞARI HİKAYELERİ

tavuk

Girişimci Mustafa Saygılı, yurt dışından gördüğü Avustralorp cinsi tavukları ülkeye getirip yetiştirerek 1 yıl içerisinde 50 tavuktan 500 tavuğa ulaşmayı başardı. Ödemiş’in Balabanlı Mahallesinde yaşayan ve daha sonra ilk öğrenimini tamamlamasının ardından yüksek öğrenim ve yüksek lisans için Azerbaycan’a giden evli ve iki çocuk babası Mustafa Saygılı (38), okulunu bitirdikten sonra Azerbaycan’da ticaret hayatına başladı. Mustafa Saygılı, Türkiye’nin önemli bir firmasının Azerbaycan’da temsilciliğini uzun yıllar yaparak ticaret hayatında büyük bir yol kat etti. Saygılı, bir müddet sonra da özlem duyduğu memleketine 20 yıl aradan sonra tekrar dönüş yaptı. Genç adam, Azerbaycan’dan Türkiye’ye dönmeden öncede uzun uzun Avustralorp cinsi tavuk üretimi yapmak için gerekli araştırmalarını yaptı.

50 tavukla başladı, 500’e ulaştı

Mustafa Saygılı, araştırmanın ardından da 50 adet Avustralorp cinsi tavuk satın alarak üretim yapmaya başladı. Saygılı, çok yumurtlayan bir tavuk olarak bilinen Avustralorp’un sayısını da tam bir yıl içerisinde 50’den 500’e çıkardı. Genç girişimci, bu tavuklardan üretilen yumurtaları da satarak para kazandı.

Damızlık olarak da kullandı

Avustralorp cinsi tavuk yetiştirmenin büyükbaş hayvanlardan daha karlı olduğunu belirten Saygılı, “Avustralorp cinsi tavuk dünyada 365 gün yumurta yapmasıyla ödül almış bir Avustralya cinsi tavuktur. Genel olarak 1 yıl 365 günün 340-350 günü yumurta yapan bir tavuktur. Ayrıca etlik olma özelliğe de sahip. Şimdi bizim köyümüzde dahil olmak üzere insanlar 10 tane tavuk beslerken iki tane yumurta sahibi olmak istemiyor, 10 yumurta sahibi olmak istiyor. Onun için bu tavuğun özelliği yumurta ve etlik tavuk olmasıdır. Onun için yerel olan bu cins üzerinden üretimimize başlamıştık. Bugün aynı zamanda ıslah çalışmalarımızı da sürdürüyoruz ve tüm yumurtaları damızlık olarak kullanıyoruz. Yani yumurtaların büyük bir bölümü civciv üretiminde kullanıyoruz. Köyümüzün diğer sakinleri de yumurtalardan damızlık olarak talep ediyor. Yani yerel olan bu tavuk türü yerel ağızda ‘kara tavuk’ olarak geçiyor. Artık insanların tercih ettiği bir cins halinde. Bugün yumurtasının tanesi damızlık olarak 2-2,5 TL’den satılıyor. Yemek için ise 70 kuruş – 1 TL değerinde satılıyor” dedi.

Genç girişimci, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Ödemiş ovası gibi en verimli tarım arazilerinde büyükbaş hayvancılık Doğu Anadolu’daki hayvancılığı geçmiş durumda. Üretimin her türlüsünü destekliyorum. Son dönemlerde yaşanan hastalıklar ve krizlerle birlikte büyükbaş hayvancılık çok zor ve sıkıntılı günler yaşadı. Yaptığım istatistik ve matematik çalışmalarımda köyde bir kişinin Avustralorp cinsi 20 tavuğu olduğunda aylık kazancı asgari ücreti geçiyor. Aynı zamanda gideri neredeyse yok denecek kadar az. Ama 4 büyükbaş inek sahibi olan o parayı bir ayda kazanamıyor ve gideri oldukça fazla. Günlük 2-3 saat bakımı ile bu üretimi sürdürebiliyorsunuz. Ayrıca benim çiftliğimde her şey en başta söylediğim gibi doğal ve veteriner kontrolü altında yapılıyor. Bir diğer hedefimiz ise markalaşmak ve yerelden bir kalkınmayı başarabilmek. Burada doğal tavuk, doğal yumurta üretimini insanların ulaşabileceği marketlere aktarma hedefimiz de var. Yani doğal yumurtalar doğal kutular içerisinde marketlerde insanların yanı başlarında olacak.” Kaynak: İhlas Haber Ajansı – https://www.iha.com.tr/haber-altin-yumurtlayan-tavuk-gercek-oldu-577840/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mavi Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği

AUSTRALORP TAVUK FOTOĞRAFLARI

Australorp Australorp Australorp tavuk Australorp Australorp Australorp

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (12)

 1. 6 Aralık 2019

  Civciv mı alalım yoksa saf kan mı bide australorp mu ligorin mı hangisi

 2. Uşak Australorp tavuk çiftliği çok yakında Ege başta olmak üzere bölge halkına hizmet vermeye başlayacakmış. Safkan ırklar yetiştiriyorlar ve yüzde yüz doğal bir çiftlik gittim gördüm gerçekten hayran kaldım Gediz yolu üzerinde yerleri 2019 da satışa başlanacakmış.

 3. 2 Aralık 2018

  nerden temin edebiliriz.

 4. 3 Kasım 2018

  Merhaba bu ırktan edinmek istiyorum acaba bana yardımcı olabilir isiniz 553 118 03 28 çok memnun olurum saygılar sunarım

 5. 23 Ağustos 2018

  Sayın yetkili australorp tavuk ile lohman brown tavuk arasında seçme zorluğu yaşıyorum yumurta tavukçuluğuna başladım kümesim 2500 m2 bahçem ve evim var bu iki ırk tavuktan sizce hangisi daha avantajlıdır hangi ırkla başlamam gerekir araştırmalarımda bana göre australorp daha yakın geldi lütfen bilgi verirmisiniz.Cevabınız için şimdiden teşekkür eder hayırlı işler dilerim.Selahattin AKKOÇ

  • 6 Mart 2019

   Lohmanlar safkan olmadıkları için yumurtalarından lohman çıkmıyor.

 6. Yazı içerisinde birçok hatalı bilgi mevcut, insanları kandırmayalım arkadaşlar.

 7. 28 Haziran 2018

  merhaba,
  australorp tavuk konusunda uzun yıllardan bu yana hizmet veren işletmeyiz. Yazıda geniş yer verilen doğru bilgiler bu işi yapacak yatırımcılara ışık tutacak niteliktedir. son dönemlerin yatırımcılarına kazandıran iş fikirlerinden olup yatırım yapacak arkadaşlara yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir