1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Tarihin En Ünlü Dolandırıcısı Frank Abagnale’nin Başarı Hikayesi

Tarihin En Ünlü Dolandırıcısı Frank Abagnale’nin Başarı Hikayesi
0

Bazı insanlar diğerlerinden birçok konuda farklı ve bir adım önde olabiliyor. Bu insanlardan biri de tarihin belki de gelmiş geçmiş en ünlü dolandırıcısı Frank Abagnale’dir.

İnsanlık dünyaya ilk geldiğinden itibaren birilerinin kafası hep dolandırıcılığa çalıştı. Dolandırıcılığın kökeni çok eskidir. Bu dolandırıcılık tarihinin en ünlü isimlerinden biri olan Frank Abagnale, gerçekten eşsiz bir hayat sürdürdü. Halen hayatta olan Frank Abagnale, yaptığı onca dolandırıcılıktan sonra günümüzde FBI’ya danışmanlık yapıyor hatta finansal konuda dolandırıcılık danışmanlığı dahi yapıyor.

Frank Abagnale’nin hayat hikayesi ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından 2002 yılında Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can) filmiyle de beyazperdeye aktarıldı.

BAŞARI HİKAYESİ

frank abagnale

Aslında Frank Abagnale’yi tanımamızı sağlayan şey, yaptığı dolandırıcılıklar olsa da, o sıradan bir dolandırıcı değildi. Bu nedenle Frank Abagnale’nin hayatından alabileceğimiz birçok ders var. Bu kapsamda Abagnale’nin hayatını “Başarı” olarak değerlendirmeyi uygun buluyoruz. Yani etik görünmese bile, Abagnale günümüzde “danışmanlık” konusunda kabul görmüş bir insandır… Şimdi hikayesine başlayalım…

27 Nisan 1948’de Bronxville, New York – ABD’de doğan Frank, 16 yıl boyunca New York’da anne, babasının yanında yaşadı. 16’ncı yaşında ebeveynlerinin boşanmasıyla birlikte evden ayrılan Frank Abagnale, bir daha asla o eve dönmedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sabancı Holding’in Kurucusu Sakıp Sabancı’dan 50 Altın Tavsiye

Hayatı boyunca yüzlerce insanı dolandıran Abagnale’nin ilk kurbanı ise direkt olarak babasıydı. İlk dolandırıcılık faaliyeti olarak, babasının aracı için gaz alması üzerine verdiği kartlar ile çeşitli araç eşyaları alıp sattı. Bu şekilde babasını 3 bin dolardan fazla dolandıran Abagnale, o günden sonra insanları dolandırmaya devam etti.

ÇEK DOLANDIRICILIĞI

New York’da yaşamanın çok maliyetli olduğunu fark etmesi üzerine, gelir sağlamak için farklı dolandırıcılık fikirleri bulmaya başladı. Günlük kazançlar için genellikle büyük araç firmalarının, tahsilatlarını ekledikleri kamuoyuna açık bir alandaki kumbara buldu. İnsanlar aracı kiraladıktan sonra buraya para bırakıyordu. Hemen gidip bir güvenlik görevlisi elbisesi satın aldı ve kutunun üzerine “Bu kutu arızalı, parayı güvenlik görevlisine verin” diye yazdı. Bunun üzerine araç kiralayanlar bir bir parayı Abagnale’ye verdi.

Abagnale kendini geliştirmeyi sürdürüyordu. Çek sistemlerinde büyük açıklar olduğunu fark etmesi üzerine. Önce gidip bir ehliyet aldı ve ehliyetin fotoğrafsız olduğunu fark etmesi üzerine 16 olan yaşını 26 diye düzeltti. Bu süreden sonra bankalarda hesaplar açtı ve kendi banka hesabına sahte çekler ile para yollamaya başladı. Bankaya, bu sahte çekleri bozdurmak üzere gittiği zaman, tanınmamak ve güven sağlamak için ise pilot elbisesi giymeye başladı.

PİLOT

Frank Abagnale pilot

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Pilot elbisesinden o kadar büyülenmişti ki, Abagnale daha sonra pilotluk da yapmaya karar verdi. Bunun için de ilk olarak, Pan American World Airways havayolunu arayarak, Çalışan bir pilotun adını vererek, otelde pilot elbisesinin kaybolduğunu ve kendisine yeni bir pilot elbisesi gönderilmesini istedi. Daha sonra aynı isim ile sahte bir Federal Havacılık İdaresi pilot lisansı yaptı. Bu lisans ve elbise 250’den fazla uçuşa katıldı ve dünyanın 26 ülkesine tam 1.6 milyon kilometre uçuş yaptı. Bu uçuşlarda, pilotluk yapması gerektiğinde direkt olarak oto pilotu kullanıyordu.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

Pilotluk yaptığı bir uçuş sırasında yakalanmak üzere olduğunu fark eden Abagnale, pilotluktan ayrıldı ve ismini değiştirerek Utah eyaletinde bulunan Brigham Young University’de Sosyoloji dalında sahte kimlik ile öğretim görevlisi pozisyonunda derslere katıldı.

DOKTOR

Pilotluktan dolayı yakalanabileceğini düşünen Abagnale daha sonra Gürcistan’a kaçtı. Burada tanınmamak için kimliğini “doktor” olarak dolduran ünlü dolandırıcı, otelde tanıştığı bir doktordan gelen doktorluk teklifine evet dedi. Bir hastanede çocuk doktoru olarak işe başlayan Abagnale, bir çocuğun nefes alamadığı için ölmek üzere olduğunu fark etmesi sonrasında bu işten ayrıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  70 Yaşında Ama Bu İş İle Para Basıyor!

AVUKAT

frank abagnale

Boşuna dünyanın en ünlü dolandırıcısı unvanını almayan Abagnale, Doktorluktan da ayrıldıktan sonra tekrar ABD’ye döndü ve burada avukat olmaya karar verdi. Hemen yine sahte bir Harvard Üniversitesi Hukuk Diploması çıkartan Abagnale, zorunlu olan bir hukuk sınavına girdi. Burada ilk denemesinde başarısız oldu, ardından sınava çalışıp kazandı. Henüz 19 yaşında ise Louisiana Eyalet Başsavcısı ofisinde işe girdi. Buradaki ofiste çalışırken, bir yönetici de Harvard Üniversitesi mezunu çıktı. Sürekli olarak Abagnale’ye Harvard hakkında sorular soruyordu ve ünlü dolandırıcımız elbette sorulara cevap veremiyordu. Bunun üzerine yönetici işin üzerine gitti ve dolandırıcılıktan şüphelendi. Abagnale, olanları fark edip 8 ay çalıştığı ofisten ayrıldı.

YAKALANDIĞI SÜREÇ

12 ülkede yüzlerce dolandırıcılığa imza atan Abagnale sonunda Fransa’da eski bir sevgilisinin kendisini ihbar etmesi üzerine yakalandı. Burada 1 yıl hapis cezası aldı ve Perpignan hapishanesinde çok kötü koşullarda hücrede tutuldu. Sonrasında İsveç’e iade edildi.

İsveç’te Malmö hapishanesinde de 6 ay kalan Abagnale, İtalya’da yargılanmak üzere İtalya’ya gönderilmeden önce, pasaportunun iptal edilmesi üzerine İsveç’ten ABD’ye gönderildi. ABD’de 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD’ye götürüldüğü sırada New York JFK Uluslararası Havalimanı’nda polislerin elinden kaçmayı başardı. Brezilya’ya kaçmak üzere Sao Paulo’ya giden bir trende bilet alırken polisler tarafından fark edildi ve yakalandı. Nisan 1971’de ise gözaltında tutulurken, polis karakolundan kaçtı. Birkaç gün sonra yeniden yakalanarak hapishaneye konuldu.

Hapishanede de rahat durmayan Abagnale, bu sefer nişanlısı ile bir plan yaptı. Öncelikle belirtmek gerekiyorki, o dönemde ABD hapishanelerinde süreci kontrol altında tutmak için gizli müfettişler, mahkum kılığında hapishanelerde tutuluyordu. Abagnale’nin belgelerinin hapishaneye giderken şansı ile kaybolması üzerine de hapishane yönetimi kendisini müfettiş zannetmişti. Bunun üzerine içeride kendisine çok iyi bakılıyordu ve Abagnale bunu fark ettikten sonra planını hayata geçirmeye başladı.

Plana göre, Abagnale’nin nişanlısı hapishaneye giderek kendini yangın merdiveni uzmanı olarak tanıttı. Burada hapishanede görevli FBI müfettişlerinin kartını aldı. Bu kartın üzerindeki numaralar değiştirildi ve Abagnale’ye nişanlısı tarafından ulaştırıldı. Abagnale, hapishane yönetimine bu kartları vererek kendini FBI ajanı olarak tanıttı. Bunun üzerine dışarı çıktı ve Nişanlısının hapishane önüne getirdiği araç ile kaçtı. Ancak şans her zaman yaver gitmiyordu, Abagnale kaçtıktan birkaç hafta sonra Brezilya’ya kaçma planları yaparken, önünden geçtiği bir polis arabasındaki polisler tarafından fark edilerek tekrar tutuklandı ve hapishaneye konuldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Efsanevi Ses Sanatçısı Aretha Franklin’den 8 İlham Verici Söz

Bu yakalanmadan sonra Abagnale bir daha hapishaneden kaçmaya çalışmadı ve 12 yıllık hapis cezasını tamamlamaya başladı.

FBI DANIŞMANLIĞI

frank abagnale günümüz

Henüz 5’nci yılında, FBI, Abagnale’nin yetenek ve deneyimlerini dolandırıcılık davalarında kullanabileceğini düşündü. Bunun üzerine FBI, kendisiyle meşru olarak çalışmaya başladı ve tahliye edilmesini istedi. Bu süreçten sonra FBI’ya sayısız davada destek oldu ve FBI için danışmanlık yapmaya başladı. Ardından şartlı tahliye ile özgür kalan Abagnale, aşçı, komi, market görevlisi gibi işlerde çalıştı. Ancak bu işlerden “suç geçmişi” nedeniyle teker teker kovuldu.

Para kazanmak zorunda olduğunu fark eden Abagnale, dolandırıcılığa ilk başladığı bankalardan birine giderek “size bir şeyler söyleyeceğim eğer söylediklerimi yararlı bulursanız bana 50 dolar vereceksiniz ancak bulmazsanız bana hiçbir şey borçlu değilsiniz” diyerek danışmanlık için iş istedi. Ve kendilerine sahte paraları fark etmenin püf noktalarını aktararak, 50 dolarını aldı ve meşru danışmanlık işine başlamış oldu. Birçok bankadan da aynı yöntem ile para kazandı. Ardından da Oklahoma – Tulsa’da Abagnale & Associates adında bir danışmanlık şirketi kurdu.

Günümüzde Abagnale & Associates şirketi 14 binden fazla kuruluşa “dolandırıcılık önleme” konusunda danışmanlık yapıyor.

Frank Abagnale, FBI’da çalışırken tanıştığı Kelly ile evlendi ve şimdi 3 çocuğu ile birlikte Güney Carolina’nın Charleston kentinde yaşıyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir