Tam Zamanlı Çalışırken Ek Gelir Elde Etmenin 8 Yolu

girişim

Tam zamanlı çalışıyorsanız ve bu yol ile elde ettiğiniz gelir tam olarak ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa veya birikim yapacak kadar paranız kalmıyorsa, ek gelir elde etmeniz gerekir. Evet, zaten tam zamanlı çalıştığınız için yorgunsunuz, kendinize ayırabilecek pek zamanınız kalmıyor olabilir ancak bazı ek gelir yöntemleri için bir-iki saat bile yeterli olacak. Özellikle hoşlanabileceğiniz şeylere odaklanarak, bu süreçten keyif bile alabilirsiniz.

Nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, sizler için tam zamanlı çalışırken bile ek gelir elde edebilmenizi sağlayacak 8 yolu sıraladık.

1- GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPMAK

Çok ciddi sermayelere sahip olsanız, yada bu para ile gayrimenkuldan para kazanamam dediğiniz kadar küçük bir sermayeniz bile olabilir. Her türlü şartlar altında bir gayrimenkul yatırımı ile ek gelir elde edebilirsiniz.

Anadolu’daki birçok şehirde kiralayarak para kazanılmaya müsait 50 – 100 bin lira arasında bile dükkanlar bulunuyor. Sahibinden, Hürriyet Emlak gibi platformlarda araştırdığımız zaman, büyük şehirlerin ilçelerinde bile bu tutarlarda aylık 200 – 300 lira kira getirisi olan birçok dükkan olduğunu fark edebilmemiz uzun sürmedi. Eğer bu tutarlarda bir sermayeniz yoksa, birkaç kişi ile ortak olabilirsiniz. Yada tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız, uygun faiz koşulları veren Ziraat Bankası, Halk Bankası gibi bankalardan konut kredisi çekebilirsiniz. Bu tür bankalardan alınan krediyi, iş yerinden gelen kira ile bile ödemek çok zor olmayacaktır.

Bu tür yatırımlar kısa vadede birçok ihtiyacınıza yönelik masrafı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

2- KAYNAK OLUŞTURUN

Hangi konuda insanlara sunabileceğiniz bilgilere sahipsiniz? Örneğin bir mühendis olarak mı çalışıyorsunuz? Bu durumda eşsiz bilgilere sahip olabilirsiniz. Çevrimiçi bir kaynak oluşturmak, ek gelir elde edebilmenin önemli yolları arasına girmeye başladı. Son dönemde Türkiye’de de internet ve cep telefonu kullanımının artması ile birlikte çevrimiçi kaynaklara para harcayanların sayısında büyük artış meydana gelmeye başladı.

Bir e-kitap hazırlayabilirsiniz. E-Kitaplarda gelir elde etmek için, okuyucuya değer katacak bir e-kitabı satışa sunmalısınız. Bunun için E-Kitap Yazarak Para Kazanmak adlı rehberimize mutlaka göz atın.  Ek gelir elde etmenin bir diğer yolu ise blog açmak. Okuyuca değer katacak bir blog hazırlamak kısa sürede blogunuza ziyaretçi kazandırabilir. Bu ziyaretçilerin artışına bağlı olarak sadece Google Adsense platformundan bile alabileceğiniz reklamlar ile gelir elde edebilirsiniz. Elbette blogunuzun ziyaretçi çekebilmesi gerekir, bunun için de mutlaka okuyuya değer katabilmeniz gerekir. Ne türde bir blog açacağınızı bilmiyorsanız, en iyi olduğunuz konuyu seçin.

Ek gelir kazanmak için son dönemin en popüler yollarından biri ise sosyal medya hesapları oluşturmaktır. Sosyal medya hemen hemen her yaş grubu için harika bir ek gelir kazanma yoludur. Örneğin Instagram’dan Para Kazanmak adlı rehberimizde önemli ipuçları bulabilirsiniz.

3- E-TİCARET YAPIN

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

E-Ticaret yapmak için düşündüğünüz kadar vakte ihtiyacınız yok. Birçok e-ticaret platformu, satış yapmak isteyen kullanıcılara stok yapmadan para kazanma fırsatı sağlar. Bu tür platformlarda, siz sadece ürünü satın alacak müşterini bilgilerini, ürün satıcısına ulaştırırsınız. Bunu başarabilmenin birçok farklı yolu vardır, örneğin Gittigidiyor, Letgo, Sahibinden gibi platformlarda veya sosyal medyadan satış yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Letgo’dan Para Kazanmak

Stoksuz e-ticaret yada yaygın kullanımı ile Dropshipping yapabilmek için Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır? rehberine göz atabilirsiniz. Türkiye’de son dönemde özellikle Instagram kullanarak Dropshipping ile çok ciddi gelirler elde eden binlerce girişimci bulunduğunu belirtelim.

4- KİRALAMA HİZMETİ VEREN

Son dönemde ABD ve AVRUPA’da ciddi bir gelir kapısı olan kiralama hizmeti, artık Türkiye’de de ciddi oranda kullanılmaya başlandı. Özellikle AirBNB olarak bilinen servis aracılığıyla, evinizdeki odayı, arabanızı, hatta patenlerinizi bile kiraya verebilirsiniz.

AirBNB yada benzer onlarca kiralama yardımcı hizmet platformu aracılığıyla özellikle tatil yörelerinde yaşayanlar çok ciddi gelir elde etme fırsatına sahip olabiliyor. Paylaşım ekonomisi adı verilen bu yöntemi göz ardı etmenizi asla önermiyoruz. Hatta bu yöntem için birçok tatil yöresinde bisikletler, evler, müzik aletleri satın alıp bunları kiraya verenler bile oldu. Bu yöntem kısa vadede size önemli gelirler sağlayacaktır.

5- GİRİŞİM veya ETKİNLİK HAZIRLAYIN

Türkiye’de son dönemde özellikle büyükşehirlerde etkinlik – girişim veya organizasyon hazırlayarak para kazanan birçok firmanın dışında girişimciler de ortaya çıktı. Örneğin bir dernek organizasyonu, konferans veya parti organize ederek gelir sağlayabilirsiniz. Kısa vadede başarıya ulaşmak elbette zor olabilir ancak birkaç organizasyon sonrasında ciddi bağlantılarınız ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Organizelerin bir sonraki adımı ise firma kurmaktır. Organizasyon firması kurmak düşündüğünüz kadar zor değil. Sermayesi düşük iş fikirleri arasında yer edinen Organizasyon Firması kurmadan önce mutlaka bireysel olarak çaba göstermenizi öneriyoruz. Bu tam zamanlı çalışanlar için de öncelik olacaktır.

6- EVDE EK İŞ FİKİRLERİNİ DEĞERLENDİRİN

İşten geldikten sonra evdeki 4-5 saatinizin küçük bir kısmını kullanarak evde ek iş yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Evde yaparak ek gelir elde edebileceğiniz birçok farklı fikir vardır. Örneğin, nikah şekeri paketleyebilir, takı yapabilir yada maket oyuncaklar hazırlayabilirsiniz.

Türkiye’de onlarca firma tarafından evde ek işler veriliyor. Son dönemde katalog işlerinde de büyük artış var. Ek gelir elde etmek isteyenler için halihazırda kullanılan bir yöntem ve kesinlikle işe yarıyor!

7- TASARRUF YAPIN

İlginç gelecektir ancak tasarruf yapmak ek gelir elde etmenin en kolay yollarından biridir. Pratik olarak, harcamalarınızı azaltmak banka hesabınızda daha fazla para kalmasını doğrudan sağlar ve bunun için çoğu zaman hiç çalışmanıza gerek kalmaz. Tasarruf ederek para biriktirmek için nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz, hatta hiç tasarruf edecek bir harcamanız olmadığını da düşünebilirsiniz. Ancak kesinlikle yanıldığınızı belirtelim, evet bunun için ciddi bir dayanağımız var. Para biriktirmenin tam 55 yolu var! Bu yollardan muhakkak bir kısmı, sizin harcamalarınız ile doğrudan ilgili. Bu yollara göz atmak için 55 Kolay Para Biriktirme Yolları rehberine mutlaka göz atın!

8- İNTERNETTEN KAZANIN

İnternet ek gelir sağlamanın en etkili yollarını sunuyor. Birçok internetten para kazanma yolu var, bunları telefonunuzdan bile kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bazı internet üzerinden yapılan işler ile tam zamanlı işinizden elde ettiğiniz gelirden bile fazlasını kazanabilirsiniz.

Tüm fikirlere göz atmak için mutlaka İnternetten Para Kazanmak kategorimizde yer alan yüzlerce iş fikrine göz atın.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık